Папа: Ісусова дружба не відступає навіть перед обличчям зради
Про безумовну дружбу, яку Ісус пропонує кожному з нас, Папа Франциск роздумував у своїй недільній катехизі в першу неділю травня.
«Не називаю вас більше слугами, а друзями», — каже Ісус своїм учням, про що читаємо в 15-й главі Євангелії від Івана. У неділю, 5 травня 2024 року, Папа Франциск, промовляючи до вірних, які опівдні зібралися на площі Святого Петра у Ватикані на молитву «Царице Неба», заохотив замислитися над значенням цих слів, які Христос промовив під час прощання зі своїми найближчими друзями. Про це переповідає українська редакція «VaticanNews».
Більше ніж спільність благ і задумів
Як зауважив Святіший Отець, у Біблії Божими «слугами» названі особливі люди, яким Господь «доручає особливі завдання», як от Мойсей чи цар Давид, або пророки і аж до Пречистої Діви Марії. Це люди, «в чиї руки Бог вкладає свої скарби». «Але цього всього, згідно з Ісусом, недостатньо, щоби висловити, ким ми є для Нього. Потрібно щось ще, щоб зрозуміти, ким ми є для Ісуса, щось більше, що виходить за межі благ і самих же задумів: потрібна дружба», — мовив Наступник святого Петра, зазначивши, що ми «з дитинства вчимося, яким прекрасним є цей досвід»: як діти, ділимося з друзями найкращими іграшками й подарунками, як підлітки звіряємо друзям перші таємниці, як молодь — пропонуємо свою вірність, як дорослі — поділяємо з ними успіхи та тривоги, а вже в літах — спогади, спостереження та тишу довгих днів.
Почуття, що сильніше за зраду
Тож заохотивши слухачів скерувати думку до своїх друзів, подякувавши за них Богові, Папа підкреслив, що «дружба не є плодом розрахунку ані примушення», а «народжується спонтанно, коли розпізнаємо в іншому щось від себе». І справжня дружба є «настільки сильною», що не відступає також і перед обличчям зради. Ісус показує це нам, до останнього називаючи Юду другом. «Справжній друг не залишає тебе, навіть коли ти помилився: він виправить тебе, він може дорікнути, але прощає і не залишає тебе», — сказав Святіший Отець, зауваживши, що Ісус каже нам, що ми є для Нього саме друзями, «дорогими Його серцю людьми поза межами будь-яких заслуг чи очікувань», яким Він «простягає свою руку та пропонує свою любов». Настільки, що «беззахисно віддає Себе в наші руки», бо любить нас, бажає нам добра й хоче, щоб ми стали учасниками Його добра. Тож заохотивши замислитися про те, яким є для нас обличчя Ісуса, «обличчям друга чи чужинця», Папа побажав: «Нехай же Пречиста Діва Марія допомагає нам зростати в дружбі з Її Сином та поширювати її навколо нас».
Пресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ