До ікони «Матір скитальців» у Білому Борі відбулася проща українців з Польщі

12 вересня 2024

Цьогорічне відзначення празника Різдва Пресвятої Богородиці та прощі українців до ікони «Матері скитальців» у Білому Борі відбулося 8 вересня 2024 року.

До ікони «Матір скитальців» у Білому Борі відбулася проща українців з Польщі

«Марія десятки років тому після нелюдської акції „Вісла“ тут, в Білому Борі, прийняла нас до себе, вигнанців з рідної землі. Сьогодні вона відкриває свої обійми вигнанцям із земель України, які, втікаючи від московської орди, знаходять тут, на польській землі, притулок, а біля стіп Матері Божої — Утішительки духовну допомогу і силу вистояти в час цієї жорстокої війни, метою якої є тотальне знищення українського народу та України як держави», — мовив під час проповіді владика Євген Попович, означивши важливість цьогорічної прощі, як повідомляє пресслужба Перемишльсько-Варшавської архиєпархії УГКЦ.

У переддень свята насамперед була відслужена Панахида за церковну ієрархію, священників, богопосвячених осіб, жертв акції «Вісла» і військової агресії Росії проти України, як зазначає пресслужба Вроцлавсько-Кошалінської єпархії УГКЦ.

Відтак Велику вечірню з Литією очолили єпископи Володимир Ющак, єпарх Вроцлавсько-Кошалінський, та Аркадій Трохановський, єпарх Ольштинсько-Ґданським. Владика Аркадій звернувся до вірних зі словом про Діву Марію, яка є прикладом для усіх, як у своїй вірі співдіяти з Богом. Після Вечірні також відбулося мирування усіх вірних.

У сам день прощі, 8 вересня, моління розпочались з Утрені. Далі прочани мали нагоду спільно помолитися Акафіст і Молебень до Пресвятої Богородиці.

Центром усіх святкувань та прощі стала Архиєрейська Божественна Літургія, яку цьогоріч очолив владика Євген Попович, архиєпископ і митрополит Перемишльсько-Варшавський, у співслужінні владик Володимира Ющака та Аркадія Трохановського. Зі священників під час Літургії співслужили отець-протосинкел Богдан Галушка, отець-мітрат Богдан Піпка, отець-мітрат Стефан Батрух, місцевий парох отець Маріюш Дмитерко, отець Павло Почекайло, отець Іван Ядловський та диякон Павло Лапічак.

Окрім того, на спільній молитві були присутні представники обласних і місцевих влад, сестри служебниці Непорочної Діви Марії та сестри йосифітки, а також численно прибулі прочани з усіх частин Польщі.

У своїй проповіді єпископ Євген Попович насамперед закликав до вдячності за дар життя кожного. «Згадуючи благословенне народження Марії, доречно також подумати і про наше народження, наш початок на цій землі, якого не пам’ятаємо. Своє народження ми завдячуємо насамперед Богові. Це Він прийняв рішення про наше зачаття. Він дозволив прийти нам на цей світ. Нас могло не бути, але ми є. Ми могли б народитися в інший час, але зявились ми на тому світі якраз нині. Ми могли народитися в іншому народі, на іншому континенті, але ми, ось тут, як діти українського народу і нашої славної Церкви. Ми могли б мати інших батьків, але маємо таких, яких маємо. За тим усім стоїть Бог, який є Життям та Любов’ю. Тому сьогодні, разом з Марією, хочемо подякувати Богові також за наше народження, за народження наших близьких, наших друзів, за народження кожної людини. Бо кожна людина є незамінним добром, і коли вона приходить на світ, вона одночасно народжується також для вічності. Тому Свята Церква так чітко захищає право на життя для кожної людини, яка приходить у цей світ», — сказав він.

Відтак проповідник звернув увагу на становище сучасної української сім’ї, яка позначена багатьма травмами та труднощами у теперішньому часі війни. За його словами, «ніщо не замінить самих наречених чи батьків у побудові їхніх відповідальних стосунків та усвідомленні своєї відповідальності за власне життя і життя своїх дітей. Для подружжя, — жінки та чоловіка, які переживають травму розлучення і бажають розпочати нове життя, нехай наші молитви та підтримка стануть допомогою, заохочуючи їх докласти зусиль, щоб навести лад у своїх особистих справах і повернути до сакраментального життя».

Далі владика Євген звернув увагу на виховання дітей, нагадавши про його релігійний вимір. «У контексті нового навчального року та праці з нашими дітьми важливо згадати про турботу про створення безпечного простору для наших дітей, вільного від будь-яких відхилень та зловживань. Діти мають право жити, вчитися і формуватися в безпечному і доброзичливому середовищі. Прошу, щоб кожен, хто відповідає за виховання наших дітей, був водночас, використовуючи біблійні терміни, їхнім „ангелом-охоронцем“, а не дияволом, одягненим у людську одежу», — закликав архиєрей.

Наприкінці проповідник у молитві звернувся до Пресвятої Богородиці перед її прославленою іконою: «Богородице, Царице наша, до Тебе ми прийшли сьогодні, як до матері. До матері приходять, щоб з нею поговорити, довірити їй всі таємниці, які носимо в серці, і те все, що вирує в наших думках. Віримо, що вона — наша Мати, є тією біблійною драбиною, яку побачив уві сні патріарх Яків, яка з’єднує нас з Богом, з Небом! Тож покладімо всі наші справи до її стіп а вона, як кожна Мати, прийме нас, пригорне до свого серця, витре сльози, що падають з наших повік, і дасть нам підбадьорення на подальші труди нашої подорожі до Царства її Сина і нашого Спасителя. Амінь».

По закінченню Літургії відбулася традиційна процесія з Білобірською іконою «Матері скитальців», а також освячення води.

Додамо, що Білий Бір — це місто на півночі Польщі. До цього знищеного міста після Другої світової війни у межах акції «Вісла» було переселено багато українців. Сьогодні Білий Бір є одним із найбільших осередків українства в Польщі. Тут знаходиться і паломницька святиня УГКЦ з іконою Богородиці «Мати скитальців».

Фото: Вроцлавсько-Кошалінська єпархія УГКЦ