Папа: святість — це дар і шлях, доступні кожному
В урочистість Усіх святих Папа Франциск поділився деякими думками про два аспекти святості, яка, за його словами, є даром і шляхом.
Урочистість Усіх святих в Італії є вихідним днем, тож опівдні 1 листопада 2023 року на площі Святого Петра у Ватикані зібралися кількадесят тисяч молільників, аби разом з Наступником святого Петра проказати молитву «Ангел Господній», вислухавши його катехизу та отримавши благословення. Промовляючи з вікна Апостольського палацу, Папа Франциск виокремив дві характеристики святості, зазначаючи, що вона є даром, «який не можна купити» і, одночасно, «шляхом». Про це пише українська редакція «VaticanNews».
Дар, що є відправною точкою
«Святість — це Божий дар, який ми отримали в Хрещенні: якщо ми дозволимо йому зростати, він може повністю змінити наше життя», — сказав Святіший Отець, підкреслюючи, що святі не є «далекими й недосяжними героями», а такими самими людьми, як і ми, нашими друзями, «відправною точкою яких є такий самий дар, який отримали ми». «Ба більше, якщо замислитися, то ми неодмінно зустрічали когось такого, повсякденного: праведну людину, що в простоті серйозно живе християнським життям. Це те, що я люблю називати „святі по сусідству“. Святість — це дар, даний усім для щасливого життя», — вів далі Єпископ Риму, пояснивши, що першою реакцією на подарунок є, що ми почуваємося щасливими, бо це означає, що хтось любить нас, бажає нам щастя.
Дар, який потребує прийняття
Однак, як підкреслив далі Папа, кожен дар потрібно прийняти, й він також приносить відповідальність за нашу відповідь, що є заохоченням докладати зусилля для того, щоб його не змарнувати. Всі охрещені отримали покликання «підтримувати й вдосконалювати своїм життям святість, яку ми отримали». «Так переходимо до другого моменту: святість — це мандрівка, шлях, який треба пройти разом, допомагаючи один одному, об’єднавшись з тими чудовими супутниками, якими є святі», — сказав Святіший Отець.
У хорошому товаристві
Папа наголосив, що святі — це наші «старші брати й сестри, на яких можемо завжди розраховувати». Вони підтримують нас, а коли ми зіб’ємося з дороги, то «своєю мовчазною присутністю» виправляють нас. Вони є справжніми друзями, «яким ми можемо довіряти, бо вони бажають нам добра», а ми в їхніх життях «знаходимо приклад», а в їхній молитвах «отримуємо допомогу й дружбу». Тож як звичайно, Святіший Отець запропонував для роздумів кілька запитань, починаючи від того, чи пам’ятаємо про те, що ми отримали як дар Святого Духа, Який кличе до святості й допомагає її досягти. Чи дякуємо за це і чи відчуваємо близькість святих?
Підсумовуючи, Папа наголосив, що корисним є пізнавати життя святих, дозволити, щоби їхній приклад ставав для нас спонукою, а також звертатися до них у молитві. «Нехай же, Марія, Цариця всіх святих, дасть нам відчути радість від отриманого дару та помножує у нас прагнення до вічної мети», — побажав він.
Пресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ