Глава УГКЦ в Національному музеї Голодомору: «Вшанування жертв геноциду — справа не лише держави, а й кожного українця»

24 липня 2024

23 липня в Національному музеї Голодомору-геноциду відбулася офіційна передача Вступної художньої концепції основної експозиції другої черги від Міжнародного благодійного фонду Музею Голодомору до самого музею. Серед присутніх членів Наглядової ради Міжнародного благодійного фонду Музею був також Отець і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав.

Церемонія зібрала також представників влади, громадськості та релігійних лідерів — благодійників, котрі долучилися до створення Вступної художньої концепції експозиції другої черги. Про це повідомляють Департамент інформації УГКЦ та інтернет-видання «Gazeta.ua».

Блаженніший Святослав підкреслив важливість співпраці між громадськістю та державою у таких важливих справах, як збереження пам’яті про Голодомор-геноцид:

«Я думаю, що це є ключем до розуміння сьогоднішньої події, — зазначив Глава Церкви. — Держава має обов’язок шанувати своїх громадян, зокрема тих, які стали жертвами цього голодомору-геноциду. Але держава не може узурпувати монополію на вшанування цих жертв. Прості люди, звичайні українці, повинні мати теж можливість долучитися до цієї всенародної благородної справи».

Він також відзначив, що вшанування жертв Голодомору є моральним обов’язком кожного українця. Цей обов’язок відчула також і Церква, долучившись до опрацювання Вступної концепції Музею Голодомору.

«Наша Церква є частиною громадянського суспільства, — підкреслив Блаженніший Святослав. — Ми дали можливість простим людям долучитися до цієї справи… Хочу згадати тих, хто вніс лепту в те, щоб постав Музей не тільки як споруда, а щоб сама експозиція говорила правду про наш біль, про українську пам’ять».

Під час церемонії Віктор Ющенко та Іван Васюник, голова Наглядової ради Міжнародного благодійного фонду Музею Голодомору, вручили подяки благодійникам, які зробили інституційні внески на реалізацію проєкту, залучивши понад 800 тис. доларів.

«Уся ця концепція присвячена тому, із якою глибиною й шириною ми будемо згадувати найбільш чутливі сторінки нашої історії. Я пригадую голосування, коли вперше в парламент внесли закон про Голодомор-геноцид. У нас набралося 227 голосів із потрібних 226. А сьогодні більше 43 країн визнали Голодомор — геноцидом українського народу. Тішуся тим, що концептуально ми завершили полеміки й вийшли на візію, як це краще показати. Зараз починається прикладна частина — як ті стіни, розбудовані на схилі, наповнити змістом», — сказав Віктор Ющенко.

Варто зазначити, що Українська Греко-Католицька Церква відіграла важливу роль у зборі коштів на цю концепцію. Предстоятель очолив благодійну кампанію «Зерна правди» на платформі однойменної онлайн-платформи, завдяки якій УГКЦ змогла зібрати понад 2 мільйони гривень, що стало значним внеском у загальний бюджет проєкту.

Перша черга Національного музею Голодомору-геноциду (Меморіал жертв Голодомору) зведена у 2008–2010 роках. Після Революції Гідності фонд запропонував державі відновити будівництво за рахунок державно-приватного партнерства. Зведення другої черги розпочали у 2017 році. Закінчення робіт довелося відтермінувати спершу через пандемію, а згодом — через повномасштабне вторгнення Росії.

Вступна концепція експозиції створена міжнародною проєктною командою у складі фахівців компаній «Nizio Design International» (Польща) та «Haley Sharpe Design LTD» (Великобританія) та повністю профінансована коштами внесків доброчинців Міжнародного благодійного Фонду Музею Голодомору. За словами генеральної директорки Музею Лесі Гасиджак, експозиція поєднує в собі глибокий мистецький задум з жорстокою реальністю трагедії.

За її словами, експозицію відкриватиме розповідь про економічний потенціал України на початку ХХ століття. «Ми, як музей, почали свою роботу з накопичення наративу, джерельної бази — всього того, що ми хочемо, аби було представлено в експозиції. Але для того, щоб оформити все сучасно і цікаво — було залучено дві міжнародні дизайнерські компанії, які на основі договору створили художню концепцію експозиції. Але ще раз наголошую — цей проєкт є українським», — сказала Гасиджак.

«Це буде абсолютно комплексна, сучасна експозиція. У ній представлені експонати й обладнання, які будуть задіяні. Буде багато мультимедіа й мистецьких рішень для того, щоб передати певну емоцію. Будуть документи. Концепція не є детальним проєктом другої черги, але дає уявлення про те, яким буде музей. Попереду ще дуже багато роботи. Але зараз розуміємо, куди рухаємося», — додала директорка.

Як розповів Іван Васюник, голова Наглядової ради Міжнародного благодійного фонду Музею Голодомору, Вступна художня концепція дає першу, але досить об’ємну уяву про те, якою буде експозиція нового музею на площі майже 4 000 кв. м.

«Держава бере відповідальність за капітальне будівництво Музею, а благодійники з України і світу відповідають за залучення найкращих проєктних сил як для архітектурного планування, так і для проєктування експозиції. І сьогодні є підсумок першого етапу».

Іван Васюник переконаний, що після перемоги України у війні відкриття Музею Голодомору буде одним із найважливіших культурних і політичних подій: «Маю таку мрію, щоб передусім в експозиції цього музею були тісно пов’язані теми Голодомору-геноциду 1932–1933 рр. і теперішньої геноцидної війни Росії проти України».