Папа про цінність праці як місця зустрічі між особистим покликанням і суспільним виміром
Боротися проти спотворень у світі праці, якими є експлуатація, недбалість в охороні безпеки та дегуманізація робочого середовища заохотив Папа Франциск представників Всезагальної італійської конфедерації праці.
Працювати дає людині змогу самореалізуватися, жити братерством, розвивати соціальну дружбу та покращувати світ. Про це нагадував Папа Франциск, зустрічаючись у понеділок, 19 грудня 2022 року, з представниками Всезагальної італійської конфедерації праці — однієї з найдавніших і найбільших профспілкових організацій країни. Промовляючи до них, він звернув увагу на те, що живемо в епоху, що частково і через «технократичну» систему, «розчарувала очікування справедливості в робітничій сфері», й це вимагає наново розпочати від цінності праці як «місця зустрічі між особистим покликанням і суспільним виміром». Про це інформує українська редакція «VaticanNews».
Сіль здорової економіки
Святіший Отець, насамперед, вказав на те, що «праця будує суспільство», вона є «першим досвідом громадянства», оскільки «кожен знаходить визнання у стосунках з іншими та задля інших». «Саме так, у звичайному переплітанні сполучень між людьми і між економічними та політичними проектами день за днем тчеться полотно „демократії“. Це тканина, яка виготовляється не за столом у якомусь будинку, але через креативну працьовитість на заводах, у майстернях, в аграрних, торгівельних, ремісничих підприємствах, на будівельних майданчиках, в державних установах, у школах, офісах, тощо», — сказав Папа, підкреслюючи, що говорить про це через те, що «серед завдань профспілки — виховувати до сенсу праці, розвиваючи братерство між робітниками». Й цей формаційний аспект є «сіллю здорової економіки, що може зробити світ кращим».
Спотворення праці
Водночас, Святіший Отець зауважив, що поряд із формуванням, необхідно також сигналізувати про «спотворення праці», адже культура відкинення мов непотребу проникла також і в світ праці. Її проявами є дискримінація, пов’язана зі статтю або нестабільне працевлаштування молоді, поганий захист найвиснажливіших місць праці, тощо.
Папа виокремив деякі «непокоячі моменти», першим з яких назвав проблему безпеки робітників. «Досі трапляється надто багато смертей, каліцтв і поранень на місцях праці!» — наголосив він, закликаючи не дозволяти на те, щоби прибуток і людська особа ставилися на один і той самий рівень. Другою річчю, яка викликає занепокоєння, Святіший Отець назвав «експлуатацію людей немовби вони були виробничими машинами». Окрім таких зловживань, як капоралат чи рабська праця, виснажливі зміни, він також вказав на зростання кількості так званих «бідних робітників», тобто людей, які хоч і мають роботу, але це не дає їм змогу гідно утримувати свою сім’ю. І покликанням профспілки є «бути голосом тих, хто позбавлений голосу». Врешті, ще одним тривожним явищем є відмова від праці, спричинена невдоволенням атмосферою в трудових колективах й умовами контрактів, що спонукає шукати якісь інші можливості. Це вказує на «необхідність гуманізації праці», в чому свою роль може відіграти профспілка.
Союзи, а не безплідні протистояння
Підсумовуючи, Папа закликав профспілкових активістів творити союзи, а не породжувати «безплідні протистояння». «Люди, особливо в цей історичний момент, мають спрагу за миром, і внесок кожного є фундаментальним. Виховувати до миру також і на місцях праці, часто позначених конфліктами, може стати знаком надії для всіх. Також і для майбутніх поколінь», — сказав він.