«Кожен священник повинен перейнятися глибокою потребою нести зцілення душі і тіла», — владика Йосафат Говера про програму «Зцілення ран війни»

9 грудня 2023

З 27 по 29 листопада 2023 року відбувся вже шостий блок освітньої програми для духовенства «Зцілення ран війни», яка організована Комісією у справах душпастирства охорони здоров’я та відбувається за підтримки Посольства Канади в Україні.

У цьому вишколі взяли участь 40 священників з Кам’янець-Подільської та Бучацької єпархій, Одеського та Луцького екзархатів. Серед учасників вишколу був також владика Йосафат Говера, екзарх Луцький.

За словами владики Йосафата Говери у коментарі комісії у справах душпастирства охорони здоров’я, місія Церкви полягає у тому, щоби проповідувати Боже Слово і вести людину до спасіння, дати цій людині Таїнства, які її зціляють як духовно, так і тілесно. Ті виклики, які сьогодні існують в Україні, а особливо виклики війни глибоко ранять душу і тіло багатьох людей. «У нас забирають найдорожчих нам людей, руйнують наше життя, змушують покидати рідну Батьківщину, розділяють сім’ї і приносять численні колосальні втрати. Усе це залишає глибокі рани на тілі і душі народу. Тому важливо, щоби народ мав можливість знайти і почерпнути ті сили, які допомагають долати труднощі та зціляти духовні і тілесні зранення», — сказав архиєрей.

«Церква не може бути осторонь цих випробувань українського суспільства, і її завданням сьогоднє послужити людині у міру своїх можливостей. Кожен священник повинен пройти таку освітню програму, щоби бути готовим всесторі онньо надати людям цю допомогу. Те, що може зробити сам, — покликаний це здійснити, чого ж не може здійснити сам, то повинен орієнтуватися щодо того, до яких саме і куди можна спрямувати людину, щоби їй допомогли. Багато священників Луцького екзархату вже пройшли цей курс „Зцілення ран війни“. Вони вже можуть послужити людям для здійснення цієї місії нашої Церкви. Тому, дай Боже, щоби кожен священник міг послужити для зраненого українського суспільства та допоміг подолати ті виклики, які сьогодні стоять перед нами, а відтак зміг вести тією дорогою, яка приведе її до спасіння», — підкреслив важливість цього освітнього курсу екзарх Луцький.

Як зазначає єпископ, виклади побудовані дуже специфічно, адже заторкують біблійні аспекти розуміння сучасних проблем, фахову підготовку різного роду спеціалістів — психологів, психотерапевтів, людей, які допомагають людям у стресових ситуаціях та у випадках, які пов’язані із психічним здоров’ям людини. Також курс заторкує духовну сферу людини. На його думку, ця комплексна програма повноцінно відображає усю специфіку і допомагає священникам добре орієнтуватися у способах вирішення тих чи інших проблем, пов’язаних із зціленням ран.

«Цей вишкіл допомагає священникам бачити свою роль та місію. Йдеться про те, щоби не тільки очікувати десь у захристії чи біля престолу і здійснювати Богослуження, Таїнства, але, як каже Папа Франциск, вийти зі захристії та побачити страждання народу. Відтак допомогти у зціленні та перев’язуванні їх, як милосердний самарянин, що побачив терплячу людину і, не зважаючи на свої упередження чи тогочасні перешкоди, людське думання про те, чи належиться йому це робити, а чи, можливо, ця людина не варта його уваги, подолав тодішні стереотипи задля того, щоби допомогти постраждалому. Тому кожен священник повинен перейнятися цією глибокою потребою нести це зцілення душі і тіла людини. Цей курс і справді допомагає зробити практичні кроки для того, щоби як лікар для душі і тіла вміло послужити для народу. Це і є завдання пастиря, про яке каже Ісус Христос. Адже пастирем є той, хто не тільки випасає своїх овець, але і їх оберігає від вовків, зцілює і допомагає бути щасливими та долати труднощі життя», — мовив архиєрей.

«Тому нехай Господь Бог благословить усіх організаторів та викладачів цього курсу, які стараються повноцінно відкрити цю тематику», — мовив на завершення свого коментаря владика Йосафат Говера.

Пригадаємо, що сертифіковану освітню програму «Зцілення ран війни» затвердили постановою Синоду Єпископів УГКЦ, який відбувався з 3 по 13 вересня 2023 року в Римі. Відтак її створили Комісія Української Греко-Католицької Церкви у справах душпастирства охорони здоров’я спільно з фахівцями Інституту психічного здоровʼя УКУ. Триденний курс передбачає навчання у трьох напрямах: психічне здоров’я, душпастирство та богослов’я.

Модератором програми є о. д-р. Корнилій-Віктор Яремак. Викладачами даної програми є:

• психічне здоров’я: Олеся Криськів та с. Марія Кінас;
  • богослов’я/соціальна наука Церкви: о. д-р. Роман Островський, віце-ректор Київської Трьохсвятительської семінарії;
  • душпастирський супровід: о. Роман Тереховський; о. Олег Саломон; о. Нестор Кизик та о. Ігор Бойко.

Після навчання відбувається тестування, вручення сертифікатів та опитування за результатами програми.