«Просвітитель, місіонер та святий», — Глава УГКЦ про Велямина Рутського на конференції у Римі

18 жовтня 2024

16 жовтня Блаженніший Святослав взяв участь у конференції, присвяченій постаті митрополита Йосифа Велямина Рутського (1613–1637), яка відбувається в Папському Григоріянському університеті в Римі. Глава УГКЦ вказав на просвітницький та місійний внесок митрополита Рутського у життя Київської Церкви.

«Просвітитель, місіонер та святий», — Глава УГКЦ про Велямина Рутського на конференції у Римі

Міжнародна конференція розпочалася словами привітання о. Роберта Лисейка, Протоархимандрита Василіянського Чину св. Йосафата, та отця Марка Морозовича з Католицького університету Америки у м. Вашингтоні (США). Про це інформує пресслужба Василіянського Чину Святого Йосафата.

Перша частина конференції

Першим доповідачем став представник Європейського гуманітарного університету у Вільнюсі Дзяніс Лісейчикав. Науковець представив дослідження про генеалогію, дитинство та родину майбутнього митрополита.

Відтак професор Інституту литовської літератури та фольклору Мінтавтас Чюрінскас окреслив шлях конфесійного вибору Йосифа Велямина Рутського, з першим життєписом, написаним митрополитом Рафаїлом Корсаком. У свою чергу, д-р Іван Альмес, академічний співкоординатор програми УКУ «Київське християнство» стисло розповів про славу святості Йосифа Велямина Рутського у XVII-XVIII століттях.

Пані Сіґіта Маслаускайте-Мажилієне, посол Литовської республіки при Святому Престолі, Суверенному Лицарському Мальтійському Ордені та спеціаліст з мистецтвознавства представила присутнім особливості іконографії Йосифа Велямина Рутського.

Наступним доповідачем став о. д-р Пантелеймон Трофімов, ЧСВВ, який розповів про проєкт митрополита Андрея Шептицького, який включав зусилля щодо процесу беатифікації та канонізації митрополита Рутського. У 1938 році Глава УГКЦ розпочав написання окремої праці про свого попередника, відзначаючи його праведне життя та ревність задля розвитку Церкви. Відтак відбулася дискусія, присвячена представленим доповідям.

Друга частина конференції

Після обідньої перерви розпочалася друга сесія конференції, присвячена реформам митрополита Рутського. Зокрема, о. д-р Марк Морозович із кафедри українських церковних студій ім. Василя Г. Лостена розповів про літургійні реформи Київської Унійної Церкви, яку очолював митрополит Рутський.

Інший тип реформ представив Алессандро Бокколіні з Римського університету «Сапієнца». На основі документів з Архіву Ватикану він розповів про особливості формації духовенства Унійної Церкви та інші проєкти митрополита Рутського, які передбачали заснування освітніх духовних центрів у Речі Посполитій та в Римі, що стало також предметом листування з Наступниками апостола Петра та Апостольськими Нунціями.

Не менш цікавою доповіддю стало представлення о. Романа Кулинцака, студента Папського Салезіянського університету в Римі, про реформи богословської освіти. Ця ділянка була одним із важливих напрямів діяльності митрополита Рутського, який турбувався про підвищення рівня загальної освіченості, формації та спеціальної богословської освіти парафіяльного духовенства як одного із засобів зміцнення та розвитку Київської Унійної Церкви.

Наступна доповідь була присвячена ідеї єдності Церков митрополита Йосифа. Зокрема п. Володимир Мороз, науковий співробітник Інституту історії Церкви УКУ, вагому частку представлення присвятив Мукачівській єпархії та співпраці мукачівських єпископів з ієрархією Київської митрополії.

Доповідь Блаженнішого Святослава

До післяобідньої сесії приєднався Блаженніший Святослав Шевчук, Отець і Глава Української Греко-Католицької Церкви. У вітальному слові Глава УГКЦ подякував організаторам конференції, зазначивши потребу відновити пам’ять про митрополита Йосифа Велямина. Говорячи про триваючий синодальний шлях у Католицькій Церкві, він вказав на важливість зберегти те, що нам передали наші попередники, які ступали перед нами. Ба більше, йдеться не тільки про те, щоб зібрати їхню спадщину, але також роздумати над нею, згідно з актуальними викликами у Церкві.

«Без сумніву митрополита Рутського можна назвати великим наслідником київських митрополитів. Він зумів перейняти мудрість Київської Церкви — свідка ще неподіленого християнства. Він був великим реформатором монашества, великим просвітителем і вихователем не лише духовенства, але й молодого покоління загалом, а також великим місіонером, який дбав про поширення християнської віри на теренах Угорської імперії, щойно визволеної від мусульман», — розповів Блаженніший Святослав, як зазначає Секретаріат Глави УГКЦ в Римі.


Окрім важливої історичної ролі Рутського, наголосив Блаженніший Святослав, «слід звернути увагу на його особисту святість. Мій попередник праведний митрополит Андрей Шептицький підготував Positio для його беатифікаційного процесу. Сам митрополит Андрей вбачав у постаті Рутського приклад для наслідування на початку XX століття. Святість важко описати в історичній чи науковій літературі, виміряти за допомогою наукової методології, але для Божого люду це має важливе духовне значення».

Перебуваючи у Римі для участі у Папському Синоді, Блаженніший Святослав вказав на актуальне значення постаті Рутського для сучасного синодального шляху Католицької Церкви. «Синодальне крокування не здійснюється лише в синхронічний спосіб, тобто разом з тими, хто живе з нами сьогодні, але також і в діахронічний спосіб — разом з тими, хто був перед нами, від кого ми прийняли нашу віру і дар Церкви, дітьми якої ми є».

На завершення Глава УГКЦ висловив сподівання, що український народ належно оцінить постать його попередника.

Відвідини колегії Святого Атанасія

Опісля відбулося жваве обговорення, яке великою мірою стосувалося реформ митрополита Рутського в освітній сфері. Присутні відзначили його великий вклад та проєкти, які стосувалися дбання за виховання духовенства, особливостей освітньої програми та вагомих проектів у цій сфері, досі не завжди знаних.

Перший день конференції завершився відвідинами Грецької колегії Святого Атанасія, вихованцем якої був митрополит Йосиф Велямин Рутський.

Додамо, 16–17 жовтня 2024 року в Папському Григоріанському університеті відбувається Міжнародна наукова конференція про митрополита Йосифа Велямина Рутського: «Реформаторство після Тренту: Київський митрополит Йосиф Велямин Рутський (1613–1637)». Співорганізаторами заходу під патронатом Отця і Глави Української Греко-Католицької Церкви Блаженнішого Святослава є: Папський Григоріанський університет, Український католицький університет, Центр релігійної культури імені Ігоря Скочиляса, Василіянський Чин Святого Йосафата, Посольство Литовської Республіки при Святому Престолі, кафедра українських церковних студій ім. Василя Лостена Католицького університету Америки.

Пресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ

Локації

Персони

Дивіться також

Живе Телебачення Мукачівська греко-католицька єпархія Релігійно-інформаційна служба України Український Католицький Університет Офіційний сайт Ватикану Новини Ватикану Consilium Conferentiarum Episcoporum Europae