Глава УГКЦ на Богоявлення: «Боротьба, яку веде Україна, — це війна між старим і новим»
Поневолювача російська ідеологія не пропонує нічого іншого, як повернення до старого, глорифікацію ще старих імперських, потім совєтських способів мислення, життя, навіть неправду, фальшування про саму людину… А ми, наш народ, ведемо боротьбу за нове, за рух до свободи. Ми хочемо жити по-новому. Ми хочемо сьогодні сказати тому фараону, який з півночі знову засилає своє військо на Україну: «Let my people go» («Відпусти мій народ»), як колись Мойсей сказав фараонові в Єгипті. Про це сказав Отець і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав у проповіді на свято Богоявлення, 6 січня.
Блаженніший Святослав наголосив, що в цей день Христова Церква святкує велике свято Богоявлення Господнього — об’явлення Бога людині і світові. Христос приходить на Йордан, щоби здійснити на собі покутничий жест — жест, який здійснювали грішники, що каялися. Про це повідомляє Департамент інформації УГКЦ.
«Ми сьогодні бачимо, як Син Божий об’являється людині і світові. Його проголошує своїм Сином Небесний Отець, потверджує Дух Святий, який ширяє над водами, а стверджує, засвідчує, бачить це дійство святий Іван Предтеча і Хреститель Господній», — зазначив Предстоятель.
Він зауважив, що для розкриття змісту Богоявлення є три способи висловлення. Найперше, говорячи про хрещення Христа у Йордані, Боже Слово нам пригадує про створення світу, коли з нічого Творець творить Всесвіт, коли серед темряви починає сяяти світло. «Богоявлення означає вияв, удар якоїсь Божої творчої сили, яка міняє того, хто споглядає, хто бере участь у цій події», — сказав архиєрей.
Для того, щоб доповнити розуміння вияву тої Божої сили, Літургія Церкви пригадує, як у водах Червоного моря загинув фараон з усім своїм військом, загинула сила, яка тримала в рабстві Божий народ. Натомість виявилася сила, яка кличе і веде до свободи.
І третій образ ми сьогодні бачимо над Йорданом — це образ роздягання і зодягання. «Всім тим, які стали учасниками цього йорданського Богоявлення через Таїнство Хрещення, апостол народів каже, що ми з вами роздяглися, скинули з себе стару людину, з її вчинками, з її гріхами, з її неправдою, а натомість зодягнулися у нову людину. В Христа самого! Стали оновленим людством у Христі. Давайте прислухаємося, що означає скинути із себе стару людину, а нову зодягнути. Святе Писання Нового Заповіту говорить нам, що у хрещенні на Йордані ми не тільки побачили Богоявлення у Сині Божому, ми побачили явище нового створення людини», — сказав Патріарх.
Він зауважив, що у нашому земному житті начебто співіснує в нашому нутрі дві дійсності — стара і нова. Будучи учасниками великого Йорданського Богоявлення, ми з вами як християни отримуємо нове світло, світло розуміння.
«Цікаво, що апостол Павло наголошує, підкреслює, що головним проявом старого є неправда. Ми бачимо, як неправда сьогодні стає зброєю, зброєю поневолення України і світу… Але нове завжди перемагає. Бо перемагає не силою тільки людини, але силою Божою», — запевнив Блаженніший Святослав.
Відтак попросив: «Споглядаючи сьогодні на зруйновані міста і села, бачачи сьогодні кров, рани, плач українського народу, ми просимо, Господи, зійди до нас Своєю всеоновлюючою, творчою силою».
Після Літургії відбулося освячення води на Дніпрі.
Пресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ