Папа Франциск розпочав новий цикл катехиз про пороки і чесноти
У своїй катехизмовій науці під час чергової загальної аудієнції Папа Франциск зазначив, що зло починається в людині не тоді, коли вчинок вже є явним, а набагато раніше, коли людина вступає зі злом у діалог, впускає його в свої думки і врешті потрапляє в пастку його спокуси.
У середу, 27 грудня 2023 року, у залі Павла VI у Ватикані відбулася чергова загальна аудієнція, під час якої Папа Франциск представив новий цикл катехизмових наук на тему пороків і чеснот. Святіший Отець пригадав біблійну розповідь з Книги Буття про гріхопадіння прабатьків, яка «представляє динаміку зла і спокуси». Про це розповідає українська редакція «VaticanNews».
Небезпечна пастка
Символом спокуси у цій розповіді постає змій, небезпечна тварина, яка непомітно рухається по землі, наближаючись до своєї жертви. Папа зауважив, що змій починає свій діалог з Адамом і Євою із неправдивого запитання, як це часто роблять у плітках: «Чи правда, що Бог сказав: „Не їжте з жодного дерева в саду?“ (Бут 3,1)». «Насправді ж Бог запропонував чоловікові і жінці всі плоди саду, окрім плодів одного дерева: дерева пізнання добра і зла, — пояснив Святіший Отець. — Ця заборона не має на меті заборонити людині користуватися розумом, як це іноді помилково тлумачать, але є мірилом мудрості. Вона ніби говорить: усвідомлюй межу, не відчувай себе володарем усього, бо гординя є початком усякого зла. Таким чином, Бог вчиняє прародичів управителями і хранителями творіння, але хоче вберегти їх від хибного уявлення про свою всемогутність, від того, щоб вони стали володарями добра і зла, що є спокусою також і сьогодні. Це найнебезпечніша пастка для людського серця!». Адам і Єва не змогли встояти перед спокусою змія, бо, як підкреслив Єпископ Риму, «у їхніх головах закралася думка про не дуже доброго Бога, який хоче тримати їх у покорі», і це стало початком руїни.
Не вступати у діалог зі злом
Святіший Отець пояснив, що у цих розповідях Біблія пояснює, що зло починається в людині не тоді, коли вчинок вже є явним, а набагато раніше, коли людина вступає з ним у діалог, впускає його в свою уяву і думки, і врешті-решт потрапляє в пастку його спокуси. Вбивство Авеля, за його словами, почалося не з кинутого каменя, а з образи, яку лукаво затаїв Каїн, і яка переросла у чудовисько всередині нього.
«З дияволом ніколи не варто вести діалог, чи дискутувати», — підкреслив Наступник святого Петра, додаючи, що Христос ніколи не діалогував з дияволом, а проганяв його. В пустелі під час спокус Ісус просто відповідав йому словами зі Святого Письма. «Будьте пильними, — наголосив Папа, — бо диявол — це спокусник. Не можна з ним вести діалог, бо він хитріший за нас усіх і змусить нас поплатитися. Тому, коли приходить спокуса, треба закрити двері, закрити вікно, закрити серце». Підсумовуючи, Папа Франциск підкреслив, що слід бути вартовими свого серця. Саме таку пораду давали святі, бо хто оберігає своє серце, оберігає скарб.
Пресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ