Кардинал Дзуппі: не нав’язаний мир, а обраний українцями за підтримки всіх

12 вересня 2023

Голова єпископської конференції Італії, спеціальний посланець Папи Франциска в справі пошуків шляхів до миру, який бере участь в зустрічі «Відважність миру», організованій Спільнотою святого Егідія в Берліні, поділився із журналістами думками про те, в чому полягає «креативний мир», шукати який закликає Папа Франциск.

Кардинал Дзуппі: не нав’язаний мир, а обраний українцями за підтримки всіх

Ситуація в Україні вже місяцями є трагічною, є труднощі, і завжди треба пам’ятати, хто є агресором, а хто — жертвою агресії. Так кардинал Маттео Дзуппі, Голова Єпископської Конференції Італії та Архиєпископ Болоньї, пояснює необхідність знайти вирішення щодо війни в Україні. Він говорив про це в Берліні, де бере участь у міжнародній зустрічі «Відважність миру», яку від 10 до 12 вересня проводить Спільнота святого Егідія у співпраці з місцевими Католицькою та Євангелічною Церквами. У заході, що є спадщиною Ассізької зустрічі представників релігій, яку 1986 року скликав Папа Іван Павло II, беруть участь лідери основних світових релігій, а також діячі культури і політики з 40 країн світу. Про це повідомляє українська редакція «VaticanNews».

Місія в пошуках миру та ймовірний пекінський етап

Кардинал Дзуппі відповів на запитання журналістів про місію, доручену йому Папою, яка вже привела його в Україну, Росію і США. Він пояснив, що й надалі докладатимуться зусилля в напрямку «справедливого і безпечного миру», із залученням «тих, хто відіграє важливу роль у цьому», таких як, наприклад, Китай, куди кардинал повинен поїхати в контексті місії, дорученої йому Папою, хоча ще досі немає визначеності щодо термінів, оскільки, пояснює він посміхаючись: «Ритми Святого Престолу і ритми Китаю, як відомо, дуже довгі». Мир, рішуче додає він, вимагає зусиль усіх, але «він ніколи не може бути нав’язаний кимось, це має бути мир, обраний українцями, з гарантіями, зобов’язаннями і зусиллями з боку всіх».

Підтримка України збоку Церкви та Папи

Що стосується «хмар», які згустилися над стосунками між Святим Престолом і Києвом після української полеміки, що виникла після промови Папи Франциска, зверненої до групи молодих російських католиків, які зібралися в Санкт-Петербурзі, кардинал Дзуппі вважає, що «вони розвіються і що їх можна зрозуміти в такій напруженій ситуації». Однак, на його переконання, і український уряд, і народ добре знають про «підтримку, яку Церква і Папа завжди надавали їм у їхніх стражданнях». Кардинал нагадав вислів Папи Франциска про «креативний мир», щоб також пояснити, що шляхи миру іноді є «непередбачуваними і потребують залучення всіх і великого союзу заради миру, щоб спонукати рухатися в одному напрямку». Так як це робить Папа разом з кардиналом-елемозинарієм Конрадом Краєвським, «з милосердною любов’ю, з численними формами підтримки, а також з тією ж місією допомогти рухатися в єдиному напрямку, який вимагає залучення всіх, що і є миром».

«Нехай же мир прийде негайно»

На критику тих, хто говорить про повільність і провал дипломатії, архиєпископ Болоньї відповідає, що «якщо нічого не робити, то не буде провалів, але й нічого не робитиметься, тому завжди краще спробувати». Насправді, йдеться про те, що це прихід миру «завжди є спізненим» перед обличчям болю і страждань, спричинених війною. Мир «повинен прийти негайно, а ще краще, повинен бути станом, в якому живе людина», а тому потрібна терпеливість, підсумовує він, «щоб ткати і відновлювати ту тканину, яку розірвали поділи, насильство, війна і несправедливість». Необхідна терпеливість, щоб «дозволити часові визріти», щоб зуміти збагнути момент, завжди пам’ятаючи про те, «що мир повинен прийти, він повинен прийти негайно, якнайшвидше».

Сьогодні пресслужба Святого Престолу поінформувала про те, що від 13 до 15 вересня 2023 року кардинал Маттео Дзуппі, архиєпископ Болоньї та Голова Єпископської Конференції Італії, в супроводі службовця Державного Секретаріату Святого Престолу, відвідуватиме Пекін в якості Посланця Святішого Отця Франциска. «Цей візит є черговим етапом місії, яку доручив Папа для підтримки гуманітарних ініціатив та пошуку шляхів, які можуть привести до справедливого миру», – читаємо в комюніке.

Нагадаємо, що 20 травня 2023 року речник Апостольської Столиці, відповідаючи на запитання журналістів, заявив, що «Папа Франциск довірив кардиналові Маттео Дзуппі, архиєпископу Болоньї та Голові Італійської Єпископської Конференції, завдання провести місію, в погодженні з Державним Секретаріатом, яка б могла посприяти послабленню напруженості у війні в Україні, в надії, яка ніколи не згасала у Святішого Отця, на те, що це зможе започаткувати мирні процеси». У межах цієї місії Папський Посланець 5 і 6 червня перебував у Києві, 28-29 червня – в Москві та 17-19 липня – у Вашингтоні.