«Ми, спільнота учнів УГКЦ, пережили, досвідчили Христове воскресіння», — Блаженніший Святослав у Світлий понеділок

17 квітня 2023

Коли ми кажемо сьогодні «Христос воскрес! Воістину воскрес!», ми не просто передаємо якусь інформацію, яку хтось нам повідомив. Це «воістину» означає «перевірено істиною мого власного життя». Ми зустріли воскреслого Христа, присутнього у спільноті Його учнів, присутнього нині. Про це сказав Отець і Глава Української Греко-Католицької Церкви Блаженніший Святослав у проповіді у Світлий понеділок у Патріаршому соборі Воскресіння Христового.

Патріарх зауважив, що в перші дні після воскресіння Христос починає піклуватися про своїх учнів. «Ми знаємо, що в момент смерті Христа на хресті, апостоли й інші учні, які були разом із Христом, розбіглися, розпорошилися. Одні заховалися за зачиненими дверима і тремтіли від страху перед юдеями, бо вважали, що з ними станеться те, що з їхнім Учителем. Інші покинули Єрусалим. І що робить Христос? Він являється своїм учням. Сорок днів після воскресіння є періодом унікальних, неперевершених зустрічей. Христос наново збирає спільноту своїх апостолів. Він їм являється, дає себе пізнати», — сказав Блаженніший Святослав. Про це повідомляє Департамент інформації УГКЦ.

Відтак зазначив, що християнство — це не доктрина, ідеологія чи список моральних правил поведінки. Християнство — це зустріч із воскреслим Христом: «Христос перебуває у своїй Церкві, яка є спільнотою Його учнів, спільнотою тих, які є наслідниками тих, хто бачили воскреслого».

Архиєрей згадав пам’ятку, яку залишив апостол Іван у першому посланні. Він каже нам, християнам третього тисячоліття: «Те, що ми бачили власними очима, те, чого руки наші дотикали, те ми передаємо вам, щоб ви мали той самий досвід зустрічі і щоб радість ваша була повною».

Предстоятель нагадав, що в цей день ми святкуємо престольний празник Патріаршого собору Воскресіння Христового в Києві.

«Під час війни Патріарший собор перетворився на справді вселенський центр єднання українців. Можливо, ми навіть не усвідомлюємо, молячись тут, скільки людей зі всього світу звіряє, синхронізує своє особисте духовне життя із серцебиттям того собору. Я вчора пережив особливий досвід. Коли ми освячували пасхальні кошики довкола храму, одна жінка тримала свій айфон, а звідти, з того айфону, наживо був присутній її чоловік із фронту. І я міг його привітати, кажучи: „Христос воскрес!“. А за ним вибухали бомби. Як синхронізується з нашим духовним життям, як відчувають присутність воскреслого між нами Спасителя ті, хто там, на фронті, дивиться в обличчя смерті. Справді, це пережиття для мене означало й означає дуже багато», — сказав архиєрей.

Блаженніший Святослав привітав парафіян собору із храмовий празником. А відтак подякував усім добродіям, жертводавцям, які допомогли збудувати цей собор і допомагають його довершити, усім працівникам, а також владикам Йосифові Міляну, Андрієві Хім’яку, Степанові Сусу та пароху собору о. Никанорові.

«Досвідчуймо тут, між нами, присутнього воскреслого Христа. А відтак несімо у світ ту радісну звістку, що Христос воскрес. Скажімо разом: „Воістину воскрес!“», — сказав на завершення Патріарх.

Фото: Олександр Савранський