«Дух Божий сходить не на якусь абстрактну землю, а в серця людей, які живуть на цій землі», — владика Микола Семенишин у свято Зіслання Святого Духа

7 червня 2023

У неділю, 4 червня, у світлий празник Зіслання Святого Духа, в архикатедральному і митрополичому соборі Воскресіння Христового, що у місті Івано-Франківськ, відбулися урочисті моління. Архиєрейську Літургію очолив владика Микола Семенишин, єпископ-помічник Івано-Франківської архиєпархії УГКЦ.

Співслужили єпископу-помічнику чисельно зібрані душпастирі, зокрема о. Юрій Новіцький, настоятель собору, та о. Юрій Прилепський, сотрудник святині. Про це повідомляє Департамент інформації Івано-Франківської архиєпархії УГКЦ.

Щоб помолитися у своїх наміреннях, цього дня у соборі зібралося чимало людей: діти, молодь та вірні.

Святий Дух та Святі Таїнства Хрещення і Миропомазання

У часі Божественної Літургії владика Микола виголосив проповідь, у якій розповів про значення присутності Святого Духа у житті людини: «Ми отримуємо дар Святого Духа в моменті Таїнства Хрещення та Миропомазання. Під час Таїнства Хрещення священник, молячись над дитиною чи дорослим, просить Бога сповнити його силою Святого Духа для з’єднання з Христом, щоб таким чином охрещений вже не був „дитиною тіла“, а став „дитиною Божого Царства“».

«У Миропомазанні довершується у житті новоохрещеного чудо Пʼятидесятниці — Зіслання Святого Духа, який робить християнина здатним „перемагати і нищити усі супротивні диявольські підступи і напади, які походять чи то від тіла, чи від світу“, бути „хоробрим і переможним подвижником Христа Бога нашого“, „твердим, і кріпким, і непохитним у православній вірі, любові й надії“, готовим „зі сміливістю, без страху і незавстидно ісповідувати перед усіма імʼя Христа Бога нашого“ і так, „зростаючи у всіх чеснотах“, „дозрівав в людину досконалу, в міру росту повноти Христової“. Як бачимо, Святий Дух є оживляючим началом життя не тільки церковної спільноти загалом, але й кожного християнина зокрема», — додав владика.

Усі ми покликані бути духовними

«Ми звикли думати, що духовними є лише особи, які в особливий спосіб посвятили себе Богові й Церкві — монахи, монахині чи священики. Але насправді всі ми, учні Христові, покликані бути духовними, тобто носіями Святого Духа. Ця справа є дуже важливою не лише для нашого освячення, але й для змін у нашому довкіллі, яке Господь довершуватиме силою Святого Духа, через нашу співпрацю. Тож, якщо ми дозволимо Святому Духові постійно сходити на нас і діяти через нас, світ навколо почне невпинно змінюватися», — наголосив архиєрей.

Місце для Святого Духа у серці людини

Відтак владика зазначив, що багато порад і вказівок для збереження духовності дає нам святий апостол Павло, бо він закликає не чинити пожадливостей тіла та не засмучувати Духа. Адже кожен гріх своєю руйнівною силою неминуче ослаблює Його в нас, або й взагалі зводить нанівець благодать Святого Духа.

«Хтось слушно зауважив, що в серці людському, на довшу перспективу, ніяк не можуть вжитися Святий Дух і злий дух — рано чи пізно котрийсь із них муситиме відійти і поступитися місцем іншому. Щирим покаянням, сокрушенним серцем та духом навернення, ми очищаємо наше єство від впливів злого духа, і тим самим готуємо місце для щораз виразнішої дії Божого Духа. Оскільки Дух Святий є даром Воскреслого Спасителя, ми повинні подібно до апостолів, витривалою молитвою просити про Його пришестя. Це слід робити часто і з великим переконанням, що нашу молитву обовʼязково вислухає Бог», — мовив владика Микола.

Ми потребуємо віднови Святого Духа

А тоді додав, що найважливішим моментом прикликання Святого Духа в наше життя є Божественна Літургія. Бо саме під час Служби Божої, Дух Святий сходить не лише на хліб і вино, змінюючи їх у Пресвяте Тіло і Кров Господню, але також на всю зібрану спільноту, єднаючи її, освячуючи, й таким чином перемінюючи у єдине Тіло Христове.

«Наша земля, наша Батьківщина так потребує нині віднови і надії! Лише Дух Божий може здійснити це, але Він не зробить цього без нас. Бо Дух Божий сходить не на якусь абстрактну землю, а в серця людей, які живуть на цій землі. Що більше буде таких сердець — відкритих на діяння Святого Духа, то краще і легше Божий Дух діятиме серед нас. Бажаю всім нам, щоб ми, очистивши свої душі у Сповіді, від впливів духа злоби, лукавства й нечистоти, прийняли благодать і силу Святого Духа, яка освятить та змінить нас і нашу землю», — побажав єпископ-помічник.

Завершення богослужіння

Опісля Божественної Літургії владика Микола привітав вірних зі святом, а також закликав впускати Святого Духа у людські серця, бо він наповнює їх любов’ю та благодаттю.

Відтак настоятель архикатедрального собору о. Юрій Новіцький подякував владиці за спільну молитву та за постійне служіння Богові й нашій Церкві.

Насамкінець присутні приступили до святкового мирування, а владика Микола уділив всім своє архиєрейське благословення.