Чи правильно ми розуміємо, що значить бути святим? Відповідає владика Гліб Лончина
14 червня 2020 року, у першу Неділю після Зіслання Святого Духа — Неділю Всіх святих, владика Гліб Лончина пропонує задуматися над питанням: «А чи ми правильно розуміємо сьогодні, що значить бути святим?»
Неділя Всіх святих спонукає нас поглянути на тему, яка може нам здаватися неактуальною — не тому, що вона не є важливою, але тому, що це нам здається недосяжним. Це — святість.
Чи правильно ми розуміємо, що значить бути святим?
Бути святим? Та де! То не для мене…
Ми маємо свої уявлення про святість. Святий — це людина, яка дуже добра, жертвує собою, провадить строге життя, одним словом — такої й зі свічкою не знайдеш сьогодні.
Але чи ми правильно розуміємо, що значить бути святими?
Поверховість, яка нам не подобається у людях
Зазвичай, ми відштовхуємось від себе: я не такий, я не здатний, я й не хочу… За таким поглядом криється не лише незнання, а й поверховість. Людині не хочеться підноситись до висот, вона не шукає глибини у житті, воліє залишитись поверховою, іти по лінії найменшого опору. У людях нам така прикмета не подобається. Але чомусь ми не переймаємося, коли вона є в нашому духовному житті!
Господь нікого не змушує йти до неба
Може, варто розпочати з другого кінця? Чого бажаємо після смерти? Очевидно, неба. Але з Богом у небі є тільки святі, там грішників уже немає. Нам тепер слід — з’єднати бажання бути в небі з Богом із нашим теперішнім життям та зрозуміти, що, у такому разі, нам треба бути з Богом уже тут, на землі, тобто бути святими. Бо Господь нікого не змушує йти до неба. Якщо ми його не хочемо у нашому теперішньому житті, він насилу нас до неба не поведе. Тому треба дивитись на святість не як на якусь непотрібну чи необов’язкову прикмету нашого життя, але як на його найважливішу! Якщо тут не будемо святими, тоді у вічності не будемо з Богом у небі!
Раз це зрозуміло, нам буде легше пізнати, що таке святість і чому вона важлива. Є тільки одна причина бути святими: «Будьте святі, бо я — святий», каже Господь (Лв. 11, 44; див. 1 Пт. 1, 15–16). Господь Бог хоче поділитися з нами своєю святістю, добротою, любов’ю — усім, чого бажає наше серце. Однак це вимагає нашої згоди і… співпраці.
«Будьте святі…»
«Будьте святі» — це означає бажати того, чого Господь бажає, а він хоче направити нашу гріховну ситуацію і визволити нас від зла.
«Будьте святі» — це означає дозволити Богові керувати кожним аспектом нашого життя.
«Будьте святі» — це означає в кожному рішенні брати до уваги те, що Господь каже про нашу ситуацію, подумати, як він розв’язав би дану проблему, просити в нього ласки й сили, щоб усе вийшло на його славу.
Нам важливо хотіти бути святими, бо й Бог цього хоче для нас. Коли будемо бажати святости, тоді можемо відважно молитися: Боже, Ти хочеш, щоб я був святим — Ти мене зроби святим!
А в особах усіх святих маємо приятелів, помічників, заступників. Вони колись були такими, якими ми є тепер. Але за їхніми молитвами ми зможемо колись стати такими, якими вони є зараз.
апостольський адміністратор Паризької єпархії Святого Володимира
14 червня 2020 року,
у день празника Всіх святих