«Найбільше служить»: Блаженніший Святослав про УГКЦ на Одещині і Миколаївщині
У новому випуску програми «Відкрита Церква» на «Живому телебаченні», присвяченому темі стійкості, відповідального споживання енергоресурсів і служіння Церкви в час війни, Отець і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав розповів про свій нещодавній душпастирський візит на Одещину та Миколаївщину і служіння нашої Церкви на цих теренах.
Блаженніший Святослав зазначив, що для нього такого типу візити є насамперед духовною подією, своєрідним паломництвом, яке допомагає побачити живого Бога, Який є присутній серед своїх людей. «Бо саме там, де є найтяжче, де людина страждає, де ллється людська кров, — додав він, — там можна найбільше відчути, пережити присутність Божу. Бог є з тими, кому найважче… Там де є рани України, є рани нашого Спасителя». Про це зазначає Департамент інформації УГКЦ.
Бути у прифронтових зонах, де щодня помирають люди, — це обов’язок душпастиря і великий привілей, вважає Предстотель.
Розповідаючи про служіння Української Греко-Католицької Церкви на Одещині, Блаженніший Святослав зауважив, що Церква там завжди відчувала брак приміщення, а в Одесі є найменший у цілій УГКЦ катедральний храм: «Наша катедра в Одесі є подібна, до гірчичного зерна, яке є найменше з усіх інших, але має у собі велику життєву силу. А коли виростає, то стає могутнім деревом, каже Христос, то птиці небесні злітаються, щоб спочивати у його кроні. Щось подібного діється в Одесі».
Невеличка спільнота греко-католиків Одеси, підкреслив Глава УГКЦ, є на першому місці серед усіх Церков Одещини в гуманітарному служінні потребуючим людям. «За нашими структурами ми не є найбільшою спільнотою, але ми найбільше служимо. І мені було приємно, що і міська влада, і обласна військо-цивільна адміністрація це бачать, підтримують і за це дякують», — зазначив Блаженніший Святослав.
Розповідаючи про відвідини Миколаєва, Предстоятель зауважив, що це дуже зранене і зруйноване місто, з якого виїхала майже половина мешканців. «Жителі Миколаєва дуже зранені. Ми з людьми молилися молитву зцілення ран. Коли люди просили уділити благословення, я відчував, як вони здригалися під моїми руками. Це особливе відчуття людини, яка є глибоко зранена війною. Тому можливість торкнутися ран цих людей було для мене глибоким особистим досвідом і пережиттям», — поділився Блаженніший Святослав.
Він також розповів про зустріч з головою Миколаївської ОВА Віталієм Кімом. «Ми запитували: що потрібно Миколаєву, чим ми можемо допомогти? Голова Миколаївської ОВА Віталій Кім попросив: „Розбудовуйте вашу Церкву! Поширюйте мережу вашої присутності“. Щиро кажу, жодний міський голова, жодний очільник області з подібним проханням до нас не звертався. Віталій Кім запевнив, що Миколаївщина потребує присутності Церкви, бо вона допомагає людині не стати черствою до людського болю під час війни», — розповів Блаженніший Святослав і додав: — Я бачив у ньому особу, яка не просто розуміє, що таке Церква, що церковна спільнота — це не лише соціальна служба. Він розуміє, що це спільнота, яка носить Бога у собі. Того Бога потребує сьогодні Миколаївщина».
Предстоятель звернув увагу на актуальні гуманітарні і соціальні виклики, які стоять сьогодні перед Миколаївщиною. Зокрема, найбільшою проблемою є доступ до питної води, позаяк ворог зруйнував критичну інфраструктуру, що подає питну воду. «Спраглого напоїти — ключове діло милосердя для тіла ближнього. Такими чином у співпраці з „Карітас Миколаїв“, владою хочемо підтримати мужніх людей, створити доступ фільтрів, які перетворюють технічну воду у джерела питної води», — розповів Отець і Глава УГКЦ.
«У Миколаєві дуже відчувається Божа присутність, яка надає людям мужність і силу стояти далі. Треба мати мужність і відвагу, щоб там перебувати фізично, а щоб залишитися жити треба бути мужньою особою», — переконаний Блаженніший Святослав.
Пресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ