Провід Комісії єпископатів ЄС на зустрічі з Папою: Україна — не забута, ні страждання її людей

26 червня 2024

Приймаючи керівництво Комісії єпископатів Європейського Союзу, Папа Франциск поділився думками про головні виклики, які стоять перед християнами континенту й наголосив на завданнях Церкви. В інтерв’ю для української редакції Радіо Ватикану — Vatican News Копенгагенський єпископ поділився думками про підтримку України з боку ЄС у доланні наслідків російської агресії та про євроінтеграційні виклики.

У суботу, 22 червня 2024 року, Папа Франциск прийняв на аудієнції в Апостольському палаці у Ватикані голову та віцепрезидентів Комісії Єпископських Конференцій Європейського Союзу (COMECE). Після зустрічі зі Святішим Отцем єпископи прибули до осідку ватиканських медіа, де спілкуючись із журналістами, розповіли про те, що Наступник святого Петра звернув увагу на деяке послаблення Європи, вказуючи на те, що необхідно дбати, щоб вона була сильним континентом з точки зору моральних цінностей. Про це розповідає українська редакція «VaticanNews».

Члени президії COMECE зазначили, що Святіший Отець добре обізнаний з ситуацією в Європейському Союзі, добре усвідомлює, яку роль Європа повинна відіграти в гроні народів, але також залишається реалістом. За словами португальського єпископа Нуно Браша, одного з чотирьох віцепрезидентів, Папа вважає, що однією з головних слабкостей ЄС є ситуація із захистом життя, що проявляється у пропагуванні евтаназії та вбивства ненароджених дітей як «права». Тож він закликав ієрархів проявляти рішучість у цьому питанні.

Полегшувати страждання, породжені війною

Серед тем розмови зі Святішим Отцем не могло забракнути й погляду на війну, що вже понад два роки у повномасштабному вимірі триває на континенті, спровокована російською агресією проти України. У цьому контексті, підкреслюючи важливість діалогу, Папа Франциск говорив про роль єпископів як про «будівничих мостів». Про це розповів віцепрезидент COMECE єпископ Чеслав Козон, Ординарій Копенгагена. У коментарі для української редакції «Радіо Ватикану — VaticanNews» ієрарх зазначив, що «ми мусимо й надалі надавати моральну, душпастирську підтримку, і, очевидно, матеріальну, бо війна завжди несе за собою злидні, страждання, втрату життів». «А далі, звісно, потрібно дивитися в майбутнє, думати про те, як закінчити цю війну. Хоча, у даний час перспективи не надто радісні», — додав він.

«Безумовно, Україна — не забута, ні страждання її людей», — наголосив Копенгагенський єпископ, відповідаючи на запитання про те, чи відчувається втома від того, що війна затягнулася. «Не знаю, чи загалом можна говорити про втому. Звичайно, не з боку Церкви, але також і з боку громадянського суспільства. Це правда, що, можливо, деякі країни мають інші пріоритети, але я родом з Данії, і там досі існує велика політична підтримка України, так само як і в інших скандинавських та європейських країнах», — підкреслив він.

Єпископ Чеслав КозонЄпископ Чеслав Козон

Вступ до ЄС — не загроза для віри

У контексті анонсованого початку офіційних переговорів про вступ України в Європейський Союз, єпископ Козон як представник органу, одним із завдань якого є представляти католиків країн-членів при структурах ЄС, зауважив, що попереду ще тривалий шлях, під час якого, однак, потрібно пам’ятати, що «Європа є більшою, ніж Європейський Союз». Тим же, хто висловлює певні побоювання, мовляв, «Європа втрачає свої основоположні цінності, й тому є загроза втрати віри для тих, хто до неї прямує», ієрарх підкреслив, що «розширення ЄС не є загрозою для віри». Зрештою, щодо ключових питань, які хвилюють нас, християн, як от захист життя, «компетенція залишається за кожною окремою країною». Хоча, за його словами, правдою є те, що якщо більшість приймає певну позицію, наприклад стосовно питань захисту життя, то «це може чинити певний тиск, як прямий, так і непрямий, на країни, що ще зберігають християнські цінності щодо цих тем». «Цього, звичайно, треба намагатися уникнути, і саме тому голос християн, їхнє автентичне свідчення, також є важливим, щоб впливати на тих, хто приймає рішення, щоб християнські цінності могли бути збережені», — підкреслив Копенгагенський єпископ.

Довідка

COMECE (Комісія Єпископських Конференцій Європейського Союзу) складається з єпископів, делегованих Конференціями Католицьких Єпископів 28-ми держав-членів Європейського Союзу. Єдиний єпископ представляє Данію, Швецію та Фінляндію; в той час як Єпископська конференція Великобританії представлена ​​єпископом Єпископської конференції Англії та Уельсу та єпископом Конференції єпископів Шотландії.

Відповідно до своєї Місії, визначеної у своїх Статутах, COMECE контролює політичний процес Європейського Союзу у всіх сферах, що представляють інтерес для Церкви.

Секретаріат забезпечує безперервність роботи COMECE. Її штаб-квартира знаходиться в Брюсселі (Бельгія). Невелика команда відстежує та аналізує розвиток політики та ініціативи ЄС та прагне внести свій внесок у відповідні процеси. Секретаріат звітує перед Постійною комісією та Пленарною асамблеєю. Нинішній Генеральний секретар — о. Мануель Енріке Барріос Прієто.

Секретаріат COMECE зареєстрований у реєстрі прозорості Європейського Союзу.

COMECE допомагає у своїй місії низкою комісій та робочих груп, що складаються з експертів, доручених національними єпископськими конференціями та католицькими організаціями, що працюють у відповідних сферах. Спеціальні групи створюються як і коли це необхідно.