«Найперше завдання священника — бачити Христа на колінах перед своїм народом», — Блаженніший Святослав у Великий четвер

13 квітня 2023

Ви повинні бачити нашого Спасителя там, де найбільше болить, де звучать вибухи, де ллється кров, де плачуть діти, жінки і старці. Там, у їхніх сльозах, перед ними на колінах сьогодні стоїть Христос. Він стоїть на колінах у наших госпіталях і перед кожним, хто у своїй душі й тілі несе рани війни. Біля його ложа страждань, на колінах, як на Тайній вечері, стоїть Христос і торкається його ран, щоби зцілити. Цими словами звернувся Отець і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав до священників під час проповіді у Патріаршому соборі Воскресіння Христового у Великий четвер. Глава Церкви освятив миро та 260 антимінсів, а також звершив чин умивання ніг.

«Дуже глибокі та зворушливі почуття сповнюють кожного, хто хоча би трохи задумається про все те, що дарує нам цей Страсний, Великий та Чистий четвер», — ствердив на початку проповіді Предстоятель, як повідомляє Департамент інформації УГКЦ.

Глава Церкви виокремив почуття остраху і трепету, яке, за його словами, пронизує від початку до кінця пасхальне таїнство страждання, смерті й Воскресіння Спасителя.

Він пояснив, що цей трепет, про який нам сьогодні говорить Боже слово, — це острах перед невимовним пониженням Бога перед людиною. Саме це дивне упокорення Бога перед людиною розкриває нам зміст Його вічного священства за чином Мелхіседека.

«Мабуть, непросто було апостолам проповідувати про страждаючого, розп’ятого, вмираючого Бога, але як сильно в їхніх устах звучала проповідь, що той самий Бог, якого вчора розп’яли, воскрес із мертвих!» — зауважив Глава Церкви.

І додав: «Це те служіння, упокорення Бога перед людиною, яке Він дарує кожному, кого робить учасником великої Тайни Священства за чином Мелхіседека».

Блаженніший Святослав привітав духовенство, священників, дияконів і семінаристів із тим особливим великим днем, із цим даром священства!

«Сьогодні кожного з нас, преосвященні владики, дорогі отці, Христос запитує: не відсахнешся? Не налякаєшся? Підеш за мною?» — сказав він.

«Сьогодні Христос показує нам, дорогі владики, дорогі отці, що щоразу, як матимете в руках Тіло Христове, Його Євхаристію, бачитимете упокорення Бога перед вами! Щоразу, коли уділятимете Святі Таїнства: Хрещення, Миропомазання, Причастя, Маслосвяття, Подружжя, бачитимете Бога, який служить людині», — наголосив Глава Церкви.

Відтак Отець і Глава УГКЦ подякував усім священникам, які в обставинах війни служать своєму зраненому, зболеному народові.

«У цей Страсний, Великий, Чистий четвер запитаймо себе: що означає бути Христовим священником у час війни?» — закликав Глава УГКЦ.

На його переконання, кожен священник повинен шукати відповідь на це запитання там, де його до служіння покликала Христова Церква. Бо якщо священник знатиме, де є Христос під час війни, тоді відповідь на запитання, що робити, прийде дуже легко. Бо священник мусить чинити те, що чинив Христос.

«Благословенний той народ, який має справжнього Христового священника, який в особистому служінні уприсутнює, віддзеркалює, об’являє світу Божу покору… Христос вам у руки ввіряє Святі Таїнства своєї Церкви — помажте ними страждуще тіло Божого народу», — сказав Патріарх.

«Вчора я почув прохання, яке є підсумком крику українського народу: Отче, потіште нас! Запитую: як я можу вас потішити? … сьогодні Боже Слово в цій Літургії дає відповідь: благання про потішення є молитвою про Утішителя, про Духа Святого. Це — благання ліку, бальзаму на рани України», — ствердив архиєрей.

«Ми сьогодні, у цей Страсний четвер, яким розпочинаємо наше входження у таїнство Пасхи, кажемо: Ісусе, дякуємо, що Ти є серед нас як Той, що служить. Дякуємо за кожного Твого священника, якого Ти пошлеш туди, де найбільше болить. Дякуємо, Ісусе, що наші рани стали Твоїми. Навіть наша смерть стала Твоєю, але й нашим буде Твоє славне, переможне тридневне Воскресіння», — додав Блаженніший Святослав.

Фото: Олександр Савранський