Наукова конференція з нагоди 25-річчя ВРЦіРО. Підсумки Блаженнішого Святослава
У Всеукраїнській раді Церков і релігійних організацій діє принцип консенсусу, який, на мою думку, є рятівним колом. Це також підкреслює наше гасло: «Усі ми різні, але рівні». Тому ми мусимо поважати кожного. У цьому наша і сила, і слабкість. Про це сказав Блаженніший Святослав, Отець і Глава УГКЦ та головуючий у ВРЦіРО, у підсумковому слові під час наукової конференції з нагоди 25-річчя заснування ВРЦіРО.
Підбиваючи підсумки наукового заходу, Блаженніший Святослав зазначив, що конференція показала, наскільки діалог, наукове осмислення питання релігійної свободи і співдіяльності релігійних організацій між собою і з суспільством, з державою є сьогодні важливим і актуальним.
Глава УГКЦ подякував п. Тетяні Іжевській за термін «церковна дипломатія», який вона вжила у своїй доповіді. «Пані Тетяна Іжевська у своїй доповіді дуже делікатно сказала про візит прем’єр-міністра Яценюка до Ватикану. На мою думку, він мав конкретні наслідки. Після нього ніхто більше не вживав терміна „нелегітимна влада у Києві“. Відбувся важливий момент, коли релігійний авторитет сказав своє слово щодо обставин нашого релігійного життя», — пояснив Блаженніший Святослав.
Предстоятель УГКЦ розповів, що в міжнародному середовищі часто лунає фраза «світ втомився від України». Він пояснив, що насправді світ втомився не від України, а від українських політиків і державних діячів. «Світ зацікавлений чути голос простого народу, який до нього доносять представники ВРЦіРО, і це має колосальний успіх та вагомий вплив на усвідомлення того, чим живе Україна сьогодні», — сказав першоієрарх.
Головуючий у ВРЦіРО висловив подяку Тіму Петерсу і колегам з Фонду Конрада Аденаура за участь у конференції і допомогу в ділянці тихої, делікатної церковної дипломатії.
«Настає час, коли саме Церкви і релігійні організації будуть стояти на боці справжньої свободи та демократії… Тому так багато є звернень Ради Церков щодо секуляризаційних вітрів, які починають віяти в Україні. Питання сімейних цінностей, ролі і місця Церкви в суспільстві як такого буде поважним викликом для всіх нас», — переконаний він.
Крім цього, Блаженніший Святослав вказав на проблему релігійної безграмотності. У цьому контексті Глава УГКЦ звернув увагу студентів та перспективу і затребуваність професії релігієзнавця.
Відтак Отець і Глава УГКЦ поділився своїми думками щодо певних невдач, які спіткали ВРЦіРО останнім часом. «У ВРЦіРО діє принцип консенсусу, який, на мою думку, є рятівним колом. Та разом з тим через це ми не завжди можемо прийняти спільне рішення. Наприклад, на рівні ВРЦіРО ми не мали консенсусу щодо закону про військове капеланство. Ми також не могли прийняти звернення щодо корупції. Не мали консенсусу у принципах меморіалізації Бабиного Яру. У таких випадках ми готуємо звернення окремих представників Церков та релігійних організацій, що не є позицією всієї ВРЦ», — поділився він.
На завершення свого слова Блаженніший Святослав подякував університету імені Тараса Шевченка за гостинність, а також за присутність студентів на конференції. «Дякую за те, що традиція присутності релігійної спільноти в цих стінах продовжується тут і надалі. Ми будемо докладати всіх зусиль, щоб такого типу дискусії, міркування, наукові конференції, публікації були частиною нашої інтелектуальної культури», — додав він.
Пригадуємо, що у 2021 році Всеукраїнська рада Церков і релігійних організацій відзначає 25 років від заснування. Наукова конференція, яка відбулася 17 червня 2021 року в стінах Київського національного університету імені Тараса Шевченка, розпочала урочисте святкування ювілею. Вже за тиждень, 24 червня, відбудеться урочисте засідання ВРЦіРО.
За матеріалами Департаменту інформації УГКЦПресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ