«Молимось за жертви, дякуємо за визнання, виборюємо перемогу», — під таким гаслом в Парижі відзначили 90-ті роковими Голодомору
У неділю, 12 листопада 2023 року, у Парижі вшановували пам’ять жертв Голодомору, геноцидів та війн в Україні. Цього дня спогадували також в 11-ті роковини смерті єпископа Михаїла Гринчишина, екзарха українців Франції, та святкували пам’ять святого священномученика Йосафата Кунцевича у 400-ту річницю його мученицької смерті.
Цьогорічне вшанування жертв Голодомору 1932–1933 років відбувалося в контексті визнання багатьма країнами цієї трагедії як акту геноциду проти українського народу. Зокрема, Національна Асамблея Франції прийняла рішення про таке визнання 28 березня цього року, а Сенат Франції — 17 травня цього року, констатувавши: «Поточні події в Україні, здається, справді демонструють паралель між Голодомором і путінською метою заперечення української ідентичності та знищення української нації». Про це розповідає пресслужба Паризької єпархії Святого Володимира Великого.
День традиційно розпочався покладанням вінків до меморіалу невідомого солдата під Тріумфальною Аркою. У церемонії разом з представниками Посольства України у Франції в особі пана-посла Вадима Омельченка та Паризької єпархії УГКЦ, яку представляв владика Гліб Лончина, взяли участь асоціації та організації українців, серед яких Спілка Українців Франції, Союз Українок Франції, Асоціація медичної і харитативної допомоги, «Пласт», Асоціація українських студентів Франції, «Центр Анни Ярославни», українська православна парафія Св. Симона та інші. Після урочистого покладання вінків та квітів під Аркою зазвучали національні гімни України та Франції у виконанні Хору Святого Володимира Великого під провідництвом п. Лесі Микитин. Весь церемоніал був зорганізований за посередництвом Репрезентативного комітету українців у Франції.
О 15:00 годині у храмі Святої Марії Магдалини розпочалася Божественна Літургія, яку очолив владика Гліб Лончина, апостольський адміністратор Єпархії Святого Володимира Великого. Перед початком богослужіння парох храму отець-прелат Партрік Шове привітав присутніх, наголосивши, що Церква Парижу є з українцями у цей трагічний час, єднаючись у молитві, і що приклад спільної молитви українців надихає французький народ.
Разом з владикою Глібом Літургію співслужили священики собору Святого Володимира Великого, зокрема парох о. Андрій Морквас, сусідніх парафій з-поза Парижу, зокрема о. Юрій Лещинський, канцлер єпархії, та о. Роман Остап’юк, представники місцевого римо-католицького духовенства — отець Людовік Данто, декан факультету канонічного права Католицького Інституту Парижу, отець Франк Леметр, директор Центру екуменічних студій «Істина», отець Міхаі Маріна, настоятель румунської греко-католицької парафії. Співом богослужіння супроводжував хор Святого Володимира Великого. У храмі також молилися представники польської католицької місії, секретар Апостольської Нунціатури монсеньйор Марсель Шмейкал. У храмі був присутній пан Жан-Крістоф Посель, представник Міністерства Європи та зовнішніх справ.
У літургійній гомілії владика Гліб висловив біль через нещодавні трагічні події в Ізраїлі, Вірменії, Україні і по всьому світу, та заохотив до моління за жертв, душі померлих, поранених та сім’ї покійних. Владика згадав довгий ряд ненависті, що почалася від вбивства Авеля Каїном, і сягнула своєї кульманації у розп’ятті Нашого Господа, ряд ненависті, яка триває по сьогодні.
Виражаючи вдячність французькому уряду за визнання Голодомору як геноциду, владика підкреслив важливість правильної характеристики історичних неправд, процитувавши Блеза Паскаля, який підкреслював, що Ісус залишатиметься в агонії до кінця світу, і що насильство, хоч і може знищити життя та інституції, але ніколи не знищить любов, якою Бог нас створив. Завершуючи проповідь, архиєрей пригадав, що ненависть не зможе перемогти любов, і закликав покласти надію на Живого Бога та йти вперед без страху вірою, надією і любовʼю.
По закінченні Божественної Літургії та Панахиди коротке слово подяки до духовенства, вірян, та представників світської влади виголосив протосинкел єпархії отець Ігор Ранця, наголосивши, що після провалу Голодомору інші спроби знищення українського народу тривають в досі. Тому ми, українці, боремося за перемогу, за свободу, за демократичні та християнські цінності, ми молимося за справедливий мир в Європі, включаючи Кавказ, за мир у Святій Землі та по всьому світу.
Пресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ