«Посеред життя нас оточує смерть». Молитва за мир в Україні в Аугсбурзі (Німеччина)
«Посеред життя нас оточує смерть», — підкреслив єпископ д-р. Бертрам Майєр у своїй проповіді в Попельну середу, 2 березня 2022 року, у базиліці Святого Ульріха у м. Аугсбург (Німеччина). Але воскресіння Христове також означає перемогу життя: «Серед смерті нас оточує життя». Разом з єпископом Бертрамом ознаменував себе попельним хрестом владика Богдан Дзюрах, апостольський екзарх для українців візантійського обряду у Німеччині та країнах Скандинавії.
На початку богослужіння Попельної середи єпископ Бертрам Майєр привітав Апостольського екзарха владика Богдана Дзюраха як спеціального гостя та на заклик Папи присвятив богослужіння молитві за відвернення війни в Україні. Тому спочатку запланована Попельна середа та її відзначення були свідомо скорочені; замість прийому з фуршетом відбулася Екуменічна молитва після молитви владики Бертрама з владикою Богданом Дзюрахом та єпископом Євангельської Церкви Акселем Пайпером. Бертрам Майєр сердечно запросив людей приєднатися до цього моління. Він також закликав до постійних благодійних дій для людей у Східній Європі, як у вигляді пожертв, так і у формі підтримки біженців на місцях в Україні та тут, у Німеччині. «Давайте відкриємо наші двері, наші серця для біженців!» — мовив ієрарх. Про це повідомляє пресслужба католицької дієцезії Аугсбруга.
«„Посеред життя нас оточує смерть“ — ми навмисне співаємо цей гімн на початку Великого посту», — розпочав свою проповідь єпископ Бертрам Майєр із посиланням на відомий григоріанський спів раннього Середньовіччя. Зів’ялий цвіт життя і власна смерть, що сповіщає про себе в хворобі та старості, представляється у літургійних текстах Попельної середи, коли промовляються слова настанови: «Пам’ятай, людино, що ти порох і в прах повернешся» і знаменується чоло хрестом із попелу.
Подібно до того, як з пальмових минулорічних гілок отримують попіл для початку Великого посту, у житті людини також часто спостерігаємо великий контраст: «Все в житті колись почалося із запалом, а з часом згоріло!» Новорічні рішення, які не здійснилися, вогонь молодості, що завмирає, або любов між людьми чи між людьми до Бога, яка надто часто остигає, як звичка, є прикладом цього: «Попіл, що проходить крізь мої пальці, також нагадує мені про мої стосунки з Богом. Радість Богом, Який є моєю силою, Який особисто мене покликав, може бути немов палаючий вогонь. Наскільки він ще горить?»
Водночас Попельний ритуал цього дня є ще й визнанням і нагадуванням про власну провину: «Пам’ятай, чоловіче, і ти не без вини. Твій прах повний провини». Але тут вирішальним знаком є нанесення попелу у вигляді хреста. Подібно до того, як Ісус отримав життя у смерті на хресті, смертельний шип також був витягнутий із нашої малої та великої смертей: «Поєдинок між життям і смертю закінчився. Смерть поглинена життям. Зброєю життя є любов», — сказав єпископ Бертрам.
«У цьому криється найглибший зміст хреста з попелу: навчитися відпускати, щоб навчитися жити заново в любові. Пам’ятай, людино, що ти порох, і ти повернешся в порох. Але також пам’ятайте, що ви більше, ніж купа страждань», — підсумував єпископ у своїй проповіді. Уже під час хрещення на нас був покладений хрест, який незгладимим чином показує наш зв’язок із Христом: «Хрест також перемінює наш сьогоднішній гімн. Не тільки: посеред життя нас оточує смерть. Але також: серед смерті нас оточує життя. Ось і йдемо: наближається Великдень, свято життя!»
Після проповіді владика поділився попельним хрестом з апостольським екзархом Української Греко-Католицької Церкви владикою Богданом Дзюрахом, якого запросили на цю службу на знак солідарності з Україною. Екзарх Богдан Дзюрах очолює близько 50 000 віруючих у Німеччині та країнах Скандинавії, які належать саме до цієї Східної Католицької Церкви з власним обрядом. Він уже зустрічався з єпископом Бертрамом в Аугсбурзі минулого літа, будучи апостольським екзархом. Наприкінці Літургії екзарх звернувся до присутніх і подякував їм і всім німцям за велику солідарність; це «світло в темряві» війни в його рідній країні.
Вранці цього дня єпископ Бертрам Майєр та владика Богдан Дзюрах прибули разом із єпископом Євангельської Церкви Акселем Пайпером та мером Аугсбурга д-р. Євою Вебер знову у базиліку Святого Ульріха, щоб помолитися там у спільному наміренні за мир в Україні та всьому світі.
«Збери мої сльози у свій глечик», — це благання до Бога з 56 Псалма було у центрі цієї 45-хвилинної молитви про мир. Обидва єпископи палко молилися: «Боже, ми приносимо сльози всіх постраждалих на війні, поранених, переселенців чи тих, хто втікає, сльози дітей». Багатообіцяючим читанням з Одкровення Йоана Богослова молитву про мир закінчили.
Професор догматики Аугсбурзького університету Герда Рідль представила тимпан із базиліки Святого Ульріха, датований приблизно 1200 роком, на лекції на тему «Попільна середа для художників» у Haus Sankt Ulrich вранці, яка, окрім обмивання ніг Христом, також показує основну чесноту смирення у сакральному мистецтві. Мартін Хаугг із Voxeljet, постачальника систем 3 D-друку у Фрідберзі, потім пояснив, як такі твори мистецтва, як тимпан, можна зняти в трьох вимірах, відсканувати та відтворити. Також гості лекції мали змогу взяти з собою додому малоформатні 3 D-відбитки тимпану.
Фото: Wolfgang CzechПресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ