Папа Франциск: єднаймося з народом України, настільки благородним і мученицьким
Під час середової зустрічі з вірними Папа Франциск прокоментував свідчення, отримане від кардинала Краєвського, який у понеділок був присутній в Ізюмі під час ексгумації масових поховань.
Вчетверте відвідуючи Україну з доручення Святішого Отця, кардинал Конрад Краєвський інформує його про перебіг цієї місії близькості та солідарності. Про це інформує українська редакція «VaticanNews».
Після відвідин Ізюма, де папський посланець помолився над тілами людей, яких дістають із братських могил, та побував у катівні, облаштованій у місцевому відділку поліції, він розповів по телефону про цей досвід Папі Францискові, який поділився цим із учасниками загальної аудієнції в середу, 21 вересня 2022 року. Промовляючи наприкінці зустрічі до прочан, Святіший Отець сказав кілька слів експромтом, без заздалегідь приготованого тексту:
«Я б хотів також згадати про жахливу ситуацію в багатостраждальній Україні. Кардинал Краєвський поїхав туди вчетверте. Вчора він зателефонував мені. Він перебуває там, допомагаючи в околицях Одеси, засвідчуючи близькість… Він розповів мені про біль цього народу, про звірства та жахіття, про тіла закатованих людей, які знаходять. Єднаймося з цим народом настільки благородним і мученицьким».
Кардинал Конрад Краєвський над могилами в Ізюмі
«Немає ні слів, ні сліз», — цими словами кардинал Конрад Краєвський, Папський роздавач милостині, описує в інтерв’ю для Vatican News важкий день, що залишив після себе тягар на серці і біль, який лише молитва може затамувати. В понеділок, 19 вересня 2022 року, вранці разом з єпископом Харківсько-Запорізької дієцезії Павлом Гончаруком він вирушив з Харкова до Ізюма, нещодавно звільненого від російської окупації, де було знайдено тіла понад 450 людей.
Кардинал зазначив, що на місці поховань працювало 50 молодих хлопців, переважно міліціонери, пожежники, військові, одягнені в білі комбінезони, які викопували й виймали з могил, часто братських, тіла вбитих українців, які були поховані там 3–4 місяці тому, а деякі зовсім недавно. Бачачи таке жахіття, людина залишається без слів. «Я знаю… це війна, — сказав кардинал Краєвський, — а війна не знає милосердя, люди гинуть. Звичайно, бачити стільки загиблих в одному місці — про це важко говорити, це важко пояснити».
Українські волонтери в Ізюмі
Папський роздавач милостині був зворушений, дивлячись на тих, хто мовчки, з великим співчуттям до кожної людини, виконував таке нелегке завдання. «Ці молоді українці, — поділився він, — виймали тіла в такий делікатний, такий тихий, абсолютно безшумний спосіб. Це було схоже на священнодійство, ніхто не говорив, хоча там було багато міліціонерів, військових… щонайменше 200 людей. Усі мовчки, з неймовірною пошаною до таїнства смерті. У цих хлопців дійсно було чому навчитися».
«Це був справді зворушливий момент бачити, як вони переносили тіла, — вів далі кардинал. — Складалося враження, що вони робили це для своїх сімей, для своїх батьків, дітей, братів і сестер. Ми з єпископом ходили серед них, я весь час проказував коронку до Божого Милосердя. Ми там були не менше 3 годин. Я не міг зробити нічого іншого».
Для кардинала це був важкий день, під час якого він також відвідав відділок міліції, що був перетворений на камеру тортур.
Повернувшись до Харкова і сидячи в каплиці, де й було записане телефонне інтерв’ю, кардинал зазначив, що в його думках перебували ці молоді люди. «Я знав, що побачу багато загиблих, але я також побачив чоловіків, які показали красу, яка іноді прихована в наших серцях. Вони показали людську красу в тому місці, — каже він зворушено, — де могла бути лише помста. Але ні. Мені спали на думку слова Святого Письма про те, що зло завжди треба перемагати добром». Це переконання є бальзамом на рани, завдані цією війною.
Пресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ