«Наша сила — Євхаристія»: владика Григорій Комар в Еквадорі розповів, як український народ протистоїть жаху війни

12 вересня 2024

Секрет сили і стійкості українського народу під час війни з Росією походить від єдності з Богом і від Євхаристії. Про це сказав владика Григорій Комар, голова Патріаршої літургійної комісії УГКЦ, тисячам людей, які взяли участь у Міжнародному Євхаристійному Конгресі в Кіто, столиці Еквадору.

Владика Григорій, єпископ-помічник Самбірсько-Дрогобицької єпархії, на другий день Євхаристійного Конгресу, 9 вересня 2024 року, дав своє свідчення про жахіття війни в Україні. Про це пише Департамент інформації УГКЦ із посиланням на інтернет-видання «ACI Prenca».

«У нас є парафії, де вже майже три роки не припиняють молитися в храмі. Люди мають свою чергу молитви вдень і вночі. Наша сила — це Євхаристія. Євхаристія — це запрошення до спілкування і сопричастя з іншими. Це також бути з народом у найважчі моменти і віддати своє життя за народ», — сказав архиєрей, маючи на увазі повномасштабну війну, яка почалася 24 лютого 2022 року з російського вторгнення.

Владика Григорій підреслив, що «Євхаристія — це запрошення до участі у стражданнях і воскресінні Христа… Це зустріч з воскреслим Христом, переможцем смерті, з Тим, хто дає життя. Він один може зцілити розбиті сім’ї, розбиті життя, змінити смерть на життя», — сказав він.

У своєму слові архиєрей подякував організаторам Міжнародного Євхаристійного Конгресу 2024 в Кіто за можливість «свідчити про біль і трагедію». «Життя нашого народу ділиться на дві частини: до і після цієї дати [24 лютого 2022 року. — Ред.]. І тепер ми дуже добре знаємо, що наше життя вже ніколи не буде таким, як раніше».

Владика Григорій розповів про масштаби страждань, які переживає український народ. «Важко знайти слова, щоб описати всі жахи війни в Україні. Для багатьох людей у світі війна — це щось абстрактне, але для нас це страшна реальність, яку ми проживаємо щодня, відчуваючи небезпеку втратити власне життя або життя наших близьких», — з болем констатував єпископ.

Він також наголосив на місії Церкви проголошувати правду і відкинув будь-які зловмисні або маніпулятивні наративи щодо причин війни Росії проти України.

«Дехто каже нам, що Україна спровокувала Росію розпочати цю війну. Це все одно, що сказати щось подібне жінці, яку зґвалтували. Несправедливо називати російський геноцид в Україні кризою. Це брехня. Це неправдиве свідчення», — підкреслив єпископ.

«Наші священики — герої»

Зіткнувшись з цією реальністю, Церква була змушена переосмислити себе, щоб запропонувати духовну і матеріальну підтримку посеред хаосу. «Наші храми — це не лише місце молитви, але й місце, де можна знайти пораду чи захист під час бомбардувань», — зазначив владика Григорій Комар.

Він також вказав на героїчне служіння священників в Україні: «Я захоплююся запалом і жертовністю наших священників. Вони є героями, тому що своїми щоденними молитвами і вчинками вони підтримують свій народ».

Заклик до світу про молитву «за перемогу над злом»

Незважаючи на величезні страждання, український єпископ висловив надію на молитовну підтримку католиків усього світу. «Щоб перемогти зло, нам потрібна молитва за навернення всіх нас. В Україні, в Європі, в Еквадорі, у світі». Він також закликав міжнародну спільноту не забувати про біль українського народу: «Війна в Україні — це не тільки проблема України».

Владика Григорій Комар завершив своє слово, попросивши світ молитися за Україну і продовжувати шукати правду. «Нехай світ стане сильнішим» через солідарність з Україною, і додав: «Господи, Царю світу і Всесвіту, збережи наш народ і Україну».

Фото: EWTN / Едуардо Бердехо. Владика Григорій Комар на Міжнародному Євхаристійному Конгресі в Кіто.
За матеріалами інтернет-видання ACI Prenca