Декрет проголошення владики Богдана Дзюраха апостольським екзархом для українців візантійського обряду у Німеччині та Скандинавії

30 квітня 2021

Вих. ВА 21/140

ДЕКРЕТ

проголошення владики Богдана Дзюраха

апостольським екзархом для українців візантійського обряду
у Німеччині та Скандинавії

На славу Святої, Єдиносущної, Животворної і Нероздільної Тройці,
Отця, і Сина, і Святого Духа. Амінь

СВЯТОСЛАВ,

Божою милістю

Верховний Архиєпископ Києво-Галицький,
Отець і Глава Української Греко-Католицької Церкви

Дорогому в Христі братові нашому

преосвященному владиці Богданові Дзюраху,
титулярному єпископу Вагади

МИР ВАМ У ГОСПОДІ!

Організована душпастирська опіка українців-католиків візантійського обряду в Німеччині почалася на початку XX століття. У 1927 році за сприяння слуги Божого Андрея Шептицького було створено Душпастирський деканат для українців-католиків у Берліні, у якому звершував душпастирське служіння отець Петро Вергун, проголошений 2001 року блаженним священномучеником. У 1940 році Апостольська столиця іменувала отця Петра апостольським візитатором для українців-католиків у Німеччині. У цей період в Німеччині душпастирювали десять священників. 22 червня 1945 року більшовики арештували отця Петра Вергуна і заслали на примусову роботу до Красноярського краю в Сибіру, де він помер 7 лютого 1957 року.

Його служіння продовжив від 12 жовтня 1945 року отець Микола Вояковський. Згодом папа Пій ХІІ іменував владику Івана Бучка апостольським візитатором у Західній Європі і водночас відповідальним за душпастирство для українців-католиків візантійського обряду. Його помічником на території Німеччини став отець-прелат Петро Голинський.

17 квітня 1959 року папа Іван ХХІІІ заснував Апостольський екзархат для українців візантійського обряду в Німеччині та Скандинавії. Першим екзархом, єпископські свячення якого відбулися 7 липня 1959 року, став священнослужитель української Філадельфійської архиєпархії, отець Платон Корниляк.

Осідком Апостольського екзархату стає місто Мюнхен. У 1970-х роках у Мюнхені споруджено катедральний собор Покрову Пресвятої Богородиці і Святого Андрія Первозваного.

У листопаді 2000 року відійшов до вічності владика Платон Корниляк, завдяки невтомній праці якого Апостольський екзархат заклав надійний фундамент для майбутнього служіння вірним нашої Церкви в Німеччині та Скандинавії.

Його наступником у 2001-му став наш дорогий співбрат — владика Петро Крик. 18 лютого 2021 року Святіший Отець Франциск прийняв зречення владики Петра з пастирського уряду Апостольського екзархату для українців візантійського обряду, що проживають у Німеччині та Скандинавії. Протягом багатьох років владика Петро служив довіреному його опіці Божому люду, втішаючись повагою духовенства, монашества та мирян.

Зваживши на духовні потреби вірних нашої Церкви на теренах Німеччини та Скандинавії, Синод Єпископів УГКЦ вибрав Вас на цей пастирський уряд і подав це рішення Римському Архиєреєві. Святіший Отець Франциск прихильно поставився до такого вибору, поблагословив його та іменував Вас апостольським екзархом для українців візантійського обряду, що проживають у Німеччині та Скандинавії. Повідомлення про це було подане до загального відома 18 лютого 2021 року Божого.

Задля слави Божої та спасіння боголюбивого люду ми, владою нам даною, відповідно до кан. 81 і кан. 86, § 2 Кодексу канонів Східних Церков,

ПРЕДСТАВЛЯЄМО ТА ПРОГОЛОШУЄМО ВАС,

возлюблений наш брате,

апостольським екзархом для українців візантійського обряду,

що проживають у Німеччині та Скандинавії.

Закликаємо Вас, згідно з поученням Апостола народів, бути «бездоганним, гостинним, добролюбивим, мудрим, справедливим, благочестивим, стриманим, який дотримується правдивої науки згідно з навчанням… здібний наставляти в здоровій науці та й супротивників переконувати» (Тит. 1, 7–9).

Здійснюйте пастирське служіння відповідно до Кодексу канонів Східних Церков та Канонів партикулярного права Української Греко-Католицької Церкви. Будьте вірним членом Синоду Єпископів УГКЦ і на кожний заклик Отця і Глави Церкви беріть у ньому участь.

Заохочуємо Вас до тісної співпраці з місцевими Єпископськими конференціями Римсько-Католицької Церкви.

Взиваємо Вас берегти й утверджувати віру та віддано працювати для наших вірних і спасіння їхніх душ. Прислухайтеся до духовенства та мирян довіреного Вам екзархату.

У всьому доручаємо Вам діяти згідно з Христовим пастирським посланництвом: проповідувати Боже Слово, служити Божественні Таїнства та вести довірене Вам стадо шляхами християнської любові і справедливості. Здійснюючи свою владу, завжди пам’ятайте слова нашого Божественного Спасителя: «Син Чоловічий прийшов не щоб Йому служили, але щоб служити й дати життя своє на викуп за багатьох» (пор. Мт. 20, 28). А понад усе поступайте в любові, бо таку ми заповідь одержали від Господа: «Хто любить Бога, той нехай любить і брата свого» (1 Ів. 4, 21).

Прохаємо вірних Апостольського екзархату прийняти свого єпископа з пошаною і любов’ю. Духовенство нехай виявляє супроти Вас належний послух у служінні Христові, Церкві й Божому люду.

Разом із єпископами нашої Церкви вимолюємо в Господа для Вас, дорогий наш співбрате, Божих благодатей, потрібних для належного виконання покладених на Вас обов’язків.

Усе це ми робимо для добра повірених нам душ Христової Церкви і на славу Святої, Єдиносущної, Животворної і Нероздільної Тройці, Отця, і Сина, і Святого Духа.

Благословення Господнє на Вас, дорогий брате во Христі!

† СВЯТОСЛАВ,

Отець і Глава Української Греко-Католицької Церкви