«Храни Україну — нам, у нас і через нас»: Українці в Мюнхені помолилися за Україну
29 серпня 2021 року, у День пам’яті захисників України, вірні Апостольського екзархату в Німеччині та країнах Скандинавії на чолі із своїм єпископом Богданом Дзюрахом помолилися за кращу долю Української Держави.
В Архиєрейській Божественній Літургії, яку очолив апостольський екзарх для українців візантійського обряду в Німеччині та країнах Скандинавії владика Богдан Дзюрах взяли участь численні вірні, Генеральний консул України в Мюнхені п. Юрій Ярмілко, співпрацівники консульства, молодь та представники громадських організацій.
На початку своєї проповіді владика Богдан зазначив, що Батьківщина є даром Божим, який ми повинні із вдячністю прийняти, цінувати та плекати у своїх нащадках. Не зважаючи на те, що більшість зібраних покинули свою домівку із різних мотивів, за словами проповідника, неможливо покинути своєї Батьківщини, адже вона є частиною нас самих. І тому її можна зустріти у навколишніх для української еміграції в Німеччині речах: в інших людях під час зустрічей, у національній символіці, у служінні у громадських організаціях, в історії України, яка тісно переплетена із баварською землею, у парафіяльній спільноті.
«То ж нині ми заносимо подячні молитви перед престіл Всевишнього і дякуємо Богові за нашу Батьківщину, за державу, за її провід, за її захисників, за кожного українця і українку, підносячи до неба слова молитви, що стала духовним гімном, славнем України: „Боже великий єдиний, нам Україну храни!“. Храни Україну — нам, у нас і через нас! — можемо додати ми сьогодні», — промовив єпископ.
Беручи за основу слова духовного гімну України «Боже великий, єдиний», владика Богдан викристалізував три суттєві елементи, які можуть стати проявами любові до своєї Батьківщини на німецьких землях, та й не тільки. Серед цих елементів є просвіта, плекання єдності та любов до українців.
Щодо просвіти та виховання майбутніх поколінь архиєрей зазначив: «Ми сьогодні просимо у Бога про дар мудрості і просвіти для нашого народу, для кожного із нас, щоб „світлом науки і знання нас, дітей просвітив“, а за цим проханням нехай іде конкретний чин: плекання української науки і культури на поселеннях, підтримка існуючих наукових і просвітніх інституцій, і заснування нових, відповідно до нових обставин і потреб».
Відтак, за словами владики, повинне слідувати плекання єдності — «В єдності — сила народу. Боже, нам єдність подай!»
І третім елементом є сама любов. «Але любов — це не просто почуття, не ностальгічне спогадування рідної землі, країни славних предків. Любов — це не запевнення в неї потоком гарних і ні до чого не зобов’язуючих слів. Любов — це конкретний вчинок, це конкретна дія […]. Любити Україну — це також турбуватися про конкретних українців, виявляючи до них повагу і роблячи їм добро», — підкреслив апостольський екзарх у Німеччині та країнах Скандинавії.
Наприкінці владика Богдан Дзюрах підсумував: «Просвіта, єдність і любов — нехай вони будують Україну в нас і через нас! А Господь Бог, за молитвами Пресвятої Богородиці нехай нам в цьому допоможе!»
У свою чергу, із привітальним словом до усіх присутніх звернувся Генеральний консул України в Мюнхені п. Юрій Ярмілко.
По завершенні Божественної Літургії відбулася Панахида за усіх померлих та невинно убитих захисників України, після якої усі присутні на молитві процесійно перейшли до пам’ятного знаку і деревця, висадженого на честь Захисників України. До цього пам’ятного знаку, як вияв вдячної пам’яті і любові до загиблих героїв, які віддали своє життя за волю і незалежність України, були покладені соняхи.
Після церемонії покладання квітів відбулося неформальне спілкування біля храму, під час якого владика Богдан познайомився з родиною з Луганщини, батько якої був воїном АТО, і яка на даний час проживає в Баварії.
Пресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ