Папа: Будувати справедливий світ є втіленням віри в щоденному житті
Промовляючи до учасників міжнародного конгресу, організованого фундацією «Centesimus Annus pro Pontifice», що займається поширенням соціального вчення Церкви, Папа Франциск наголосив, що ця доктрина не є політиканством, але сприянням людині на основі віри в Бога, Який став людиною.
«Відповіддю на несправедливість та визискування не є саме лише викривання, нею є, насамперед, активне просування добра», — наголосив Папа Франциск, приймаючи в суботу, 23 жовтня 2021 року, учасників міжнародного конгресу, організованого Фундацією «Centesimus Annus pro Pontifice» на тему «Солідарність, співпраця та відповідальність — протиотрута для боротьби з несправедливістю, нерівністю та виключенням», що відбувався у Ватикані 21 і 22 жовтня. Серед завдань цієї фундації, названої іменем соціальної енцикліки святого Івана Павла ІІ «Centesimus Annus», є поширення соціальної доктрини Церкви.
Важливі питання
Вітаючи учасників конгресу, Глава Католицької Церкви підкреслив, що обрані для обговорення теми є дуже важливими, особливо тепер, коли життя багатьох людей позначене непевністю та нестабільністю, «обтяженими економічною системою, яка й надалі викидає людські життя немов відходи в ім’я божка грошей». В цьому контексті «ми не можемо залишатися байдужими», але відповіддю не може залишатися тільки викривання зла, потрібні також активні дії на підтримку добра.
«На теренах, забруднених домінуванням фінансового сектору, ми потребуємо багатьох малих зернят, з яких проросте справедлива та здорова економіка, відповідна до людини та гідна людини», — сказав він, підкресливши, що йдеться про впровадження в життя соціальної доктрини Церкви, несучими осями якої є три слова, обрані як тема конгресу: солідарність, співпраця та відповідальність.
Втілення Божого слова в суспільстві
Як зауважив Папа, завдяки поглядові «уважному до людини та чутливому до конкретності історичних динамік», соціальна доктрина пропонує протилежне до індивідуалістичного бачення світу, «яке ґрунтується на взаємозв’язкові між людьми і має за мету спільне благо». Воно також протилежне до колективістського бачення, що сьогодні приховується «в процесах технократичного уодноманітнення». «Але не йдеться про „політичну програму“: соціальна доктрина заякорена в Божому слові, щоби скеровувати процеси сприяння людині на основі віри в Бога, Який став людиною», — наголосив Святіший Отець.
Покликані до безмежної любові
Папа звернув увагу на те, що в несенні цінностей солідарності, співпраці та відповідальності, ведучи позначений ними стиль життя, часто доводиться «плисти проти течії». Однак, потрібно завжди пам’ятати про те, що «ми не самі», що Бог став близьким до нас, «не на словах, але Своєю присутністю» в Ісусі. А разом з Ісусом, «Який став нашим братом», розпізнаємо в кожній людині своїх братів і сестер.
«Натхнені цією загальною спільністю, як спільнота віруючих можемо без страху співпрацювати з кожним задля добра всіх: без замкнутості, без бачень, які відкидають інших, без упереджень. Як християни, ми покликані до любові без границь і без обмежень», — наголосив Святіший Отець, підкреслюючи, що всі ми можемо бути братами та сестрами, а тому «можемо і повинні мислити та діяти як брати та сестри всіх». Велике завдання будувати більш солідарний і справедливий світ не є для віруючого «чимось практичним, відокремленим від доктрини, але є втілюванням віри на славу Бога, Який любить людину та любить життя».
Пресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ