Папа про завдання COMECE: підтримувати мрію про єдність і мир у Європі
Приймаючи учасників весняної пленарної асамблеї Комісії єпископатів ЄС (COMECE), Папа Франциск нагадав про дві мрії батьків-засновників об’єднаної Європи, якими є єдність, що шанує різноманітність, і мир. У цьому контексті він відзначив зусилля європейських країн на підтримку України та заохотив до креативності в пошуках шляхів до миру.
«Війна не є і не повинна більше вважатися засобом для вирішення конфліктів», — наголосив Папа Франциск у своєму слові до учасників пленарної асамблеї Комісії єпископських конференцій Єпископських Конференцій, яких він прийняв на аудієнції в четвер, 23 березня 2023 року. Зустріч стала нагодою подякувати попередньому проводові комісії та привітати новообраний, а також обмінятися деякими напрямними. У цьому контексті Святіший Отець виокремив дві центральні точки, які відповідають «двом великим мріям» батьків-засновників Європи: мрія про єдність і мрія про мир. Про це зазначає українська редакція «VaticanNews».
Єдність у розмаїтті
Щодо першого, то Наступник святого Петра підкреслив, що європейська єдність «не може бути одноманітністю», але повинна бути єдністю, «яка шанує окремішність, особливості народів і культур, які її складають». «Багатство Європи полягає в конвергенції різних джерел мислення та історичного досвіду. Подібно до ріки, яка живе зі своїх приток. Якщо притоки слабнуть чи заблоковані, то й уся річка відчуває наслідки та втрачає силу», — сказав Папа, висловивши своє переконання в тому, що «Європа має майбутнє, якщо справді буде союзом», в якому країни не втрачають свої характерні риси. Виклик полягає саме «в єдності у різноманітності», яка є можливою лише за умови існування «сильного натхнення», без якого переважатиме «технократична парадигма».
«Запитуємо себе: якою є роль християнського натхнення в цьому викликові? Немає сумнівів у тому, що на початковому етапі воно відіграло фундаментальну роль, бо наповняло серця та уми тих людей, які розпочали цю справу. Сьогодні, очевидно, багато-що змінилося, але залишається завжди правдивим те, що зміни залежать від людей. А тому першим завданням Церкви в цій сфері є формувати людей, які, відчитуючи знаки часу, вмітимуть давати інтерпретацію європейському проєктові в історії сьогодення», — зазначив Святіший Отець.
Нове керівництво COMECE
Будівничі діалогу та зустрічі
Якщо йдеться про мир, то Наступник святого Петра наголосив, що сьогодення потребує людей, «натхнених мрією Європи, об’єднаної на служінні мирові». Він зауважив, що після другої світової війни Європа переживала «найдовший період миру в історії». Але і світі різні війни чергувалися, деякі затягнулися на роки, й врешті війна в Україні «потрясла європейський мир». «Сусідні країни не щадили зусиль у тому, щоби приймати біженців; всі європейські народи приєдналися до зусиль солідарності з українським народом. І цій одноголосній відповіді на рівні милосердної любові повинні відповідати згуртовані зусилля на користь миру, які, зрозуміло, не є ні легкими, ні очевидними», — підкреслив Папа, пояснюючи, що складність виклику полягає в тому, що країни ЄС залучені в різні союзи та стратегії, через що важко «зійтися в єдиному проєкті».
«Один принцип, однак, повинен поділятися всіма чітко та рішуче: війна не може і не повинна більше вважатися засобом вирішення конфліктів. Якщо країни сьогоднішньої Європи не поділяють цього етико-політичного принципу, це означає, що вони віддалилися від первісної мрії. А якщо поділяють, то повинні докладати зусилля для його здійснення», — наголосив Святіший Отець, вказуючи на те, що COMECE може і повинна зробити свій внесок у подолання цього виклику, оскільки є «мостом» між Церквами в Європі та інституціями ЄС. «Вашою місією є бути будівничими стосунків, зустрічі, діалогу. Й це вже означає трудитися на користь миру. Але цього недостатньо. Потрібні також пророцтво, далекоглядність і креативність, аби просувати справу миру. І на цьому будівничому майданчику потрібні як архітектори, так і ремісники».
Довідка
COMECE (Комісія Єпископських Конференцій Європейського Союзу) складається з єпископів, делегованих Конференціями Католицьких Єпископів 28-ми держав-членів Європейського Союзу. Єдиний єпископ представляє Данію, Швецію та Фінляндію; в той час як Єпископська конференція Великобританії представлена єпископом Єпископської конференції Англії та Уельсу та єпископом Конференції єпископів Шотландії.
Відповідно до своєї Місії, визначеної у своїх Статутах, COMECE контролює політичний процес Європейського Союзу у всіх сферах, що представляють інтерес для Церкви.
Секретаріат забезпечує безперервність роботи COMECE. Її штаб-квартира знаходиться в Брюсселі (Бельгія). Невелика команда відстежує та аналізує розвиток політики та ініціативи ЄС та прагне внести свій внесок у відповідні процеси. Секретаріат звітує перед Постійною комісією та Пленарною асамблеєю. Нинішній Генеральний секретар — о. Мануель Енріке Барріос Прієто.
Секретаріат COMECE зареєстрований у реєстрі прозорості Європейського Союзу.
COMECE допомагає у своїй місії низкою комісій та робочих груп, що складаються з експертів, доручених національними єпископськими конференціями та католицькими організаціями, що працюють у відповідних сферах. Спеціальні групи створюються як і коли це необхідно.
Пресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ