Листи до митрополита: дослідники вперше опублікували матеріали з кримінальної справи Йосифа Сліпого

18 лютого 2022

Центр досліджень визвольного руху виклав у вільному доступі документи з архівно-кримінальної справи митрополита УГКЦ Йосифа Сліпого. 17 лютого — 130 років з дня його народження.

Колекцію з 50-ти документів публікує Центр досліджень визвольного руху на сайті Електронного архіву Українського визвольного руху. Про це повідомляє Релігійно-інформаційна служба України.

До збірки увійшли:

• ордер на арешт та обшук;
  • анкета арештованого Йосифа Сліпого;
  • протоколи допитів митрополита УГКЦ;
  • протокол обшуку в резиденції митрополита у Львові 12–14 квітня 1945 р;
  • список антирадянської націоналістичної літератури вилученої в резиденції;
  • листи, написані до митрополита греко-католицької церкви Йосифа Сліпого, тощо.

Серед опублікованих матеріалів збірки — листи до Йосифа Сліпого, написані відомими діячами Греко-Католицької Церкви, зокрема, блаженним священномучеником Василем Величковським, що писав митрополиту з концтаборів ГУЛАГу (Главное управление исправительно-трудовых лагерей).

Лист Меланії Куцини до Йосифа СліпогоЛист Меланії Куцини до Йосифа Сліпого

Серед адресантів — відома монахиня, праведниця народів світу Олена Вітер, яку заарештували за звинуваченням в планах вбити двох співробітників НКВД, а також радянського письменника Ярослава Галана. В одному з листів до Сліпого Олена ділиться власними роздумами про радянські репресії проти духовенства та церкви, згадує фізичні тортури котрих вона зазнала під час перебування в НКВД: «… По бурі — котра часом і корисна, бо все, що немає сильного фундаменту — вириває з корінням всякого рода дерева і навіть дах з домів. Потім начинають будувати ще кращі будівлі-гиганти, на сильних фундаментах. Так все мені тепер зрозуміло і ясно, перейшла університет життя — пізнала і ще більше оцінила ту велику ласку покликання…».

Лист с. Йосифи (Олени Вітер) до Йосифа Сліпого від 22 вересня 1954 р.Лист с. Йосифи (Олени Вітер) до Йосифа Сліпого від 22 вересня 1954 р.

Раніше листи, адресовані Йосифу Сліпому, не були опубліковані, більшість з них вперше публікують у вільному доступі. Під час заслання митрополита вони зберігалися в будинку для інвалідів в місті Маклаково (тепер — місто Лісосибірськ) Красноярського краю, та були вилучені під час його чергового арешту у 1958 році.

Довідка

Електронний архів (avr.org.ua) — сервіс відкритого онлайн доступу до повнотекстових копій архівних матеріалів. Втілюється Центром досліджень визвольного руху за підтримки партнерів. Тут у вільному доступі та у високій якості публікуються документи про український визвольних рух, матеріали з архівів КҐБ та інші тематичні колекції, присвячені історії ХХ століття. Зараз на сайті понад 32,5 тисяч оцифрованих архівних документів, доступних для завантаження.