«Господь завжди приходить у потрібний час, коли, здавалося б, надія втрачена», — о. Роман Островський під час третьої реколекційної науки
У Патріаршому соборі продовжуються щоденні моління до Богородиці за здоров’я та великопісні реколекції онлайн. Після Молебню, який сьогодні, 18 березня, відслужив Блаженніший Святослав, о. д-р Роман Островський виголосив вже третю реколекційну науку. Цього разу, шукаючи відповідей на запитання, які турбують нині чи не усіх людей, реколектант запропонував розважити над новозавітними подіями, записаними у Євангелії від Луки — зустріч немовляти Христа із Симеоном та воскресіння сина вдови з Наїну.
Розпочинаючи духовну науку, о. Роман зауважив, що наша християнська віра, коли зустрічається із новими реаліями, видається нам досить слабкою: «Ми не маємо досить обґрунтованих або зрозумілих відповідей, щоби всіх заспокоїти, дати всім переконливі аргументи, показати, якою ситуація є насправді». Відповіді на ці запитання, за словами реколектанта, знає лише Господь. Саме тому, щоби наше християнство не ставало безплідним, щоби наша віра давала плоди, які ми змогли б передати іншим, «маємо шукати цих відповідей у Божому Слові… І тоді, коли визнаємо власну слабкість, ми будемо здатні показати, проявити велич і динамічність Божу», — вважає священник.
Нагодою побачити і визнати нашу слабкість і попросити допомоги в Бога, на думку о. Романа Островського, є нинішня ситуація із поширенням COVID-19: «Ми сьогодні можемо об’єднатися, підтримати один одного, допомогти інших навіть у тих обставинах, коли ми зачинені, коли не маємо права фізично рухатися. Однак є щось набагато більше — наше бажання допомогти здатне творити дива, — здатне проявити прихованого Бога».
«Якщо проаналізувати всі зустрічі, усі контакти Христа, Він завжди приходить у потрібний час, у той момент, коли, здавалося б, уся надія втрачена, людина вже не має на що сподіватися, відчуває такий біль, таке страждання, яке вже неможливо розв’язати, але Він приходить, допомагає, простягає руку допомоги», — сказав реколектант.
Коментуючи зустріч немовляти Христа із Симеоном, о. Роман зауважив, що старець був вже у дуже поважному віці і не знав, коли прийде утіха Ізраїлю: «Напевне, не раз у своєму серці Симеон ставив Богові запитання, намагався з Ним торгуватися, чому так довго немає, чому так довго це обіцяне через патріархів, пророків спасіння не приходить. Чому його ще досі немає?! Адже ще трохи і його життя може завершитися».
Та Бог приходить, як і обіцяв. Симеон взяв Його на руки і впізнав у Ньому Спасителя. «Звичайно, нам би сьогодні також хотілося, щоби Господь проявився своєю силою, щоб Він зупинив те, що нас лякає, але разом з тим ця таємниця прихованого Бога, який присутній серед тих, хто страждає, є відчутною для тих, хто здатний відкрити свої очі і побачити, як Бог тут і зараз діє через інших людей», — зауважив о. Роман.
У другому уривку, який запропонував для роздумів реколектант, Лука змальовує картину великого страждання: жінка-вдова, а отже, соціально незахищена в тодішніх умовах, втрачає єдиного сина, свою останню надію. Однак Бог здатний змінити цю ситуацію. Зглянувшись над вдовою, каже до неї: «Не плач!»
«Кожен із нас у ці дні є подібним до неї, бо перед загрозою, якої ми не розуміємо, не маємо сили подолати, ми всі є безсилі. Ми можемо лише мовчки йти і сумувати. І лише Христос є тим, хто може прийти і допомогти нам вийти із цієї ситуації, — зауважив о. Роман. — Але, звісно, коли Бог діє, Він потребує, щоби ми діяли разом із Ним, щоби ми були Його руками, через які Він може діяти у світі».
На завершення третьої реколекційної науки о. Роман закликав, щоби ми не забували про здоровий глузд, про логіку, про санітарні норми і допомагали тим, хто цього потребує. «Звичайно, теперішня ситуація вимагає по-іншому подивитися на те, як ми можемо допомогти іншому, як ми можемо його підтримати. Нові виклики потребують нових відповідей. По-новому побачити, як я можу підтримати людину. Але дуже важливо ввійти в цю процесію, яка сьогодні рухається разом із Христом до Єрусалиму, щоби бути не лише спостерігачами ззовні, але справжніми учасниками, які допомагають тому, кому є найважче».
Нагадуємо, що в Патріаршому соборі Воскресіння Христового Української Греко-Католицької Церкви щодня від понеділка до п’ятниці о 12.00 служать Молебень за недужих. Важливою складовою молитви є реколекційні науки о. д-ра Романа Островського, який на основі п’ятьох біблійних персонажів допомагає учасникам молитви побачити, відчитати Божу милосердну присутність у подіях, пов’язаних із коронавірусом.
«Живе телебачення» здійснює прямі трансляції молебнів задля уможливлення участі в молитві всіх охочих. Прямий ефір можна переглянути на каналі «Живого ТБ» в мережі YouTube або сторінці «Живого ТБ» у Facebook.
За матеріалами Департаменту інформації УГКЦПресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ