Глава УГКЦ: «Місто Інсбрук стало мостом переходу через річку «Дозрівання»
Упродовж років тут навчалося двісті студентів з нашої Церкви із Західної України. І це місто стало осердям дозрівання цілих поколінь наших студентів. Можна сказати, що місто Інсбрук стало мостом переходу через річку «Дозрівання». Про це 8 листопада 2019 року сказав Отця і Глава Української Греко-Католицької Церкви Блаженніший Святослав у своїй промові на богословському факультеті Інсбрукського університету, з нагоди святкування 120-річчя присутності українських студентів-теологів та української громади в Інсбруку (Тіроль, Австрія).
У своїй доповіді предстоятель відзначив, що він прибув до Інсбруку, аби від імені всієї Української Греко-Католицької Церкви в Україні і в цілому світі щиро подякувати. «Подякувати цьому богословському факультету, подякувати спільнотам отців єзуїтів та отців редемптористів за те, що впродовж 120-ти років тут, у цьому місті біля моста через річку Ін, дозрівали, виховувалися цілі покоління провідників нашої Церкви», — сказав Блаженніший Святослав.
Глава Церкви пригадав слова свого попередник праведного митрополита Андрея Шептицького, який говорив так: «Наука Христа не знає сліпого проводу, ані сліпого послуху: є наукою любові і свободи». «Тому ніхто не може бути зрілим науковцем, богословом, якщо він не може дозрівати на рівні духовному і людському», — вважає духовний лідер українців і подякував за те, що тут допомогли виховати зрілих святих людей.
Кількох з них Глава УГКЦ згадав. Троє випускників цього богословського факультету віддали свої життя за Христа і сьогодні є проголошені священномучениками нашої Церкви. Це священномученик Никита Будка, який був першим єпископом для українців греко-католиків у Канаді. Отець Андрій Іщак — викладач Львівської богословської академії та рідний брат митрополита Андрея Шептицького блаженний священномученик Климентій Шептицький, 150 років з дня народження якого ми цього року відзначаємо.
Блаженніший Святослав також пригадав, що тут училися два його великих попередники — патріарх Йосиф Сліпий та кардинал Мирослав Іван Любачівський. Патріарх Йосиф Сліпий тут захистив свої дві наукові праці. Перша з них називалася «Поняття про вічне життя в Євангелії від Івана», а інша — «Вчення Візантійського патріарха Фотія про Пресвяту Трійцю».
Предстоятель відзначив, що Інсбрук для УГКЦ та українського народу це не тільки минуле, це є наше сьогодення і наше майбутнє. В УГКЦ є два молодих єпископи, які є також плодами Інсбруцького наукового світу і які були учасниками святкувань. Це владики Володимир Груца, Єпископ-помічник Львівської архиєпархії, та Петро Лоза, Єпископ-помічник Сокальсько-Жовківської єпархії.
«Хочу закінчити своє слово певним враженням, яке я пережив учора на летовищі під час зустрічі з нашою українською громадою. Один маленький хлопчик подарував мені теплий шарф і шапку і сказав: „Бажаю, щоб вам між нами було тепло“. І я згадав фразу: „Вустами младенця глаголить істина“, — поділився своїми думками Глава УГКЦ.
Він пригадав образ, який описує у своєму богослов’ю святий Єфрем Сирійський, який говорить про Духа Святого в образі голубки, яка в гніздечку гріє, висиджує яєчка, створює своїм теплом обставини для їхнього дозрівання.
«Хочу побажати, аби вам тут було тепло. А тепло Духа Святого притягало і помогло дозріти тут серед вас європейцеві третього тисячоліття», — сказав Блаженніший Святослав.
Нагадаємо, що Предстоятель Української Греко-Католицької Церкви прибув до Тіроля з нагоди урочистого відзначення 120-річчя присутності українських студентів-теологів та української громади Інсбрука. Традиційно кращі греко-католицькі богослови поглиблюють свої знання в одному із провідних центрів європейської теологічної думки, яким був і залишається Інсбрукський університет Леопольда-Франца. Довкола студентів-теологів поступово сформувалася і українська громада, активна і сьогодні. 8–10 листопада з нагоди ювілею відбуваються масштабні святкування, в програмі яких — урочиста академія на теологічному факультеті Інсбруцького університету, Божественна Літургія німецькою мовою у катедральному соборі Інсбрука та українською мовою в колишньому приміщенні єзуїтської колегії Канізіанум, де навчалося багато видатних українських теологів.
За матеріалами Департаменту інформації УГКЦПресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ