«Ми є народ, який хоче жити», — владика Андрій Хім’як на зустрічі Генеральних секретарів у Тірані (Албанія)

23 червня 2023

З 22 по 25 червня 2023 року в Тірані (Албанія) відбувається зустріч Генеральних секретарів єпископських конференцій Європи. На засіданнях присутні представники 29 європейських конференцій, серед яких 10 єпископів, священники, монахині і миряни. Серед них — представник Української Греко-Католицької Церкви.

Ця традиційна щорічна зустріч відбувається цьогоріч у двадцяту річницю Папської адгортації «Церква в Європі». Тож тема цієї зустрічі бере до уваги цю річницю і звучить: «Шлях Церкви від Папської адгортації „Церква в Європі“ до синодального шляху».

Перший день зустрічі був позначений привітальними словами єпископа Джорджа Мети, Генерального секретаря Єпископської конференції Албанії, та Президента Ради єпископських конференцій Європи владики Ґінтараса Ґрушаса, архиєпископа Вільнюса.

Після цього відбулося представлення актуальної воєнної ситуації в Україні. До слова були запрошені владика Едвард Кава, Генеральний секретар єпископської конференції РКЦ в Україні, владика Андрій Хім’як, секретар Синоду Єпископів УГКЦ, та о. Петро Береш, представник Мукачівської єпархії.

Ми хочемо жити

У своєму слові владика Андрій насамперед мовив, що «ми є народ, який хоче жити. В цій війні ми боремося з народом, який хоче вбивати і знищити нас. Це особливо видно, коли Росія вкотре запускає ракети по цивільних людях, нищить будинки, лікарні, школи, церкви, супермаркети та іншу інфраструктуру. Тому з цієї війни в нас є тільки один вихід — вижити, а це означає перемогти».

Відтак промовець зазначив, що упродовж війни багато країн світу, і в тому числі Європи визнали Голодомор в Україні, який спричинило керівництво з Москви, геноцидом. Він висловив вдячність представникам цих країн, підкресливши, що це важливий знак історичної справедливості. «Але зараз відбувається новий геноцид в ХХІ столітті, який країни світу засудять за кілька десятиліть. Для нас не вистачає лише пам’яті про минуле. Ми хочемо зараз жити, тому просимо весь світ зупинити вбивцю, щоб сучасний геноцид не зібрав жахливі жнива», — сказав український єпископ.

Росія нищить усе

Не міг ієрарх оминути своєю увагою й нещодавній нищівний злочин Російської Федерації, потенційний екоцид — підрив греблі Каховської ГЕС, за яким спостерігав увесь світ.

«Росія нищить також Церкву в Україні. На окупованій території України немає жодного ні греко-католицького, ні римо-католицького священника, які би діяли. Є двоє наших священників Іван Левицький і Богдан Гелета, які перебувають під арештом в російській в’язниці. Впродовж останніх трьох століть, там, де приходить чобіт російського (царського, рядянського, путінського) солдата, ліквідовується наша Церква. Тому боротьба в цій війні є також боротьбою диявола проти Бога. Віримо, що добро буде тріумфувати, бо Христос переміг смерть», — звернувся до учасників зустрічі владика Андрій Хім’як.

Не мовчати на зло

Відтак доповідач окреслив для слухачів основні групи українського населення, які найбільше постраждали від повномасштабної війни в Україні: діти, сім’ї військовослужбовців, розділені з причини війни сім’ї, люди пенсійного віку, люди з інвалідністю та інші вразливі категорії, внутрішньо переміщені особи, духовенство, яке вже понад 500 днів без вихідних служить як священники, капелани, волонтери, соціальні працівники, роздавачі гуманітарної допомоги.

«Сьогодні важливо не забувати про війну в Україні, але й не піддатися спокусі миру за будь-яку ціну. Росія не зупиниться у своїх імперських амбіціях, які підкріплені ідеологією „русского міра“, що вийшов від лідерів Російської Православної Церкви. Вже багато православних богословів засудили цю ідеологію. Тепер черга за Католицькою Церквою», — сказав промовець.

Адже, за його словами, саме мовчання на агресію Росії в Грузії спричинило захоплення Криму. А невідповідна політична реакція світу на це дозволила Росії вже за місяць розпочати війну на Донбасі, а в 2022 році — в усій Україні. «І Україна не була б останньою у планах Путіна. Наступна мала б бути Польща, країни Балтії, Молдова і навіть хвора мрія багатьох росіян „взяти Берлін“», — підкреслив Секретар Синоду Єпископів УГКЦ.

Війна зла проти добра

«Війна в Україні — це не тільки війна на полі бою, а це також війна зла проти добра. Тому дякую всім вам за молитву за Україну. Минулого року, коли відвідував Австрію, то в храмах Зальцбурга побачив оголошення, що тут щоденно о 12.15 проводиться молитва за мир в Україні. Таких прикладів духовної солідарності є значно більше. І це є сила християнської Європи, яка разом з молитвою українського народу, тримає руки наших військових у боротьбі за свою землю, за свої сім’ї, за свою свободу і незалежність. Ми віримо в нашу перемогу в цій жахливій війні. Дякую всім вам і прошу про подальшу підтримку на всіх рівнях», — мовив наприкінці свого виступу владика Андрій Хім’як, Секретар Синоду Єпископів УГКЦ.

На завершення засідання свої короткі представлення мали нові генеральні секретарі єпископських конференцій Італії, Іспанії, Німеччини, Словенії, Польщі та Боснії і Герцеговини.