Патріарша комісія у справах духовенства підбила підсумки року та проаналізувала діяльність семінарій у період війни

21 травня 2022

18–19 травня 2022 року відбулася річна зустріч Патріаршої Комісії у справах духовенства. Зважаючи на стан війни в Україні, зустріч яка мала відбутися у м. Римі, була проведене в онлайн-форматі.

У зустрічі взяли участь: владика Богдан Данило, голова Патріаршої Комісії у справах духовенства; отець Ігор Бойко, ректор Львівської духовної семінарії Святого Духа; отець Олексій Данилюк, ректор Івано-Франківської духовної семінарії Святого священномученика Йосафата; отець Мирон Бендик, ректор Дрогобицької духовної семінарії Блаженних священномучеників Северина, Віталія та Якима; отець Петро Жук, ректор Київської Трьохсвятительської духовної семінарії; отець Іван Римар, ректор Тернопільської Вищої духовної семінарії імені Патріарха Йосифа Сліпого; отець Пантелеймон Трофімов, ректор Василіянського Інституту філософсько-богословських студій; отець Олег Каськів, ректор Івано-Франківської академії Святого Івана Золотоустого; отець Богдан Прах, ректор Українського католицького університету; Наталія Цюпка, секретар Патріаршої Комісії у справах духовенства; отець Андрій Онуферко, голова Підкомісії у справах супроводу та постійної формації священства Патріаршої Комісії у справах духовенства; отець Юрій Коласа, член підкомісії у справах супроводу та постійної формації священства Патріаршої Комісії у справах духовенств, отець Луїс Касьяно, ректор Української Папської колегії Св. Йосафата у м. Римі, отець Олександр Петринко, ректор Східної колегії м. Айхштет, Німеччина; отець Грегорій Фарина, ректор Української католицької семінарії Святого Духа м. Едмонтон, Канада; отець Роберт Гінченс, ректор Української католицької семінарії Св. Йосафат Св. Василія, Стемфорд, США.

Зустріч розпочалася із привітального слова голови Комісії, а відтак владика Богдан коротко підсумував діяльність Комісії за останній рік. Зокрема було пригадано вишкільний семінар для префектів та духівників семінарій УГКЦ, проведений у жовтні 2021 року, симпозіум щодо священства, який відбувся за участю представників Комісії у лютому цього року, та початок синодальних візитацій семінарій, який був перерваний війною в Україні. Опісля, кожен із отців ректорів представив життя семінарій у час війни та їх академічну діяльність.

Тема вищих богословських студій семінаристів, їх важливість та шляхи реалізації її у служінні для Церкви була однією із ключових тем дискусії. Тому отець Богдан Парах, багаторічний голова Комісії кадрового забезпечення УГКЦ, представив актуальний стан справ щодо студентів семінаристів, що здобувають та здобули вищу богословську освіту за кордоном. «Наша Церква є щасливою, адже має велику кількість осіб із вищою богословською освітою, проте ми маємо виклик як більш ефективно залучити їх до служіння нашій Церкві», — зауважив о. Богдан.

Актуальною для Комісії залишається питання синодальних візитації семінарій. Отець Ігор Бойко, ректор Львівської духовної семінарії, коротко поділився перебуванням візитаційної комісії у цій семінарії у лютому цього року, яка, однак, не була завершена через початок війни в Україні. Опісля, було обговорено можливі дати даних візитацій семінарій в Україні та за кордоном осінню цього року.

Отець Андрій Онуферко, голова Підкомісії у справах формації та постійного супроводу священства, у свою чергу представив короткий звіт Підкомісії за останній рік та зупинився на документі Стратегічного планування 2030, який буде представлений згодом для членів Постійного Синоду. Зокрема основні теми документу включають: душпастирське навернення, близькість та практична увага до вбогих і маргіналізованих, християнська сім’я — домашня Церква, місійність та вихід назустріч світові.

Наступна зустріч Патріаршої Комісії у справах духовенства призначена на перший тиждень вересня 2022 року.