Папа: не знеохочуватися проявами зла, а бути креативними у добрі
У Євангелії від Луки зустрічаємо «притчу про корупцію». Думками про те, чого Ісус хоче нас нею навчити, Папа Франциск поділився з учасниками недільної молитовної зустрічі.
Щоб успадкувати вічне життя не потрібно акумулювати блага цього світу, тим, що рахується, є любов у наших братерських стосунках. Так Папа Франциск підсумував своє недільне повчання перед молитвою «Ангел Господній» 18 вересня 2022 року. Промовляючи до римлян і прочан, які опівдні прибули на площу Святого Петра у Ватикані, він коментував Ісусову притчу з Євангелії від Луки, яка «є дещо важкою для зрозуміння», адже Ісус «розповідає історію про корупцію». Про це зазначає українська редакція «VaticanNews».
Зневіра та ініціативність
Йдеться про нечесного управителя, якого звинуватили в розтраті майна господаря, через що той зажадав звіту, щоб звільнити його. Нажившись на благах свого пана, він не втрачає духа, не робить із себе жертву, але проявляє хитрість. Ісус каже, що господар похвалив управителя, який «учинив мудро», бо «діти цього світу мудріші, в їхньому роді, від дітей світла». Святіший Отець зауважив, що трапляється так, що ті, які живуть за критеріями світу, вміють давати собі раду, навіть потрапивши у скрутну ситуацію, в той час як «ми, Ісусові усні, іноді є приспаними, або ж наївними, не вміємо проявити ініціативу, щоб знайти вихід із труднощів». «Маю на думці, — пояснив Папа, — особисті, соціальні, але також церковні кризи: іноді ми піддаємося зневірі, або впадаємо в нарікання та віктимність. Натомість, як каже Ісус, можна бути також хитрими по-євангельському, бути пробудженими та уважними, щоби розрізняти дійсність, бути креативними, шукаючи добрі вирішення, для себе і для інших».
Призначення благ
Хитрість управителя полягала в тому, що він зробив «знижку» боржникам свого пана, сподіваючись на те, що коли втратить роботу, вони йому віддячать. Тобто, як зауважив Папа, «спочатку він нагромаджував багатство для себе, а тепер використовує його, щоби придбати друзів, які б могли допомогти йому в майбутньому». Й Ісус залишає нам повчання: «Придбайте собі друзів мамоною неправою, щоб коли її не стане, вас прийняли в намети вічні».
«Тобто, щоб успадкувати вічне життя, не потрібно нагромаджувати блага цього світу, тим, що рахується, є любов, якою ми жили в наших братерських стосунках», — сказав Святіший Отець, додавши, що Ісус заохочує нас не вживати блага цього світу виключно для себе самих, але послуговуватися ними, щоби «творити дружбу, будувати добрі стосунки, діяти в любові, розвивати братерство та піклуватися про найслабших».
Бути креативними
Підсумовуючи, Папа зауважив що сьогодні в нашому світі не бракує історій про корупцію. Але нам, християнам, «не дозволено знеохочуватися, чи, ще гірше, пустити ситуацію самопливом, залишатися байдужими». Навпаки, ми повинні бути «креативними у чиненні добра», проявляючи євангельську «розсудливість та хитрість», використовуючи всі блага цього світу, не лише матеріальні, але всі дари, отримані від Бога, «не для того, щоб самим збагачуватися, але щоби генерувати братерську любов і суспільну дружбу». «Молімося до Пресвятої Марії, аби Вона допомагала нам бути вбогими духом і багатими взаємною любов’ю як Вона», — закликав Святіший Отець.
Пресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ