На Горі мучеників на Івано-Франківщині владика Петро Голіней пригадав про жертву багатьох свідків віри українського народу

5 вересня 2024

31 cерпня в селі Микуличин на Івано-Франківщині відбулося посвячення Хресної Дороги, а також була відслужена Архиєрейська Божественна Літургія на Горі мучеників.

Як повідомляє пресслужба Коломийської єпархії УГКЦ, згідно з Декретом владики Василія Івасюка, єпарха Коломийського, Гора Мучеників в с. Микуличин є офіційним місцем молитви й вшанування памʼяті українських мучеників XX століття.

Розпочалася молитовна хода від Микуличинського ліцею. Десятки вірян з навколишнього краю, священнослужителі, а також ченці й черниці Згромадження Воплоченого Слова спільно рушили до стацій Хресної Дороги на Горі мучеників. Чин освячення очолив о. Богдан Скірчук, протопресвітер Яремчанський, у співслужінні з о. Григорієм Чибораком та іншими священнослужителями.

Після цього на вершині Гори мучеників розпочалася Божественна Літургія, яку очолив владика Петро Голіней, єпископ-помічник Коломийської єпархії УГКЦ.

Під час своєї проповіді архиєрей наголосив на тому, що Ісус приходить у наше життя, щоб забрати наші гріхи. «Через свою кров Ісус відкриває нам двері до Царства Божого. Господню чашу страждань і терпінь Христова Церква пʼє дві тисячі років, а наш народ — тисячу років. Українська земля облита кровʼю тих, хто віддав своє життя за Христа», — мовив він.

Владика Петро відзначив, що першими мучениками нашого народу стали святі Борис і Гліб, які віддали своє життя за християнські переконання, оскільки не хотіли піднімати зброї на свого брата. Ще одним прикладом є священномученик Йосафат Кунцевич, який помер за єдність Христової Церкви. Пратулинські мученики — це тринадцять підляських селян, які не зрадили своєї віри і стали перед церквою для того, щоб не допустити московського священника на парафію, а російські солдати їх розстріляли.

Згадав єпископ і про мучеників XX століття, точну кількість яких ми й досі не знаємо.

«Чому зараз проливається кров? Тому що зло, яке є на землі, воює проти Бога, правди і любові. Подібно як колись пролили свою кров брати Борис і Гліб, стоячи на захисті християнських цінностей, так зараз проливають її наші сини і дочки, які захищають Батьківщину. Їхня жертва є знаком безмежної любові, адже Христос навчає нас: „Ніхто неспроможен любити більше, ніж тоді, коли він за своїх друзів своє життя віддає“ (Ів. 15, 13)», — мовив архиєрей.

«Сьогодні нас обʼєднює Пресвята Богородиця, яка своїм поясом збирає усіх разом. У цей день Христова Церква звертає свою увагу на підтримку Богородиці у нашому житті, бо той, хто підперезаний ЇЇ поясом, є готовим йти на боротьбу», — сказав на завершення своєї проповіді владика Петро Голіней.

По завершенні богослужіння єпископ подякував усім прочанам, які пройшли нелегкою гірською дорогою, щоб взяти участь у молитві. Після цього о. Богдан Скірчук, протопресвітер Яремчанського протопресвітеріату, зачитав подячні грамоти єпарха Коломийського тим особам, які долучилися до будівництва Хресної дороги та облагородження Гори мучеників.

«Розбудова цього молитовного місця не є питанням коштів. Це, радше, питання нашої віри і нашої постанови жертви, яка завжди повʼязана з любовʼю. Саме через неї Бог дав нам Свого Сина. Якщо ми молитовно наслідуватимемо віру мучеників нашого народу, тоді це місце розвинеться», — наголосила у своєму подячному слові провінційна настоятелька сестер Згромадження Воплоченого Слова мати Марія Гошівська (ВС).

Довідка

Хрест на «Горі мучеників», що стала місцем теперішнього паломництва, встановили 12 червня 2017 року. Ідею створення місця прославлення людей, які залишилися вірні Богу, незважаючи на переслідування і репресії, висловив засновник Чернечої родини Воплоченого Слова отець Карлос Міґель Буела, який родом з Аргентини. Розвитком «Гори мучеників» займаються сестри Воплоченого Слова із Бурштина та Івано-Франківська за допомогою доброчинців.

Підніматися пішки до місця із присілку Тісний в Микуличині доведеться приблизно 30–40 хвилин.

«Гора мучеників» розташована одразу за дерев’яною каплицею. Хрест — її найвищий елемент, але не єдиний. Під ним розміщена ще одна каплиця з особливою іконою, однойменною із паломницьким місцем.

«Гора мучеників» — місце, котре тільки-но «народилося» у Карпатах. Його ідея, як кажуть Сестри Воплоченого Слова, полягає у прославленні Бога через прославлення мучеників ХХ століття. Водночас це приклад збереження історичної пам’яті українського народу, пам’яті тисяч жертв тоталітаризму, котрі не зламалися, хоча багато із них загинули.

Фото: бр. Роман Мизюк