Єпископ Браян Байда відзначив «силу» і «гідність» українців та закликав канадців до підтримки

15 червня 2024

Єпископ Браян Байда, який очолює Українську католицьку єпархію Торонто і Східної Канади, поділився власними думками і спостереженнями про те, як Бог вказував йому, куди йти і з ким зустрічатися під час його лютневого візиту до зруйнованої війною України.

Під час зустрічі, що відбувалася у контексті днів Католицьких місій Канади у празник Святого Філіпа Нері 23 травня 2024 року, владика Браян розповів присутнім, що його завданням було розпізнати метаною — духовну трансформацію або зміну серця, яку Господь хотів, щоб він пережив. Про це розповідає інтернет-ресурс «The Catholic Register».

«Чому я маю побачити стійкість духу цих людей», — роздумував єпископ Байда в Католицькому пасторальному центрі в Торонто. «Як вони справляються і з такою силою та гідністю відповідають на несправедливий напад на них?»

Хоча зброя зруйнувала храми і церкви, які відвідав єпископ, він побачив живі та непохитні громади. Беручи до уваги їхні випробування і страждання, єпископ пам’ятав про те, щоб під час спілкування з прихожанами «не варто давати фальшивої надії або порожнього послання».

Архиєрей відчув покликання поділитися з людьми уривками з медитації Святої Матері Терези з Калькутти «Я жадаю Тебе», над якою він роздумував «сотні разів», починаючи з минулої осені. Молитва містить слова з Об’явлення 3, 20: «Ось стою перед дверима і стукаю».

«(Молитва) про зустріч з Ісусом Христом», — сказав єпископ Браян. «Правда про те, ким ти є, і правда про Христа завжди стають більш очевидними. Це правдиво для цих людей як до війни, так і особливо зараз, під час війни. Вони бачать себе в правді. Іноді здається, що правда нас засуджує, але насправді, якщо її завжди говорити з любов’ю, вона спасає».

На тлі немислимої і глибокої небезпеки стає очевидною потреба прийняти спасительну любов Христа, сказав єпископ. «Він каже: „Я той, хто може дати тобі все, чого ти прагнеш“», — розповідає далі архиєрей. „Усю гідність, яку ви шукаєте як людська істота, Я — той, хто може дати вам це. Прийми мою незмірну, безмежну і незмінну, непохитну любов до тебе, незалежно від того, що ти говориш чи робиш. Ніщо з того, що ви можете сказати чи зробити, правильно чи помилково, не змінить Моєї любові до вас“.

Відвідувачів обіду канадський єпископ закликав «вийти за межі наших власних версій логіки, істини і того, що, на нашу думку, ми заслуговуємо і чого не заслуговуємо», і замість цього «почути те, що Бог духовно говорить до нас», залишаючись «тихими і присутніми для безумовної любові».

Після проповіді владика Браян Байда розповів про канадсько-український дозвіл на екстрені поїздки (CUAET), запроваджений федеральним урядом у відповідь на російсько-українську війну. Станом на 23 березня 2024 року понад 286 000 громадян України або членів сімей українців (будь-якої національності) прибули до Канади через CUAET. Уродженець Саскатуна сказав, що понад 960 000 отримали дозвіл на міграцію до Канади, але багато хто ще не приїхав, тому що вони або чекають на свої документи, або на те, що їхні близькі отримають їхні форми.

Єпископ також відзначив різні організації та ініціативи, які підтримують українських біженців після їхнього прибуття до Канади. Він виділив Конгрес Українців Канади, неприбуткову організацію з Вінніпегу, яка з 1940 року відстоює українсько-канадські політичні, культурні та релігійні інтереси. Він також високо оцінив гуманітарні зусилля Католицької благодійної асоціації Близького Сходу (CNEWA) в Канаді. Крім того, він торкнувся питання співпраці між його єпархією Торонто та Східною єпархією і Відділом у справах біженців архиєпархії Торонто (ORAT).

Переклад та адаптація з англійської мови