«Лише у спілкуванні та щирості, коли падає страх і росте довіра, ми можемо бути правдивими людьми», — владика Борис Ґудзяк
10 березня владика Борис Ґудзяк, новоіменований архиєпископ і митрополит Філадельфійський, взяв участь в інтерв’ю на каналі «Голос Америки», де поділився своїми думками стосовно свого майбутнього служіння у Сполучених Штатах Америки та дав кілька порад для плідного звершення цьогорічного Великого посту.
З яким настроєм та із якими планами Ви приїжджаєте у Сполучені Штати Америки?
Очевидно, Париж не був для мене посадою чи роботою, але сім’єю. Тому, відчуваю біль від переїзду. Однак, я її додому: тут багато друзів. Це столиця вільного світу, а Філадельфія — це місце проголошення незалежності України. Також тут більш ніж столітня церковна традиція. Ми інтегровані, але існують великі потреби у служінні нашим емігрантам, тим, які вже довший час перебувають тут, але також й усім людям доброї волі. Нам потрібно виходити із свого етнічного гетто.
Ви виглядаєте досить прогресивною людиною як для священнослужителя. Які Ви бачите напрямки розвитку Церкви і яким є основне завдання Церкви у цьому столітті?
Сьогодні існує великий неспокій і тривога у людських душах. Подивіться, що діється у Парижі, як виглядає американське суспільство, Brexit, як відкинули Меркель. Я вже навіть не кажу про агресію Росії та інші спалахи. Люди є неспокійними і чуються гвинтиками у великих системах та механізмах. Тому сьогодні є дуже важливо, щоби Церква допомогла людям спілкуватися від серця до серця, відкритися на Бога та на іншу людину. Очевидно, це є небезпечно, коли я не захищаюся. Але лише у спілкуванні та щирості, коли падає страх і росте довіра, ми можемо бути правдивими людьми.
Як Ви дивитеся на ці процеси, що відбуваються у Православній Церкві в Україні? Як Ви сприймаєте цих кілька місяців, що сталися після проголошення автокефалії?
Я думаю, що це дуже важливо: по-перше, єднання православних, по-друге, визнання їхнього духовного життя, адже воно було перекреслене із точки зору світового православ’я, і по-третє, це творить нові можливості для спілкування міжконфесійного. Я надіюся, що це йому сприятиме.
Як зараз відбувається спілкування Української Греко-Католицької Церкви та Української Православної Церкви?
Ми бачили впродовж останніх тижнів, що часто Блаженніший Святослав зустрічався із новим очільником Української Православної Церкви Блаженнішим Епіфанієм. Це двоє молодих людей. Я думаю, що можемо надіятися на позитив. Хоча існує багато стереотипів, які потрібно долати.
Які стереотипи?
Я думаю, що є страх, який пов’язаний із конфесійною партійністю. З різних історичних причин, які мають столітню траєкторію, ми маємо конкуренційний підхід: якщо виграєш ти, то програю я, або навпаки. Сьогодні існує дискусія про те, хто може чи не може служити у Святій Софії. Я думаю, що сьогоднішня молода людина, сьогоднішній громадянин глобального світу потребує Церков, які допомагають відкритися на Божу присутність і творити близькість ближнього. Це питання, яке постає і в Америці, і в Західній Європі, і в Україні, — щоб Церкви, можливо, спустилися із певних п’єдесталів, з певних амвонів і були між людьми. Ми бачимо, як Папа Франциск здобув глобальну увагу, а то й популярність серед людей тим, що він є близько, він говорить від серця до серця. Це також буде моя пропозиція нашим вірним, нашим священикам і всім людям доброї волі, які хочуть послухати. Ми відкриваємо тепер, у XXI столітті свідомість глобальну, яка в декого викликає страх, який веде до бажання будувати мури, а ми маємо будувати мости і канали справжньої братньої щирості і любові.
Владико, хочу також запитати про церковні справи, адже завтра розпочинається піст. Які Ваші поради щодо дієти для шлунку і для душі?
Якщо можна, я хочу через Вас попросити прощення у всіх глядачів, які мене знають і проти яких, я, можливо, провинився. Нехай Господь нам прощає і я прощаю. Це є, я би сказав, найважливіше. Найважливішим є не те, що не їсти, а кого не їсти. Не їсти членів родини, членів своєї спільноти, сусідів, людей на роботі. Якби ми почали менше «гризти» один одного, то всі плоди посту постали б дуже швидко. Очевидно, для цієї самодисципліни ця традиційна аскеза посту, здержання від певних страв є дуже корисною. Однак, я би ще додав дещо — трохи обмежити себе із інтернетом чи із facebook. Я це практикував, воно мені було корисним. Не знаю, чи час змін, який я зараз переживаю, дозволить мені це, але я буду старатися. Прошу Вас молитися за це, щоб я після 10 години не включав комп’ютер.
Дуже дякую Вам за те, що знайшли сьогодні час.
Нагадаємо, що 4 червня 2019 року у катедральному храмі Непорочного Зачаття Пречистої Діви Марії у м. Філадельфія (штат Пенсильванія, США) відбудеться Чин інтронізації новоіменованого архиєпископа і митрополита Філадельфійського владики Бориса Ґудзяка за участі Блаженнішого Святослава, Отця і Глави Української Греко-Католицької Церкви. Як ми повідомляли, сам владика Борис зараз перебуває із душпастирським візитом у м. Філадельфія.
За матеріалами youtube-каналу «Голосу Америки»Прес-служба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ