Діяльність Апостольського екзархату в Італії представили на науковій конференції у Римі

17 лютого 2024

14 лютого 2024 року у Великій залі Папського Східного Інституту у Римі (Італія) відбулася наукова конференція на тему «Місійність Східних Церков свого права».

Науковий захід, організований факультетом Східного Канонічного права, зібрав фахівців у галузі церковної юриспруденції, студентів навчального закладу, а також усіх охочих поглибити знання у цій сфері, як через фізичну участь, так і завдяки прямій онлайн-трансляції. Серед доповідачів був також протосинкел Апостольського екзархату в Італії о. д-р Теодосій Р. Грень, ЧСВВ, який у Папському Східному інституті є також викладачем канонічного права. Про це пише Відділ комунікації Апостольського екзархату в Італії.

Наукова конференція складалася із пʼяти доповідей, які розкривали місійність Східних Церков, базуючись, зокрема, на конкретних прикладах окремих країн, серед яких говорилося і про Апостольський Екзархат в Італії:

1. «Преосвященний владика Димитріос Салахас: його особистість та мистецтво навчання, зокрема, у місійній діяльності» (Проф. І. Кристеску);

2. «Євангелізація — компетенція Дикастерії для Східних Церков згідно з Praedicate Evangelium» (Проф. С. Коккаравалайіл);

3. «Деякі конкретні виклики, що зустрічаються у місійній роботі Східної Церкви свого права. Приклад місійної єпархії Гургаона Сиро-маланкарської Церкви в Індії (Проф. Г. Руйссен);

4. «Приклад історичної геополітики: лист Патріарха Антонія до Василія І» (Проф. Д. Чекареллі Мороллі);

5. «Апостольська адміністрація для вірних візантійського обряду в Білорусі: приклад місії в екуменічній діаспорі» (Проф. Л. Лоруссо);

6. «Апостольський Екзархат для українців католиків візантійського обряду в Італії: утворення, розвиток і різні канонічні питання» (Проф. о. д-р Теодосій Р. Грень, ЧСВВ)

Під час доповіді про Апостольський екзархат в Італії, отець-протосинкел пояснив канонічні засади діяльності екзархатів у світлі східного церковного законодавства, як частини «Божого народу, з якої через особливі обставини не утворено єпархії і яка, окреслена територіяльно або на іншій підставі, довіряється для пастирської опіки Екзархові» (кан. 311 § 1 ККСЦ). Його виступ також окреслив історію зародження Української Греко-Католицької Церкви в Італії, яка врешті досягла рівня розвитку апостольського екзархату, проголошеного 11 липня 2019 року рішенням Папи Франциска.

Відтак доповідач розкрив присутнім динаміку розвитку цієї церковної структури, статистичні дані, а також канонічні особливості, відповідно до яких регулюється діяльність екзархату та апостольського екзарха, серед яких:

1. Зв’язок Апостольського екзархату з УГКЦ;
  2. Влада Апостольського екзарха;
  3. Приписання українських священиків до екзархату;
  4. Забезпечення священиків, зокрема одружених;
  5. Територіальна юрисдикція та створення парафій.

Здійснивши грунтовний аналіз цих канонічних особливостей екзархату, о. Теодосій зазначив: «Апостольський езархат, який зараз перебуває на етапі становлення, потребує підтримки „старшої сестри“, тобто Латинської Церкви в Італії, і готовий тісно співпрацювати з церковними установами як у душпастирській сфері, так і в благодійній діяльності, з дотриманням чинного канонічного законодавства Церкви».