На місці знищеної під час Другої світової війни церкви Святого Духа у Львові відновили богослужіння. Репортаж

16 червня 2022

У Львові на місці знищеної церкви Святого Духа відновили богослужіння. «Живе телебачення» пропонує відеорепортаж зі святкування.

На початку Другої Світової війни храм Львівської духовної семінарії на вул. Коперника, 36, зруйнувала авіаційна бомба. У вцілілій дзвіниці згодом відкрили музей «Русалка Дністрова». 13 червня 2022 року, у понеділок Святого Духа, тут відбулися урочистості з нагоди парафіяльного празника і відновлення літургійного життя після довгої перерви. Як це було — розповідає Тарас Бабенчук у репортажі.

На початку заходу до всіх присутніх вірян звернувся отець Павло Дроздяк, адміністратор парафії Святого Духа Львівської архиєпархії УГКЦ, капелан Львівської міської ради. Найперше, він наголосив на тому, що Церква — це не будівля, а, насамперед — люди.

«Ви запитаєте мене: „Отче, а коли буде храм?“ А я його вже бачу. Найперше — це ви. Бо саме ви — це храм Святого Духа, бо храм — це люди, які зможуть збудувати цей видимий фізичний храм», — наголосив отець Павло Дроздяк.

Нагадаємо, що церкву Святого Духа разом з бібліотекою Богословської академії зруйнувала німецька бомба. Від комплексу вціліла лише триярусна барокова вежа-дзвіниця. Зараз історія практично повторюється.

«Цікаво, що колись, коли ми говорили про бомбардування, про війну, то ці думки були такими далекими. А тепер ми розуміємо, що таке справжнє бомбардування і смерть, яка може прийти в наше життя. Саме місце є свідком цих історичних подій між тоді і сьогодні, адже храм Святого Духа був знищений бомбою. Саме місце, де молилися люди, де перебував Дух Святий, було розтрощене. Але сьогодні — історична подія, бо ми відновлюємо правду про те, що Бога не можна вбити, як би не намагалися ті, хто Його не любить», — додав отець Павло Дроздяк.

Перед початком Літургії всі присутні мали змогу послухати доповідь «Церква Святого Духа у Львові — осердя українського духовно-релігійного та культурно-наукового життя» від Олега Турія, проректора, директора Інституту історії церкви Українського католицького університету. Історик зробив короткий екскурс в минуле храму.

«Будівлю храму було знищено 15 вересня 1939 року, на самому початку Другої Світової війни. Сама споруда, очевидно, існувала раніше, як костел Римо-католицької Церкви монашої чернечої спільноти сестер-домініканок латинського обряду. Саме в приміщенні цієї церкви вперше ще тоді молоді семінаристи — Маркіян Шашкевич, Яків Головацький, Іван Вагилевич та їхні товариші почали практикувати проповіді українською мовою, що стало початком відродження літературної української мови тут, у Галичині», — розповів Олег Турій.

Святкування продовжилися святковою Божественною Літургією, яку очолив отець Роман Кравчик, настоятель архикатедрального собору Святого Юрія. У своїй проповіді отець Роман відзначив велич місії у служінні саме на цій парафії, яку архиєпископ і митрополит Львівський владика Ігор Возьняк поклав на отця Павла Дроздяка.

«Патріарх Йосиф Сліпий залишив нам великий заклик: „Що завтра про вас скаже історія вашого життя?“ І над тим потрібно кожному із нас працювати. Що про тебе завтра скаже історія твого життя? Дорогий отче Павле, тобі Церква довірила нелегку і відповідальну ношу бути тут настоятелем, відродити історію, яка була написана Патріархом Йосипом Сліпим, Митрополитом Андреєм. Сьогодні ти, дорогий співбрате у священстві, маєш задати собі великого труду. Навіть організація сьогоднішньої Літургії вимагала від тебе багато зусиль. На цю парафію призначили сильну людину, сильну вірою, витривалістю і далекоглядністю, яка покладає нам надію, що тут повстане храм, історія минулого», — зазначив отець Роман Кравчик.

Після завершення святкового Богослужіння відбувся мистецький виступ та збір коштів на підтримку Збройних Сил України.

Фото на початку: І. Крігер. Львівська духовна семінарія, 1894 рік. Дальші фото — Наталія Стареправо