«Пам’ятаючи трагічне минуле, ставати на захист правди і свободи сьогодні», — владика Богдан Дзюрах
Чи Європа навчилася з уроків трагічного минулого? Чи зробила чесний і глибокий іспит сумління з трагічних наслідків панування комуністичного режиму, від яких ми страждаємо донині? Чи здатна підносити голос на захист правди і свободи сьогодні? Такі питання поставив владика Богдан Дзюрах перед учасниками 22-го Міжнародного конгресу Благодійного фонду «Реновабіс», який відбувається 26–28 вересня в Берліні.
Темою цьогорічного Конгресу, присвяченого 25-літтю заснування фонду «Реновабіс», є «Спомин і пробудження. Шляхи до примирення в Європі».
У ході обговорення панельних виступів першого дня Конгресу, спільною темою яких було «1918 рік як вихідний пункт для нинішнього кшталту Європи», Секретар Синоду Єпископів УГКЦ пригадав, що для України 1918 рік був роком відновлення державності, — подія, яка відзначається цього року на державному і всенародному рівні.
«А водночас сьогодні наш народ змушений знову захищати від російської агресії свою державність і своє право на самостійне існування», — зазначив Секретар Синоду УГКЦ. Він назвав дуже сумним для сучасної Європи той факт, що саме 2014 року, коли весь світ роздумував над жахіттями, які спричинила Перша світова війна, Росія напала на Україну, окупувала частину її території і донині сіє смерть і руїну на наших землях. «В Європі триває війна, про це не можна забувати», — звернувся із закликом до присутніх представник УГКЦ.
Він навів історичні паралелі, цитуючи слова з відомого вірша Олександра Олеся: «Коли Україна за право життя з катами боролась, жила і вмирала… Європа мовчала». «Можливо, за 50 років тут, у Берліні, проходитиме 57-й Конгрес „Реновабісу“ і учасники дискутуватимуть над тим, як Європа поводилася сьогодні, чи вона мовчала, чи була в стані піднести голос на захист правди, справедливості, свободи, коли в Європі стікав кров’ю 45-мільйонний народ», — зауважив Секретар Синоду.
Наприкінці виступу владика Богдан висловив переконання, що Європа мусить зробити моральну оцінку і щирий іспит сумління з кривавих злочинів комуністичної системи. Без такого щирого іспиту сумління, на переконання промовця, Європа не зазнає спокою, не зможе втішатися справжнім і тривалим миром.
Департамент інформації УГКЦ