Митрополит Філадельфійський владика Борис Ґудзяк побоюється переслідування католиків в Україні
За посередництвом онлайн-платформи Zoom митрополит Борис Ґудзяк з Української католицької архиєпархії Філадельфії виступив 5 березня 2022 року на зустрічі організації «Допомога Церкві у потребі».
Український архиєпископ Філадельфії побоюється, що російське вторгнення знову призведе до придушення католицизму в Україні. Про це — у матеріалі від «Catholic News Agency».
За його словами, ті, хто спостерігає за ситуацією в Україні, повинні «молитися, бути поінформованими та допомагати» через такі організації як «Допомога Церкві в потребі».
«Молимося за захисників України, — сказав 5 березня архиєпископ Української католицької архиєпархії Філадельфії Борис Ґудзяк. — Ми молимося за людей, за біженців. Ми молимося за навернення Владіміра Путіна. Ми молимося, щоб, розпочинаючи Великий піст і проходячи через нього до Його воскресіння, ми усвідомлювали, що кожне розп’яття живе в тобі». Його заклик до молитви прозвучав в інтерв’ю через Zoom з Джорджем Марліном, Головою організації «Допомога Церкві у потребі» у США.
Організація «Допомога Церкві в потребі» заснована у 1947 році. Це міжнародна католицька благодійна організація, яка підтримує як душпастирську, так і гуманітарну роботу. На даний момент вона підтримує понад 5000 проєктів у 149 країнах і діє в Україні протягом останніх 74-ьох років.
Російська окупація завжди призводить до придушення Католицької Церкви
Перш за все, архиєпископ поміркував над історією російської причетності до України. «Кожного разу, коли відбувається російська окупація будь-якої частини України, де служить Українська Греко-Католицька Церква, Українська Греко-Католицька Церква душиться і врешті-решт стає незаконною і, можливо, знищеною», — сказав владика Борис Ґудзяк для «Допомоги Церкві в потребі» у США. «Це відбувалося протягом майже 250 років. Це вже ставалося щонайменше чотири рази».
Сьогодні католики у цьому не самотні, зазначив він: постраждала і Українська православна церква, і мусульмани в Криму, і євреї та протестанти, зазначив 61-річний архиєпископ. З 2014 року російська окупація в Криму та на сході України була «руйнівною» для церков та інших релігій.
Укриття у католицькому храмі, м. Бровари
Останнє російське вторгнення викликало додаткові занепокоєння. «Загинув православний священник, і цілком зрозуміло, що Глава Української Греко-Католицької Церкви Святослов Шевчук у списку жертв», — сказав архиєпископ Ґудзяк. «Він перебував у безпечному місці. Однак, змушений пересуватися з бомбосховища у бомбосховище в столиці країни. Я думаю, що багато єпископів і священників знаходяться в аналогічній ситуації».
Архиєпископ Борис Ґудзяк служить у Філадельфії з 2019 року. Він є очільником Відділу із зовнішніх зв’язків Української Греко-Католицької Церкви, Східної Католицької Церкви, яка налічує близько 3,6 мільйонів членів лише в Україні. Владика Борис народився у Нью-Йорку в сім’ї емігрантів, але у 1992 році переїхав до Києва і кілька десятиліть прожив в Україні.
Свята Софія під загрозою
У своєму виступі до членів організації «Допомога Церкві в потребі» архиєпископ обговорив війну. Співрозмовники зокрема поставили питання про те, чи можна знищити такі святі місця як Києво-Печерський монастир, де зберігаються християнські реліквії.
«Коли починається невибірковий ракетний вогонь, можна вразити будь-що», — відповів архиєпископ Ґудзяк. Він процитував повідомлення Блаженнішого Святослава Шевчука, згідно з яким розвідка повідомила, що росіяни мали намір знищити 1000-річну церкву Святої Софії в Києві. Американський архиєпископ назвав цю церкву «символічним знаком українського духовного життя та духовної єдності».
Собор Святої Софії - Премудрості Божої, м. Київ
Давня мрія Путіна
Щодо Путіна, то митрополит надзвичайно стурбований: «Проблема у тому, що ми маємо справу з правителем, який ще юнаком зробив крок у диявольському напрямку».
«Він став оперативним працівником КДБ. А в Радянському Союзі працювати в КДБ вважалося недобросовісним. Тобто ви продавали свою душу комуністичній системі репресій», — сказав він про Путіна. «І він перебуває у такому мисленні вже 50 років. Він чітко говорить про відновлення цієї спадщини. Він вважає, що найбільшою геополітичною катастрофою ХХ століття був розпад Радянського Союзу, і він хоче відновити імперію давніх розмірів. Зрештою, він думає так, як і Сталін: „Скільки дивізій у Папи?“»
«Папа та християни ведуть духовну війну», — наголосив митрополит Філадельфійський.
Російська Православна Церква: куди йдеш?
На питання про схвалення війни Російською православною церквою архиєпископ Борис Ґудзяк зазначив, що Російська Православна церква «досі перебуває в колоніальному мисленні», яке лише зміцнилося за останні 15 років. Це контрастує з більшістю християнських церков, які переглядають свою історію та роль, яку вони могли зіграти в колонізації та будівництві імперії, «визнаючи, що це не має нічого спільного з Євангелієм і Божою волею».
Російський православний Патріарх Кирил розробив «ідеологічну конструкцію» «русского мира», яка розглядає будь-які землі, що входили до складу Російської імперії, як частину канонічної території його Церкви, сказав архиєпископ, додавши, що, виходячи із цього погляду, це землі, де Російська православна церква повинна провадити суспільство і впливати. На думку митрополита, Путін прийняв цю концепцію «русского мира» у своїх цілях.
«Це справді скандально», — сказав архиєпископ Борис Ґудзяк. «Патріарх і його головний речник, митрополит Іларіон, голова Відділу зовнішніх церковних зв’язків, не в змозі говорити правду владі. Вони не можуть чітко виступити на захист сиріт і вдів, які примножуються. Вони не захищають школи, університети та лікарні, які руйнуються. Це велика проблема. Це велика проблема для Російської православної церкви і для російського суспільства».
Храм після ракетного удару у с. Малин, Житомирська область
Україна ніколи не загрожувала Росії
«Це не війна, яку Росія веде через те, що НАТО загрожує Україні. Україна, очевидно, Росії не загрожує», — сказав він. Водночас ієрарх посилався на здачу Україною свого ядерного арсеналу для гарантій територіальної цілісності з боку Росії, Великобританії та США. Українська Держава скоротила свою армію з 900 тис. у 1991 році до 6 тис. у 2014 році.
«Україна ніколи не була загрозою. Справжня загроза — це демократія, дух, свобода преси, громадянське суспільство, які склалися в Україні», — сказав архиєпископ. «Цей „вірус“, якби перейшов до Росії, створив би велику небезпеку для автократії, клептократичної олігархії, якою керує Путін і яку виховує. І він хоче такої системи в усьому світі».
За словами українського митрополита, така система існує в Китаї та Венесуелі. Він сказав, що Путін підтримує «авторитарні тенденції» і проявив дружелюбність до прем’єр-міністра Індії Нарендри Моді та президента Бразилії Жаіра Болсонару.
«Путін не є захисником традиційних цінностей», — додав архиєпископ Борис Ґудзяк. Він вказав на надзвичайно високий рівень абортів у Росії та «астрономічний» рівень алкоголізму, розлучень і корупції. «Ці духовні, моральні показники набагато кращі в світських Нідерландах
Храм у с. Бобрик (Полтавська область) після ракетного удару
Церква переможе: служіння біженцям та всесвітня молитва
Окрім того, митрополит Борис Ґудзяк обговорив реакцію світу на російське вторгнення та привітав молитви та допомогу Церкви для біженців.
«Католицька церква в Польщі зайняла пророчу позицію і провадить усе польське суспільство у прийомі біженців… їх приймають дуже тепло, дуже щедро», — сказав він.
Також архиєпископ наголосив на необхідності молитви. «Ми дуже вдячні за те, що церкви по всьому світу моляться, і молитва дуже важлива», — сказав він. «Молитва зруйнувала Радянський Союз. Це не була війна; це була не армія: це була кров мучеників, Божа благодать і роки молитви та служіння, яке виконувала „Допомога Церкві в потребі“, навчаючи людей і закликаючи людей молитися за падіння комунізму».
«Ми бачили неймовірну силу тиранії тоталітарної держави, озброєної до зубів ядерною зброєю, з необмеженими ресурсами для репресій, [втім] Радянський Союз не зміг знищити Церкву», — продовжив архієпископ. «Українська католицька церква скоротилася з 3000 священників до 300. Ці 300 священників зрештою обслуговували лише 1 % населення до Другої світової війни, тому що в підпіллі не можна проводити великі зібрання, а сьогодні [Церква] знову має 3000 священників. Знову ми бачимо, що авторитарна влада може завдати великої шкоди християнам, католикам, — прикладом цього сьогодні є Китай, — але Церква переможе».
«Буде Великдень»
«У нас є молитва, у нас є благодать, і ми бачимо, що морально Україна виграла цю війну. Сьогодні весь світ об’єднався навколо України», — сказав він. Війна «об’єднала роздроблену Європу» і об’єднала північноатлантичних партнерів.
«Ця моральна основа — це те, з чим працює Церква, що проповідує Ісус. Це — Божа воля щодо нас, і вона перемагає, але часто тягне за собою великі страждання», — продовжив архиєпископ Борис Ґудзяк. Незважаючи на «страшні страждання» і «розп’яття» цих християн, сказав він, «буде Великдень».
«Бог — Господь історії. І вже понад 2000 років, починаючи з Голгофи, починаючи з імператорів Риму та тиранів — протягом 2000 років робилися незліченні спроби знищити Церкву та вбити християн. Але віра живе. Це передається, і Церква перемагає», — сказав він.
Відтак митрополит попросив вірних «молитися, щоб стіни Єрихону впали перед молитвою».
Наприкінці очільник Української Католицької Церкви у США заохотив усіх слухачів щодо щедрих пожертв для організації «Допомога Церкві у потребі». «Це організація, яка знає, як допомогти. Воно знає, де допомогти. Це робиться в ім’я Ісуса», — сказав він. «Це допомагає Церкві, яка потребує допомоги у всьому світі, і ефективно допоможе церквам в Україні».
Пресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ