«Через ваше служіння знедолені відчувають близькість і любов самого Бога» — владика Богдан Дзюрах про діяльність Спільноти св. Егідія
23 грудня 2019 року відбулася зустріч Секретаря Синоду Єпископів УГКЦ преосвященного владики Богдана Дзюраха з Генеральним Секретарем Спільноти святого Егідія д-ром Адріано Роккуччі (Adriano Roccucci), який цими днями перебував в Україні, відвідуючи місцеві осередки Спільноти. В розмові взяв участь також п. Юрій Ліфансе — Голова Спільноти св. Егідія у Києві.
Владика Богдан високо оцінив діяльність Спільноти св. Егідія в Україні, звернувши увагу на тривалі братерські стосунки, які пов’язують цю Спільноту з Українською Греко-Католицькою Церквою. На особливу вдячність заслуговує духовне служіння Спільноти, яка регулярно збирає своїх членів і вірних різних Церков на спільну молитву за мир в Україні і у світі, як рівно ж розлоге гуманітарне служіння членів Спільноти, які допомагають убогим, знедоленим і потребуючим підтримки людям в різних куточках України. Секретар Синоду в коментарі пресслужбі Синоду Єпископів підкреслив, що «благодійна діяльність Спільноти це не якісь одноразові акції, але постійний і вірний супровід убогих людей, що триває впродовж усього року. Завдяки цій помочі убогі і знедолені не почуваються залишеними напризволяще, але через людську близькість і солідарність відкривають у власному житті близькість і співчутливу любов самого Бога».
Учасники розмови обмінялися думками стосовно актуальної суспільно-політичної ситуації в Україні та ролі Церков і громадських організацій в ній. Багато уваги було приділено військовій агресії Росії проти української держави, що триває, та зусиллям міжнародної спільноти та української влади задля відновлення справедливого миру і територіальної цілісності України. Секретар Синоду Єпископів УГКЦ попросив членів Спільноти і надалі молитися за мир в Україні та за те, щоб Господь відкрив шляхи примирення і зцілення ран, завданих війною. Засівом такого примирення і зцілення можуть бути різного роду символічні заходи, а особливо спільна молитва як потужний і дієвий засіб спасіння, очищення і зцілення.
Своєю чергою італійський гість пригадав, що свою тісну співпрацю з Українською Греко-Католицькою Церквою Спільнота св. Егідія завдячує світлої пам’яті Блаженнішому Любомирові, який особисто був дуже зацікавлений у розвиткові Спільноти на теренах України та всіляко цьому розвиткові сприяв. Зокрема, завдяки духовній підтримці і заохоченню Блаженнішого Любомира Спільнота св. Егідія розвинула свою присутність поза Києвом — у Львові та Івано-Франківську.
Варто зазначити, що Спільнота св. Егідія відома в Україні і у світі через благодійні акції та обіди з убогими, які проводяться в період Різдва Христового. У Києві та в інших містах України благодійні акції Спільноти згуртовують сотні волонтерів і добродіїв, особливо серед молодих людей. Впродовж останніх років владика Богдан Дзюрах також відвідує подібні заходи, щоб спільно з волонтерами та вбогими молитися та розділити різдвяну радість і святкову трапезу.
Натомість, у Римі, в головному осідку Спільноти щорічно при храмі св. Вартоломея в такому благодійному обіді беруть участь тисячі потребуючих, самотніх і убогих людей, яких нерідко з цієї нагоди відвідують високі церковні достойники. У 2015 році благодійний обід від імені Святішого Отця відвідав Державний Секретар Ватикану кардинал П’єтро Паролін, який зазначив: «Ми їли добре пліч-о-пліч, але перш за все ми пережили братство і взаємну любов. Ми всі діти Божі і брати між собою. Я щасливий і схвильований. Я сподіваюся, що так триватиме кожен день нашого життя. Дякую, що запросили мене».
Путівник для бездомних «Де в Києві»
На закінчення зустрічі п. Юрій Ліфансе представив і подарував владиці Богданові кілька примірників путівника «Де в Києві», який містить докладну практичну інформацію про те, де в Києві потребуючі люди можуть отримати поміч, знайти прихисток і підтримку в їхніх потребах. Путівник, відповідаючи на новітні виклики, пов’язані з війною, містить рівно ж корисні і цінні поради та вказівки для внутрішньо переселених осіб.
Окрім цього, у ньому вказані місця, де їм у Києві можна поїсти, помитись, переночувати, провести час і отримати юридичну консультацію й медичну допомогу. Брошуру, яку готували до друку близько двох років, уже почали роздавати на вулицях волонтери і поліцейські. Планують щороку її перевидавати, оновлюючи інформацію. А тим, хто хоче допомогти, активісти пропонують долучитися до ініціативи «21 день для бездомних».
Довідники зручного формату — щоб уміщались у кишеню — роздаватимуть у пластикових пакетах, що застібаються. Активісти пояснюють: безпритульні часто змушені носити всі свої речі з собою, і такий захист потрібен від вологи та бруду.
На першій сторінці — присвята Емілії Давидовій, бездомній жінці, що у січні 2006-го заснула на вулиці і замерзла на смерть. За словами голови «Спільноти святого Егідія» у Києві Юрія Ліфансе, офіційно у столиці зареєстровано близько двох тисяч безпритульних, але громадські активісти говорять про щонайменше десять тисяч таких людей.
«На все місто — не більше ніж 250 ліжок, де можуть переночувати люди. Особливо це небезпечно взимку, коли місто відкриває пункти обігріву, але більшість із них не працює вночі, саме тоді, коли є найбільша небезпека. З великими проблемами стикаються бездомні люди, що втратили документи, тому що для їхнього відновлення потрібно повернутися за останнім місцем реєстрації», — говорить він.
Довідка
Спільнота Святого Егідія (італ. Comunità di Sant’Egidio) — християнська організація, яка офіційно визнана Католицькою Церквою як «церковно-громадська світська асоціація». Вона налічує понад 50 000 членів у більш ніж 70 країнах світу. Основними напрямками діяльності є поширення Євангелія, допомога нужденним (бідним, бездомним, людям похилого віку, мігрантам тощо), діалог між церквами і релігіями.
Спільнота Святого Егідія була заснована у Римі в 1968 році групою римських студентів, на чолі з Андреа Ріккарді, на хвилі реформ, ініційованих Другим Ватиканським собором. Названа на честь церкви св. Егідія у Римі (в районі Трастевере), яку засновники організації обрали своїм першим постійним місце зустрічі. Натхненна діяльністю першої християнської спільноти, описаної в Діяннях апостолів та досвідом Франциска Ассизького, група почала відвідувати околиці Риму, де на той час жило багато бідних людей (зокрема іммігрантів, що жили в бараках), та допомагати їм, а також почала займатися з дітьми мігрантів. В подальшому організація почала діяти і в інших країнах. Її діяльність включає створення притулків для літніх людей, хоспісів для хворих на СНІД тощо.
Благодійні зусилля Спільноти св. Егідія також призвело до визнання її посередником у мирних переговорах. Наприкінці 1980-х рр., організація зрозуміла, що гуманітарні зусилля у Мозамбіку, який роздирала громадянська війна, не можуть досягти успіху без миру. У 1990 році Спільнота була прийнята правлячою ФРЕЛІМО і повстанцями РЕНАМО як медіатор та зіграла ключову роль в укладенні Римських загальних мирних угод, підписаних у 1992 році. Організація продовжила мирні ініціативи в Алжирі, на Балканах, в Демократичній Республіці Конго та інших місцях.
Спільнота Святого Егідія також бореться проти смертної кари, зокрема ініціювала день «Міста за життя».
Пресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ