Кардинал Джанфранко Равазі: Мистецтво — це світло серед темряви кризи
Того дня, як Папа під час Святої Меси у «Домі святої Марти» молився за митців, кардинал Джанфранко Равазі, Президент Папської Ради у справах культури, нагадав про річницю «Меси Митців», яку Папа Павло відслужив VI в Сикстинській каплиці 1964 року.
Креативність як необхідна річ для надії та довіри, зокрема, у такий складний період, який переживаємо сьогодні. На цю тему висловився кардинал Джанфранко Равазі, Президент Папської Ради у справах культури, з нагоди 56-ї річниці «Меси Митців», яку святий Папа Павло VI відслужив 7 травня 1964 року в Сикстинській каплиці Апостольського палацу у Ватикані. До цих роздумів кардинала спонукала також і сьогоднішня ранішня Свята Меса в «Домі святої Марти», під час якої Папа Франциск закликав молитись за митців, підкреслюючи, що вони «допомагають нам усвідомити, що таке краса, а без краси неможливо зрозуміти Євангеліє».
Зв’язок мистецтва і віри
В промові Папи Монтіні зазначалося, що світ, в якому живемо, потребує краси, аби не потонути у відчаї; а центральним пунктом є відновлення зв’язку між мистецтвом і вірою. «Цей зв’язок, — як пояснив кардинал Равазі, — ґрунтується на тому, що обоє представляють не щось видиме, що присутнє в реальності, але — невидиме, що існує у видимому, як стверджує великий митець Пауль Клее».
Вчинити зрозумілішим світ духа
Звертаючись до митців у Сикстинській каплиці, Папа Павло VI відверто запропонував вірі та мистецтву «примиритися» і знову стати друзями, визнавши при цьому, що Церква потребує співпраці митців. Серед іншого, він провів паралель між митцем і священником, які розділяють ту ж саму мету, якою є зробити доступнішим і зрозумілішим світ духа. У цій діяльності, на переконання Папи Монтіні, митці є фахівцями.
Шлях надії
Іван Павло ІІ та Венедикт XVI поглибили ці думки, запропоновані їхнім попередником на Петровому престолі. Але слова святого Павла VI прозвучали нещодавно також і з уст Папи Франциска, коли під час ранішньої молитви у «Домі святої Марти» він молився за митців, вказуючи на те, що своєю креативністю вони вказують на шлях до надії. «Власне, у цьому й полягає сила митців, — зазначає Президент Папської Ради у справах культури, — також і в наші дні, коли перед нами замкнутий горизонт і панує похмурість з приводу ситуації, яку переживаємо».
Заклик кардинала
Митець повинен бути тим, хто, живучи в реальності, вміє її інтерпретувати, перемінювати, переображувати, а отже, допомагає людям не загубити погляд серед пилу історії. В період карантину митці своєю діяльністю супроводжують людей та несуть радість у їхні домівки за допомогою засобів масової інформації.
Також і мистецький сектор із побоюваннями дивиться у майбутнє, скаржиться на недбале ставлення з боку інституцій та дякує у листі Папі Франциску за його молитви. «Попри економічні питання, зазвичай, пов’язані з державою, — підсумував кардинал Джанфранко Равазі, — цю категорію осіб можна підтримати завдяки більшій уважності до них з боку суспільства». При цьому, він теж наголосив на важливості, аби на рівні місцевих спільнот належно цінувати бібліотеки, світ театру та музики.
За матеріалами VaticanNewsПресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ