Проповідь на празник Непорочного Зачаття Пречистої Діви Марії
Подібно і християнин, який бажає, щоб інші зустріли і повірили у Бога, не повинен лише повчати, «моралізувати», чи навіть вказувати іншим дорогу до Христа, — він повинен радше супроводжувати їх у цій дорозі, йти разом з ними аж до порогу їхньої особистої зустрічі з Ісусом, до моменту, коли вони зможуть зробити останній крок самостійно: прийняти Боже Слово і почати «зберігати його», тобто втілювати у своєму щоденному житті. Християнин не може бути подібним до дорожнього знаку, який тільки вказує напрямок, але сам непорушно залишається стояти на місці.
Храмове свято в м. Вишневе (Києво-Святошинський район, Київська область)
Дорогі брати і сестри! Ми прийшли сьогодні сюди, щоб вшанувати св. Анну — матір Пречистої Діви Марії, і Її саму — Пренепорочну Богородицю, а, вшановуючи їх, возносимо хвалу і славу Господу Ісусові. Можна сказати, що сьогодні на цій Літургії з нагоди свята святої Анни ми вшановуємо три покоління святих людей: бабусю Анну, матір Марію і Її Сина — Воплоченого Бога і Господа нашого Ісуса Христа. Святіший Отець Франциск любить називати святу Анну «бабусею Ісуса», показуючи тісний зв’язок між поколіннями, а водночас, підкреслюючи важливу роль, яку мають старші особи, попередні покоління у вихованні у вірі дітей і внуків.
Мені, коли слухаю і роздумую над сьогоднішнім Євангелієм про те, як Богородиця привела до Ісуса групу своїх і Ісусових родичів (яких за тодішнім семітським звичаєм називали «братами Ісуса»), пригадується інша подія з життя самої Богородиці і св. Анни, подія, яку ми нещодавно святкували: Введення Пресвятої Богородиці в Єрусалимський храм. Праведна Анна разом зі своїм чоловіком Йоакимом привели свою маленьку донечку у храм Господній і передали в руки священика Захарії, майбутнього батька св. Йоана Предтечі і Хрестителя Господнього. Цим жестом вони виявили свою справжню віру в Господа, своє переконання, що ця дитина не є їхньою власністю, а даром Божим, і що вона буде найщасливішою лише тоді, коли перебуватиме близько Бога.
Справді, найбільший дар, який ми можемо вручити нашим рідним, близьким і знайомим — це вказати їм дорогу до Бога, а ще краще — привести їх до Бога. Пречиста Діва не лише говорила своїм рідним про Ісуса, вона пройшла усю дорогу разом з ними, щоб привести їх до Нього. Адже вони так довго жили поряд з Ісусом і Марією, але до кінця Його не знали. Їхнє знання було поверховим, зовнішнім, подібно, як поверховою буває чисто ритуальна релігійність, яка не дасть спасіння, аж доки людина не вирушить в мандрівку віри у супроводі когось, хто цю дорогу добре знає, бо вже сам її пройшов. Коли Пречиста Діва Марія йшла з родичами з Назарету до Капернауму, відстань між якими сягає 40 кілометрів, то впродовж спільної мандрівки, без сумніву, багато розповідала їм про Ісуса, а водночас, ішла разом з ними тим самим шляхом, наближаючи їх до зустрічі з Господом.
Подібно і християнин, який бажає, щоб інші зустріли і повірили у Бога, не повинен лише повчати, «моралізувати», чи навіть вказувати іншим дорогу до Христа, — він повинен радше супроводжувати їх у цій дорозі, йти разом з ними аж до порогу їхньої особистої зустрічі з Ісусом, до моменту, коли вони зможуть зробити останній крок самостійно: прийняти Боже Слово і почати «зберігати його», тобто втілювати у своєму щоденному житті. Християнин не може бути подібним до дорожнього знаку, який тільки вказує напрямок, але сам непорушно залишається стояти на місці. Це було б фарисейство, про яке Ісус сказав: «Робіть і зберігайте все, що вони скажуть вам, але не робіть, як вони роблять. Бо вони говорять, а не роблять» (Мт 23, 3).
Важливість особистого прикладу для виховання у вірі є особливо відчутною в лоні сім’ї і родини. Бо, як сказано у цьогорічному Посинодальному посланні про катехизацію, у цьому важливому завданні плекання і передавання віри батьків, найближчих родичів, ніхто не зможе замінити. Тому владики закликають: «Дорогі батьки! Ви є першими вчителями віри для своїх дітей, виховуйте їх прикладом власного життя і словом молитви. Звіщайте їм Євангеліє, читайте Слово Боже, твори про життя святих і наших новомучеників, які є взірцями віри, прийнятої, пережитої і засвідченої. Починайте день ранковою молитвою, а завершуйте вечірньою, заохочуючи дітей словами: „Ходімо молитися“. Свідчіть свою віру власним життям».
Дякуймо Богові сьогодні за дар наших родин, за наших бабусь, дідусів, батьків і матерів, які привели нас до Христа і, таким чином, стали для нас Матерями Ісуса, а нас зробили Його братами і сестрами. Водночас просімо в Господа, за молитвами Пресвятої Богородиці і праведної Анни для нас і наших ближніх витривалості у вірі, щоб ми продовжували наш шлях у вірі, шлях слухання і зберігання Слова Божого, яке провадить до Життя. Амінь.
Владика Богдан Дзюрах