Блаженніший Святослав затвердив Службу преподобномучениці Тарсикії
Глава і Отець УГКЦ Блаженніший Святослав свої декретом затвердив і проголосив терміном на три роки Службу преподобномучениці Тарсикії. Зазначимо, що ця служба звершуватиметься лише в чернечих домах Згромадження сестер служебниць Непорочної Діви Марії до моменту прийняття відповідного рішення Синодом Єпископів Української Греко-Католицької Церкви.
«Вивчивши докладно поданий текст, владою нам даною, відповідно до приписів розділу „Літургійні тексти“ „Інструкції щодо подання літургійних текстів, їх перевидань і перекладів“ (пор. Благовісник Верховного Архиєпископа Києво-Галицького УГКЦ 2013 року, с. 114), затверджуємо і проголошуємо ad experimentum терміном на три роки Службу преподобномучениці Тарсикії», — йдеться в декреті Глави УГКЦ.
ДЕКРЕТ
проголошення ad experimentum Служби преподобномучениці Тарсикії
На славу Святої, Єдиносущної, Животворящої і Нероздільної Тройці,
Отця, і Сина, і Святого Духа. Амінь
Отець і Глава
СВЯТОСЛАВ
Вивчивши докладно поданий текст, владою нам даною, відповідно до приписів розділу «Літургійні тексти» «Інструкції щодо подання літургійних текстів, їх перевидань і перекладів» (пор. Благовісник Верховного Архиєпископа Києво-Галицького УГКЦ 2013 року, с. 114),
затверджуємо і проголошуємо
Ця служба звершуватиметься лише в чернечих домах Згромадження сестер служебниць Непорочної Діви Марії до моменту прийняття відповідного рішення Синодом Єпископів УГКЦ.
Цей декрет набирає чинності через місяць з дня його електронного опублікування на офіційному веб-сайті Української Греко-Католицької Церкви (ugcc.ua) (див. кан. 15 Канонів партикулярного права УГКЦ).
Усе це вчинили ми на славу Божу, для зміцнення Христової Церкви та добра вірних.
† СВЯТОСЛАВ
о. Микола Сулима,
Верховного Архиєпископа УГКЦ
при Патріаршому соборі Воскресіння Христового,
у день Святих сорок двох мучеників, що в Аморії,
19 березня 2019 року Божого
18 липня
На ВЕЧІРНІ:
Співаємо Блажен муж. антифон 1.
Стихири на «Господи, взиваю я»
(гл. 4) Коли ж розпочалась твоя радість, мученице Тарсикіє? * Tяжко цей земний світ розуміє* цю постійну втіху твого духа, * яка супроводжувала тебе у житті. * Небесну насолоду зазнала ти вже тут на землі, * тому що неустанно була зі своїм Нареченим — Христом. * Моли Його, щоб і нас привів до спасіння.
Твоїм бажанням було зберегти своє монаше вбрання* гарним і непорочним. * Тож знайшовши тебе зодягнену у благодать Божу, * ворог тебе зненавидів * і, як Єву у раю, хотів тебе спокусити й обманути. * Але ти, преподобна Тарсикіє, * з великою любов’ю і тугою линула назустріч своєму Небесному Нареченому. * Тому моли Христа Бога, * щоб і нас привів до спасіння.
Палким бажанням ти стреміла до свого Возлюбленого, * знаючи, що Він скоро прийде, * не озиралася назад, тільки бігла за Ним, * і ворог тебе не зміг наздогнати. * Ніхто не спромігся зашкодити твоїй душі, * ані вирвати з неї любов до Того, * Хто був твоїм скарбом і Кому належало твоє серце. * Моли Його, щоб і нас привів до спасіння.
(гл. 1) Напад ворога не міг тебе знищити, ні застрашити, * бо ти зодягнулася у силу любові. * Твоє серце горіло невгасимим полум’ям прагнення, * яке квапило тебе назустріч Христові, Нареченому. * Тому тебе нині, преподобномученице Тарсикіє, звеличуємо * і свято твоє радісно святкуємо.
Ти постійно шукала Бога, преподобномученице Тарсикіє. * Ти бачила Його в красі створіння* у лицях знедолених, голодних і війною гнаних людей. * Твоє серце уміло радіти і плакати, * співчутливо дбати про ближніх і взивати Всевишнього про поміч. * І прикрасившись, наче намистом коштовним, добрими ділами, * ти довершила свою весільну одіж мученицькою багряницею. * Тому ми тебе нині звеличуємо* і свято твоє радісно святкуємо.
Ти прийняла запрошення на небесне весілля, * дівице і мученице Тарсикіє, * та дбала про полум’я свого світильника, * щоб олії в ньому ніколи не бракувало, * бо ти понад усе любила Христа. * Отак Він і знайшов тебе із запаленим світильником посвяти* та привів до безконечної радости. * Тому тебе нині звеличуємо* і свято твоє радісно святкуємо.
Слава (гл. 8): Славна і преподобна мученице Тарсикіє, * ти знала, що весільна світлиця вже приготовлена, * бо довірилася своєму Небесному Нареченому. * Ти прагнула принести Йому своє терпіння* як жертву за навернення ворогів* і цілою своєю істотою його очікувала, * як і весілля вічного та безконечного.
І нині (догмат г. 8; у п’ятницю і суботу ввечері черговий догмат голосу тижня):
Цар небесний з любові до людей на землі з’явився* і між людьми пожив, * бо від чистої Діви воплотився* і з неї вийшов, прийнявши тіло. * Він є Син один, дві у ньому природи, а не особи. * Тому, проповідуючи Його, як досконалого Бога* і справді досконалу людину, * визнаємо Христа Бога нашого. * Моли Його, Мати всечиста, * щоб були помилувані душі наші.
Вхід; Світло тихе; Прокімен дня.
Паремії:
Мудрості 18, 20–22
Пісня Пісень 2, 8–17
Ісаї 43, 1–5
Стихири на Литії
(г. 2) Ангела* в тобі бачили, блаженна Тарсикіє, * бо ти Бога любила чистим серцем. * Сотворена на подобу Сотворителя * ти від малечку перебувала в Його близькості. * Твоє привітне обличчя сяяло Його красою, * тому ти, преподобна мученице, * гідна нашої пошани та любові.
Коли навколо тебе, * преподобномученице Тарсикіє, * вирував світ збурений злобою та ворожістю, * а в царствах його лютували війна та беззаконня* ти не переставала з ревністю в серці шукати Царства, сповненого доброти і милосердя, * яке не від світу цього. * Тому Бог, дослідивши твоє серце, * вихопив тебе, юну, з виру світу до світла та спокою понадземного. * Моли Його, Царя наших сердець, * щоб і нас привів до Царства Свого.
Слава (гл. 5): Радіймо й веселімося тепер усі вірні, бо прославляється Бог у святій своїй. * Хай утішиться Мати-Церква задля улюбленого чада свого — блаженної Тарсикії, * що душу звертала не до марноти, але до Триєдиного. * Тож і Він звернув до неї своє обличчя * і прийняв її молитву та жертву, як запашне кадило.
І нині (богородичний): Ти є храм і брама, * палата і царський престол, Діво Пречиста. * Тобою бо явився мій Спаситель, Христос Господь, * тим, що в темряві спали, будучи сонцем правди, * бажаючи просвітити створених на свій образ, своєю рукою. * Тому, Всеславна, що здобула собі материнське до нього довір’я, * безнастанно молися, * за спасіння душ наших.
Стихири на стиховні
(гл. 6) Спізнавши страждання свого народу й утиски ворога, * ти, блаженна Тарсикіє, * з любов’ю в серці посвятила себе за нього Христові* та, сповнена Божим світлом, * із готовністю прийняла терпіння і смерть, * щоб інші могли спастися.
Стих: Ти моя поміч і мій Визволитель, * о Господи, не забарися (Пс 69, 6).
Тендітна оселя твого тіла, Тарсикіє, * явилася храмом незламного духа, * і, молода літами, не в розвагах ровесників утіху знайшла ти, * але просвітивши ум свій світлом небесним, * наслідувала преподобне життя великих Отців і Матерів. * У всьому покладаючись на Бога* і за Нього поклавши душу свою, * ти прийняла життя вічне з рук Його, * тож молися тепер за спасіння душ наших.
Стих: Гляньте на Нього і розвеселіться, * обличчя ваше нехай не соромиться (Пс 33, 6).
Бачачи людей як заблуканих овечок, * ти, Тарсикіє, наче пастушка* огортала їх любов’ю* і своїми молитвами несла на руки Доброго Пастиря* всіх терплячих, зранених і нужденних.
Слава (гл. 6): Олію Святого Духа ти дбайливо зберігала* і завжди була готова до приходу Нареченого. * Ти не боялася ні зневаг, ані утисків від ворогів віри Христової, * бо сам Господь був твоїм найближчим Приятелем * і провадив тебе у твоїх праведних учинках. * Моли Його тепер, щоб спас душі наші.
І нині: Христос, Господь, мій Творець і Спаситель, Пречиста, * вийшов з твого лона і в мене зодягнувся, * визволивши Адама з первісного прокляття. * Тому тобі, Пречиста як Богоматері і Діві, * невгомовно співаємо з ангелом: * Радуйся! Справді радуйся, Владарко, * Провіднице і Покрове, та й спасіння душ наших.
На благословення хлібів співаємо тропар преподобномучениці Тарсикії двічі і «Богородице Діво» один раз, без «Слава і нині».
В неділю співаємо «Богородице Діво» двічі і тропар преподобномучениці Тарсикії один раз:
Тропар (гл. 7): Чисте серце твоє, преподобна Тарсикіє, * було сповнене жертовною любов’ю. * Тому, діво-мученице, за прикладом Христовим, * віддала ти життя в жертву за спасіння ворогів своїх* і зодяглася в шату коштовну, обагрену потоками твоєї крови, * та й вінцем нев’янучим увінчалася з рук Небесного Нареченого, * що вподобав осяйну красу душі твоєї * і прийняв навіки у свою весільну світлицю.
Богородице Діво, радуйся, * благодатна Маріє, Господь з тобою. * Благословенна ти між жінками* і благословенний плід лона твого, * бо Ти породила Христа Спаса, * Ізбавителя душ наших.
Якщо не буде Литії, тоді:
Тропар (гл. 7): Чисте серце твоє, преподобна Тарсикіє, * було сповнене жертовною любов’ю. * Тому, діво-мученице, за прикладом Христовим, * віддала ти життя в офіру за спасіння ворогів своїх* і зодяглася в шату коштовну, обагрену потоками твоєї крови, * та й вінцем нев’янучим увінчалася з рук Небесного Нареченого, * що вподобав осяйну красу душі твоєї* і прийняв навіки у свою весільну світлицю.
Слава: і нині (богородичний): Як на скарбницю нашого воскресіння, * надіємось на тебе, Всехвальна, * тож виведи нас з ями і безодні прогріхів, * бо ти спасла підлеглих гріхам, * породивши наше Спасіння. * Як перед народженням ти була Діва, * так і в родженні і по народженні, * залишилась Дівою.
На УТРЕНІ:
Після «Бог Господь», тропар:
Тропар (гл. 7): Чисте серце твоє, преподобна Тарсикіє, * було сповнене жертовною любов’ю. * Тому, діво-мученице, за прикладом Христовим, * віддала ти життя в офіру за спасіння ворогів своїх* і зодяглася в шату коштовну, обагрену потоками твоєї крови, * та й вінцем нев’янучим увінчалася з рук Небесного Нареченого, * що вподобав осяйну красу душі твоєї* і прийняв навіки у свою весільну світлицю. (двічі)
Слава і нині: Як на скарбницю нашого воскресіння, * надіємось на тебе, Всехвальна, * тож виведи нас з ями і безодні прогріхів, * бо ти спасла підлеглих гріхам, * породивши наше Спасіння. * Як перед народженням ти була Діва, * так і в родженні і по народженні* залишилася Дівою.
Сідальні
1. (гл. 5) Прийдіть усі, що боїтеся Бога, * і з радістю вшануймо преподобну мученицю Тарсикію. * Бо вона, проведена через темряву пристрастей і вихор життя цього* світлом непорочних заповідей Господніх, * увійшла у Світло тихе й незахіднє* і молиться нині за спасіння душ наших.
Слава і нині: Дивне чудо зачаття й невимовний образ народження* у тобі ми пізнали, чиста Вседіво. * Воно дивує наш розум і тривожить думку;* слава ж твоя, Богородице, всім наявна, * на спасіння душ наших.
2. (гл. 5) Належить нам святкувати цей день, * бо бачимо любов, міцнішу від смерті, * яку явила нам мучениця Тарсикія, що знайшла в ній джерело життя і щастя. * Живлячись нею, вона зреклася себе і наслідувала Христа, свого Возлюбленого, * і нині радується з ангелами в оселях Божих.
Слава: і нині: Оспівуємо тебе серцем і устами, * бо ти породила Несотвореного. * Ніколи не переставай молити Його за нас, Мати Божа.
Після Полієлею співаємо Величання:
Величаємо Тебе, * Преподобномученице Христова Тарсикіє, * та вшановуємо твої страждання, * що їх ти перетерпіла за Христа.
Стих: Душа моя нехай Господом хвалиться;* нехай покірні чують те й веселяться (Пс 33, 2).
Стих: Гляньте на нього й розвеселіться, * обличчя ваше нехай не соромиться (Пс 33, 6).
Стих: Спробуйте і подивіться, що благий Господь. * Блаженний, хто до нього прибігає (Пс 33, 9).
Стих: Очі Господні на праведних;* вуха його — на їхній заклик (Пс 33, 16).
Стих: Близький Господь до сокрушених серцем;* прибитих духом він спасає (Пс 33, 19).
Слава: і нині: Аллилуя, аллилуя, аллилуя, слава Тобі, Боже! (тричі)
Сідальний (гл.3) Від малечку ти була близько Небесного Отця, преподобномученице Тарсикіє, * зростаючи в Божому домі та зміцнюючись у вірі. * Відтак зацвіла препишно душа твоя у дворах Бога нашого, * а підтята рукою безбожною у розквіті літ, * у раю небесному розквітла, зрошена мученицькою кров’ю. * Тому нині, з ангелами радіючи, молися до Всевишнього за душі наші.
Слава: і нині: Радуйся Мати Божа, * бо твоє Потомство нам знову відкрило рай та своїм милосердя нас до нього запрошує. * Богородице, моли Його за спасіння душ наших.
Степенна пісня: 1-й антифон, глас 4: Від юності моєї… (с. 126).
Прокімен (гл. 4):
Уважай̆ на чесного й на праведного дивися, * бо в чоловіка мирного буде потомство (Пс 37, 37).
Стих: Господь зміцнює кроки чоловіка, і його дороги йому до вподоби (Пс 37, 23).
Євангеліє: Мт. 5, 43–48.
Після 50-го псалма Слава: і нині: та стих як у неділю. Тоді оця стихира:
(гл. 6) Хто не пишатиметься тобою, преподобномученице Тарсикіє, * бачачи твою любов до Бога і людей. * Ти любила лихих і добрих, і не очікувала за це нагороди, * живучи як дочка Небесного Отця, * шукаючи і знаходячи Його обличчя в кожній людині. * Так само поглянь нині ласкаво й на нас* і молися за наше спасіння.
Канон, глас 8
Пісня 1
Ірмос: Як по суші перейшов Ізраїль* й уникнувши єгипетського насильства, ізраїльтянин закликав: * Спасителеві Богу нашому, співаймо.
Преподобномученице Тарсикіє, моли Бога за нас.
Ти преподобномученице Тарсикіє* пройшла водами бурхливими моря життя цього, немов твердою землею, * осушивши його хресним знаменом. * Тому тепер, досягнувши землі обіцяної, * співаєш Господеві хвалу, бо Він славно прославився.
Преподобномученице Тарсикіє, моли Бога за нас.
Від ворожого війська гонителя фараона, * що напосідалося на чисту душу твою, Тарсикіє, * втекла єси, коли Господь простягнув свою правицю над Тобою, * і провівши через море сумнівів та вагання* впровадив до своєї святої обителі* щоб Ти могла Його повсякчасно прославляти, бо Він славно прославився.
Слава і нині: Йдучи через життя немов через бурхливе море, ми звертаємо свій погляд до тебе, Богородице, і Ти вказуєш нам спокійний шлях, * а кожний гордий ворог згине.
Катавасія: Відкрию уста мої і, Духом натхнений, * промовлю слово Цариці Матері, * і весело буду святкувати, * і чуда її прославляти.
Пісня 3
Ірмос: Небесного виднокругу Творче, Господи, * і Церкви Засновнику, * укріпи мене у Твоїй любові, * мето бажань і вірних утвердження, * єдиний Чоловіколюбче.
Преподобномученице Тарсикіє, моли Бога за нас.
Як паломниця, Тарсикіє, проходила ти земний шлях твій, * шукаючи батьківщину вічну та дім Отця твого і промовляючи: * «Волію стояти на порозі дому Бога мого, ніж жити в наметах беззаконня». * Тому, знайшовши тихе пристановище монастирської обителі, * звеселилося серце твоє і сказало: «Свят єси Господи, і дух мій оспівує Тебе».
Преподобномученице Тарсикіє, моли Бога за нас.
Милість Господню, явлену тобі в покликанні монашому, пізнавши* і словом Його постійно зміцнюючись, * возносила ти, преподобна сестро, до неба свій голос і кликала: * «Свят єси Господи, і дух мій оспівує Тебе».
Слава і нині: До найвищого нашого прагнення ідемо, шукаючи безпечного переходу. * Ти єси наше уповання, Богородице, бо через тебе Бог на землю зійшов.
Катавасія: Богородице, живоносне і невичерпне джерело, * той хор, який ти собі зібрала, * духовно укріпи і в божественній своїй славі* вінців слави сподоби.
Сідальний 3: Від дитинства, преподобномученице Тарсикіє, * ти пізнала муки всього живого творіння, * яке стогне в очікуванні визволення синів Божих із пут гріха і тлінности. * Тому спершу хресним шляхом монашого подвигу пішла ти, * а відтак і на хрест мучеництва піднялася. * Тепер же, втішаючись життям нетлінним, * моли за спасіння душ наших.
Слава і нині: Єдина правдива Покровителько християн, * визволь нас від усяких напастей, бід і скорбот* і своїми молитвами спаси душі наші.
Пісня 4
Ірмос: Почув я Господи про тайну Твого провидіння, і зрозумів діла твої і прославив Твоє Божество.
Преподобномученице Тарсикіє, моли Бога за нас.
Коли безбожні піднесли ріг свій* і уста нечестивих промовляли хулу на Бога, * ти, преподобна Тарсикіє, стала мов глухий, що не чує, * і мов німий, що не відкриває уст своїх для неправди, * а продовжувала возносити до Бога серце своє, співаючи: * Слава могутності Твоїй, Господи.
Преподобномученице Тарсикіє, моли Бога за нас.
У часі воєнного лихоліття, коли сум’яття панувало в серцях, * а трони хиталися і царства земні руйнувалися, * ти, преподобна Тарсикіє, не дала захитатися серцеві своєму, * знаючи, що в хрещенні стала громадянкою Царства вічного, * а чернечими обітами посвятила себе цілу для його перемоги. * Тому серцем певним співала Цареві твоєму: * Слава могутності Твоїй, Господи.
Слава і нині: Таємно прикритий людським тілом, * з’явився Бог серед нас. * У Тобі, Богородице, прихований скарб, * в якому наш розум знаходить красу Божого провидіння.
Катавасія: Ісус, пребожественний, * що сидить у славі на Божому престолі, * зійшов ніби на легеньких хмарах, * на руки пречисті, * і спас тих, що співають: * Слава, Христе, Твоїй всемогутності!
Пісня 5
Ірмос: Просвіти нас повеліннями твоїми, Господи, і рукою твоєю високою, дай нам мир твій, єдиний Чоловіколюбче.
Преподобномученице Тарсикіє, моли Бога за нас.
Нічний відпочинок ти перемінювала на чування, * всією душею своєю прагнучи Господа* й, очікуючи світанку Його приходу, співала: * Господи, Боже наш, даруй нам свій мир.
Преподобномученице Тарсикіє, моли Бога за нас.
Посеред темряви війни та жорстокости, * попри тягар ворожого панування, * ти Тарсикіє, просвітилася світлом Божої благодаті, * і легко злітала в небо на крилах молитви, * благаючи Христа, князя миру: * «Господи, Боже наш, даруй нам свій мир».
Слава і нині: Чоловіколюбець обдарував нас через Тебе, Богородице, * Хлібом, ціннішим від манни. * Моли ж Господа за нас, щоб нашою їжею було сповнити Його волю.
Катавасія: Вжахнулось усе твоєї Божественної слави, * ти, бо, Діво, що мужа не знала, * мала в лоні Бога всевишнього, * і народила споконвічного Сина, * подаючи мир усім, що тебе величають.
Пісня 6
Ірмос: Занесу до Господа мою молитву* і йому виявлю мої печалі, * бо душа моя всякого лиха сповнена* і життя моє наближається до аду, * тож молюся як Йона: * Виведи мене, Боже, із тлінності.
Преподобномученице Тарсикіє, моли Бога за нас.
Бачачи душі людські, обпалені вогнем війни та кривди, * ти, преподобна мати, зносила свій голос і за них, * волаючи до всемогутнього Бога: * виведи, з зотління людей Твоїх, Господи. * Ти й тепер, мученице преславна, перед престолом Всевишнього перебуваючи, молишся повсякчасно за народ Його.
Преподобномученице Тарсикіє, моли Бога за нас.
У важкі часи воєнного лихоліття преподобномучениця Тарсикія, * як у киті Йона, взивала: * «Коли умліває в мені душа моя, Господи, * до тебе молитва моя, бо Ти виведеш із шеолу життя моє». * І ми нині кличемо: скріпи та звесели серця тих, що прославляють преподобну Твою, Всемогутній, * і сподоби разом із нею побачити світло лиця Твого.
Слава і нині: У глибокій темряві світу нашим душам загрожує загибель. * Aле в Тобі, Богородице, знаходимо мир і безодню доброти, * незглибиму навіть для ангельских очей.
Катавасія: Божествененне це і всечесне справляючи свято Богоматері, * умудрені Богом, прийдіть, * у долоні заплещмо, * і народженого від неї Бога прославмо.
Кондак (г. 2): Хто не прославить тебе, Тарсикіє, * що спершу прикрасила душу свою коштовним намистом чистоти* і послухом монашим, немов вінцем золотим, увінчала дух свій. * Наостанок же в царську порфіру зодягнулася, * мученицьким подвигом довершивши преподобне життя твоє.
Ікос: Як лань прагне до потоків водних, * так ти, Тарсикіє, прагнула до джерел води живої, * що випливає з пробитого боку Спаса твого. * За покликом Його, ти покинула примани світу* і віддалась Йому на служіння в монастирі. * Задля любови Христової зненавидівши тіло, ба навіть життя твоє, * мученицький вінець прийняти сподобилася з руки Його. * Тому тебе нині, діво-мученице, величаємо, * мученицьким подвигом довершивши преподобне життя твоє.
Пісня 7
Ірмос: Юнаки юдейські колись у Вавилоні троїчною вірою полум’я печі погасили, співаючи. * Боже отців наших, Ти є благословенний.
Преподобномученице Тарсикіє, моли Бога за нас.
Прославмо, вірні, преподобну Тарсикію, * що полум’я пристрастей погасила стриманістю* і непорушним упованням на Бога* потоптала горде надимання ворога, * навіть і в безвиході кличучи: * «Боже отців наших, ти є благословенний».
Преподобномученице Тарсикіє, моли Бога за нас.
Тебе, преподобна, оспівуємо нині, * зібравшись на торжество твоє, * і вшановуємо мученицький подвиг твій, кличучи тому, хто дав тобі силу звершити його: * «Боже отців наших, ти є благословенний».
Слава і нині: Як з розпаленої печі ти вириваєш душі з безодні небуття, милостива Богородице. * Моли за нас, щоб ми смиренно і з вдячністю* прославляли Пресвяту Тройцю.
Катавасія: Не слугували створінню, * замість Творцеві, богомудрі юнаки, * але, погрозу вогненну сміливо здолавши, * радувалися, співаючи, * Преславний Господи й Боже отців, * — ти благословенний!
Пісня 8
Ірмос: Царя небесного, якого хвалять ангельскі хори, * хваліть і величайте по всі віки.
Ти віддала своє життя Богові на цілопальну жертву, * спершу в подвигові монашому йому посвятившись, * а відтак і мученицькою кров’ю запечатавши всепалення твоє. * Тому тебе, Тарсикіє, нині прославляємо, * Того, що укріпив тебе, оспівуючи по всі віки.
Преподобномученице Тарсикіє, моли Бога за нас.
Бог, дивний у святих своїх, * у тобі, Тарсикіє, явив силу свою, * коли слабку дівчину укріпив на подвиг самозречення в монашестві, * а відтак і мучеництва сподобив. * Його прославляємо по всі віки.
Благословім Отця, і Сина, і Святого Духа — Господа, * нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.
З тобою, більшою від Святині святих, * бажаємо співати Богу пісню прослави, * бо ти нам дарувала Царя всесвіту.
Хвалимо, прославляємо, поклоняємось Господеві, * оспівуючи і прославляючи Його по всі віки.
Катавасія: Слухай, Діво чиста! * Нехай Гавриїл скаже про раду Господню давню, істинну: будь готова прийняти Бога, * бо через тебе Невмістимий між людьми замешкав. * Тому і я з радістю взиваю: * Всі створіння Господні, * прославляйте Господа!
Пісня 9
Ірмос: Справжньою Богородицею тебе визнаємо, * спасенні тобою, Діво чиста, * з безтілесними хорами тебе прославляючи.
Преподобномученице Тарсикіє, моли Бога за нас.
Діву Непорочну наслідуючи, Тарсикіє, * та слово Боже у своєму серці зберігаючи* і над ним розважаючи, * ти й на Голготу до Нього піднялася* і з Ним співрозп’ялася* у святому мучеництві твоєму.
Преподобномученице Тарсикіє, моли Бога за нас.
На Голготі з Христом співрозп’ята, * преподобномучениця Тарсикія кликала до свого Жениха: * за любов Твою, Ісусе, кладу життя моє, * щоб могти увійти у весільну світлицю* і воскресіння вічного сподобитися.
Слава і нині: Всі покоління кличуть до Тебе, Родителько Діво, * бо через Тебе прийшло спасіння для нас. * Ти підняла впалого Адама, обтерла сльози Єви* і нас усіх наповнила радістю.
Катавасія: Всі земляни хай ликують, просвічені духом. * Нехай торжествує єство безтілесних умів, * почитаючи священне торжество Богоматері, і хай кличе: * Радуйся, всеблаженна Богородице, чиста Вседіво.
Світильний: До нового життя піднялася ти, Тарсикіє, * коли куля ворожа пробила преподобну голову твою. * Тому радіючи нині у світлі безконечному, * молися за спасіння душ наших, * щоб і нам засяяло світло незахіднє.
Слава: І нині: Ти народила нам Бога, Пречиста, і ми визволилися від гріха прародичів. * Тому тебе, Богородице, прославляємо.
Стихири на псальмі похвальнім:
(гл.4) Голосу Божого слухаючи в серці своєму, * ти, Тарсикіє, перестала слухати голосу тіла твого* і безплотних життям поживши на землі, * з ними на небі радієш, * від руки беззаконних прийнявши вінець мучениці.
Назустріч Жениху своєму, преподобна, * йшла ти з лампадою невгасимою, * повною олії благодаті небесної* від численних подвигів твоїх. * Його тепер моли, преподобномученице Тарсикіє, * щоб помилував душі наші.
Голубкою небесною, явилася ти, Тарсикіє, * з крилами, покритими сріблом, а межикриллями в сяйві золота. * Бо коли рука безбожних перервала весільну ходу твою* ти злетіла легко в небесну світлицю, * поклавши за Христа життя своє.
(гл. 6) На гору святу, що її полюбив Господь, * піднялася ти, Тарсикіє, * в подвизі чернечому почавши твоє сходження, * а завершивши його як мучениця. * Так увійшла єси в місто, що лежить на верху гори, * град Божий вічний. * Там безконечно радіючи, * спомагай і нам у нашому сходженні, * молячись безнастанно за спасіння душ наших.
Слава(гл. 3): Як агниця чиста явилася ти, Тарсикіє, * Діву-Агницю пречисту наслідуючи в подвизі дівства, * і кров’ю запечатавши свідчення своє, * постала перед лицем Агнця, заколеного за гріхи світу. * Його моли, преподобномученице Тарсикіє, * щоб і ми могли увійти в Його місто вічне* і веселитися світлом лиця Його.
І нині: Ти зачала безсіменно від Святого Духа, * тому велично співаємо тобі: * Радуйся, Пресвятая Діво.
На БОЖЕСТВЕННІЙ ЛІТУРГІЇ:
Тропар (гл. 7)
Чисте серце твоє, преподобна Тарсикіє, * було сповнене жертовною любов’ю. * Тому, діво-мученице, за прикладом Христовим, * віддала ти життя в офіру за спасіння ворогів своїх* і зодяглася в шату коштовну, обагрену потоками твоєї крови, * та й вінцем нев’янучим увінчалася з рук Небесного Нареченого, * що вподобав осяйну красу душі твоєї * і прийняв навіки у свою весільну світлицю.
Кондак (гл. 2)
Хто не прославить тебе, Тарсикіє, * що спершу прикрасила душу свою коштовним намистом чистоти* і послухом чернечим, немов вінцем золотим, увінчала дух свій. * Наостанок же в царську порфіру зодягнулася, * мученицьким подвигом довершивши преподобне життя твоє.
Прокімен (гл. 4): Дивний Бог у святих своїх, Бог Ізраїлів (Пс 67, 36).
Стих: В церквах благословіть Бога, Господа, ви з джерел ізраїлевих. (Пс. 67, 27)
Апостол: Фил 1:27–30
Алилуя (гл. 1):
Стих: Терпеливо очікував я Господа, і Він почув мене, і вислухав молитву мою. (Пс. 39, 2)
Стих: І вивів мене з безодні пристрастей і з багнистого болота. (Пс 39, 3)
Євангеліє: Йо 15:12–17
Причасний: Радуйтеся, праведні, у Господі, правим належить похвала (Пс 32, 1). Алилуя, (тричі)
За матеріалами офіційного сайту Української Греко-Католицької Церкви
Прес-служба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ