Кардинал Шенборн щодо теракту у Відні: «Ненависть не повинна бути відповіддю на ненависть»

4 листопада 2020

У понеділок, 2 листопада 2020 року, в центрі Відня стався теракт. Архиєпископ Відня кардинал Крістоф Шенборн закликав громадськість не відповідати насильством на насильство.

У понеділок, 2 листопада, у центрі Відня зловмисник відкрив вогонь по людях у кількох місцях у центрі міста. Четверо людей загинуло, 15 отримали поранення.

Спочатку в результаті теракту загинули троє — двоє чоловіків і жінка. Четверта жертва померла сьогодні в лікарні. Нападника застрелила поліція, але повідомила, що чоловік діяв не сам. Пошуки решти терористів тривають. Служба безпеки вже обшукала помешкання зловмисника. Наразі про нього нічого невідомо.

Кардинал Шенборн: ми не відповідатимемо ненавистю на ненависть

Архиєпископ Відня кардинал Шенборн закликав громадськість не відповідати на насильство і ненависть насильством і панікою. «Відповіддю на цю сліпу ненависть не може бути ненависть», — сказав ієрарх у розмові з австрійським телеканалом ORF з приводу серії терактів.

«Ненависть лише підживлює нову ненависть, і це такий самий поганий спосіб реагування на страшні події цієї ночі, як і паніка, оскільки той, хто панікує, поширює паніку далі. Ми не відповідатимемо ненавистю», — процитував архиєпископ Відня слова однієї з жертв теракту в Парижі.

Водночас ієрарх закликав і надалі обстоювати цінності, які зробили Австрію великою. «Ідімо далі шляхом солідарності, спільноти і розсудливості. Це цінності, які сформували Австрію, — підкреслив кардинал Шенборн. — Австрія не може стати суспільством, закритим у страху, а й надалі має бути відкритою на співіснування з іншими людьми. Навіть якщо зараз через пандемію ми маємо дотримуватися дистанції, то не повинні зберігати її в серці. Поки в нашому суспільстві тепло сильніше за холод ненависті, ми не можемо бути пригніченими… Тому в цей час храми залишаються відкритим місцем контакту, де можна глибоко дихати і помолитися в тиші», — сказав архиєпископ Відня.

Під час нападу загинуло четверо людей

За словами кардинала Шенборна, він сам провів цю ніч у каплиці в архієпископському палаці, де «намагався віднайти трохи внутрішнього спокою» і думав про людей, які стали жертвами, а також про поліцію та сили безпеки. Він огорнув їх усіх своєю молитвою і висловив їм велику вдячність.

Про те, як сильно звістка про теракт вразила людей, свідчать хоча б численні СМС-повідомлення, що надходять до кардинала Шенборна з усього світу із запевненнями в молитві за Австрію. «Ця солідарність добра, спільноти — саме те, чого ми зараз потребуємо», — сказав зворушений ієрарх.

Сьогодні, 3 жовтня, в соборі св. Стефана заплановано поминальне богослужіння. Через обмеження, що діють під час пандемії, кількість учасників обмежена, але відправу транслюватимуть в інтернеті.

За останніми повідомленнями, під час теракту, який стався в понеділок увечері у шести місцях Відня, загинуло четверо людей і один нападник, якого застрелила поліція, 15 людей було поранено. Міністр внутрішніх справ Австрії Карл Нехамер звинуватив у нападі прихильників джихадистської організації «Ісламська держава» (ІДІЛ).

Солідарність Папи з Віднем

«Висловлюю біль і обурення з приводу теракту у Відні та молюся за жертви та їхніх родичів. Досить насильства! Разом будуймо мир і братерство. Лише любов гасить ненависть», — наголошує Папа Франциск у Твіттері, реагуючи на повідомлення зі столиці Австрії міста Відня.

«Святіший Отець Франциск глибоко вражений повідомленням про теракти у Відні, що принесли смерть і страждання невинним людям. Його Святість складає свої щирі співчуття родичам жертв і всьому австрійському народові, та свою близькість пораненим, молячись за їхнє швидке одужання. Папа Франциск ввіряє загиблих Божому милосердю та випрошує в Господа припинення насильства й ненависті, аби поширювалося мирне співжиття в суспільстві», — читаємо у телеграмі співчуття, яку Державний Секретар кардинал П’єтро Паролін надіслав від імені Папи на ім’я кардинала Шенборна.

Співчуття від Української Греко-Католицької Церкви

Листа зі співчуттям та запевненням про молитву Блаженніший Святослав, Отець і Глава УГКЦ, надіслав на ім’я Його Еміненції Крістофа кардинала Шенборна, архиєпископа Відня, та Його Преосвященства Франца Лакнера, архиєпископа Зальцбурга і президента Австрійської єпископської конференції.

У листі-співчуття Блаженніший Святослав також відзначає, що австрійське суспільство протягом багатьох років було надзвичайним свідком основних цінностей солідарності, братерської єдності, спільнотності та уваги до іншої особи. А тому вчорашній теракт проти невинних людей на цьому тлі здається «неймовірним і особливо болючим».

«Ми молимось, щоб ні ненависть, ні насилля не оселились у серцях австрійців, але щоб любов, мир і радість у Святому Дусі наповнювали їхні серця», — пише Глава УГКЦ, вкотре запевняючи Його Еміненцію кардинала Шенборна та Його Преосвященство архиєпископа Лакнера як у власній молитві, так і молитві всієї Української Греко-Католицької Церкви за жителів Відня, особливо тих, які постраждали від терактів.

За матеріалами католицького суспільно-релігійного інтернет-часопису «CREDO»