Нунцій в Україні: вже саме єднання з Богородицею — це перемога над злом
Навернутися і бути справді тими, ким Бог нас створив, тобто братами. Мова йде про повернення гідності людини і це послання є спільним не лише для віруючих, а й для невіруючих. В цьому, за словами архиєпископа Вісвальдаса Кульбокаса, полягає суть посвячення України, Росії та всього людства Непорочному Серцю Марії.
Апостольський Нунцій в Україні архиєпископ Вісвальдас Кульбокас є одним з небагатьох дипломатів, що від самого початку війни залишилися в Києві. За кілька годин до посвячення України, Росії та всього людства Непорочному Серцю Марії, яке Папа Франциск здійснив у п’ятницю, 25 березня 2022 року, в соборі Святого Петра, архиєпископ Кульбокас поділився в інтерв’ю з Радіо Ватикану — Vatican News своїми думками про важливість цієї події.
Перемагати зло через злуку з Небесною Матір’ю
Він підкреслив, що звертаючись до Непорочного Серця Марії, ми освячуємо, насамперед, себе, весь світ, а зокрема, Росію та Україну, і цим самим «ми поєднуємо свій біль з болем нашої божественної Матері». «Це тісне єднання з небесною Матір’ю, — наголосив він, — що вже само по собі означає перемогу над злом, і не тільки над злом війни, що є незбагненним злом, а над злом, яке є в серцях усіх нас».
Нунцій висловив думку, що цей акт посвячення був би ще досконалішим, якби християни перебували в єдності, принаймні католики та православні, і не обов’язково саме в цьому конкретному акті, який є здебільшого західною традицією. «Я переконаний, що це настане, — підкреслив він. — Сподіваюся, скоро».
Не магічний акт, а навернення
Дуже важливим аспектом посвячення Непорочному Серцю Марії, як підкреслив архиєпископ, є навернення, яке не слід зводити до навернення до тієї чи іншої Церкви. Натомість, «йдеться про навернення, про яке говорить Ісус, навернення до Євангелія, до світла, до істини». «Це навернення виходить поза межі Церков і приналежності, — пояснив він. — Це навернення до Бога, до нашої людяності: „Наверніться і будьте справді тими, ким Бог вас створив, тобто братами“». Мова йде про повернення гідності людини і це послання є спільним не лише для віруючих, а й для невіруючих.
Нунцій наголосив, що акт посвячення — це не магічний акт. Тут потрібна наша участь, ми не можемо просити миру, якщо наші серця залишаються закам’янілими. Недаремно посвяченню передувало покаянне богослужіння. Він процитував слова одного із нещодавніх закликів Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій, в якому релігійні лідери закликали українців не дозволити війні запанувати над ними. Війна є жорстокою, драматичною, трагічною, огидною, але ми, як зауважив архиєпископ «повинні думати також про побудову культури примирення». «Ми ніколи не повинні розпалювати ненависть чи очорнення інших, незважаючи на війну, — додав він. — Навпаки, сама війна повинна спонукати до культури миру. Це наша відповідь».
Сучасні ікони
Наша колега зауважила, що у мережі можна побачити фотографії матерів зі своїми маленькими дітьми на руках, яких вони захищають від бомб і які стали справжніми марійськими іконами сучасності…
«Зображення матерів, які годують своїх дітей на станціях метро, буквально змушують мене плакати, — поділився Апостольський Нунцій. — Дякувати Богу, гуманітарна допомога надходить сюди до Києва, але існують регіони і цілі міста, такі як Маріуполь, куди вона навіть не доходить. Коли я думаю про це, я ще більше плачу. Коли ми не бачимо на фотографіях обличчя дітей, які страждають, ми можемо подумати, що біль є стерпною. Коли ми бачимо ці обличчя особисто, то це жахливо, і це повинно спонукати нас усіх до подолання різного роду бар’єрів: релігійних, конфесійних, політичних, дипломатичних. Ми всі повинні бути об’єднаними в пошуку способів негайного відновлення миру».
Ймовірність візиту Папи
Відповідаючи на прохання журналістки поділитися думками щодо запрошення Президента Зеленського, скерованого до Папи Франциска відвідати Україну, архиєпископ Кулбокас зазначив: «Безумовно, це було би мрією, однак у розпал війни візит Папи не буде аналогічним візитові політичних діячів. Навіть присутність самого Папи була би прекрасним образом, але це нелегко реалізувати».
Пресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ