Блаженніший Святослав у неділю Святих Отців: Бог шукає Свого місця в серці людини

25 грудня 2023

Не біймося святкувати Різдво, не біймося радіти в цей час, бо ця радість приходить не від людей, а від Господа Бога. До нас сьогодні, цього вечора, хоче завітати Пресвята родина і хоче нам принести у наші домівки, у наші серця вічного Бога, який сьогодні стає людиною поміж нами. Про це сказав Отець і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав у проповіді у неділю Святих Отців, 24 грудня, у Патріаршому соборі.

Предстоятель зауважив, що сьогоднішнє Євангеліє від Матея передає нам генеалогію Ісуса Христа, відтак ми відчуваємо всесвітній космічний рух зближення — людина шукає Бога, а Бог — людину. А кульмінацією цього руху є таїнство воплочення, коли Бог стає людиною. Коли Творець входить в історію свого сотворіння. Про це зазначає Департамент інформації УГКЦ.

Однак що нам хочуть сказати отці, пам’ять яких сьогодні святкуємо? Вони, як і кожна людина, постійно шукають себе, свого місця на тій землі. Людина шукає місця. Однак остаточно знайде його лише у Бозі.

Архиєрей наголосив, що Бог так само шукає свого місця в людині. «Бог стукає до людського серця. І лише той, хто відкриє своє серце, свій особистий простір, відкриє своє життя, удостоїться тої особливої благодаті, що Бог увійде у нього», — сказав Блаженніший Святослав.

Він розповів, що сьогодні євангелист Матей запрошує нас поглянути на шлях святого Йосифа Обручника, яким начебто завершується генеалогія Ісуса Христа. Йосифа, який повірив, створив простір, щоб таїнство Різдва могло відбутися як вершина людської історії. Пресвята Родина рухається до Вифлеєму, де з убогої печери починає сяяти Божа слава.

«Ми сьогодні, святкуючи це Різдво, відчуваємо, як є багато тих, які хочуть нам вкрасти це Різдво. Вже вдруге святкуємо це Різдво в часі великої повномасштабної війни. І так стається, що під час найбільших свят, найбільше атак і смерті хоче ворог посіяти на нашій українській землі», — зазначив Патріарх. І наголосив, що ми й самі можемо вкрасти в себе Різдво: «Кожного разу, як ми вихолощуємо свято Різдва із цього глибокого, духовного, релігійного змісту, перетворюємо Різдво на свято комерції, розваги або використовуємо це свято для якогось іншої приземленої мети, те Різдво у нас крадуть. Так само, як вкрали у себе таїнство Божого воплочення, Різдво Христове ті, які у Вифлеємі не знайшли місця для Святої родини, яка стукає».

«Я вітаю вас з тим святом, яке наступає! Бажаю вам глибоко пережити сьогоднішній день і гідно приготуватися до того Дитятка, яке сьогодні хоче завітати до вашого дому? — побажав Блаженніший Святослав. — Разом з Давидом сьогодні скажімо, „Господи, і я у Твоїй святині Тебе виглядаю“, щоби в тому маленькому божественному Дитяткові, яке спочиває на руках Марії, побачити Твою силу і Твою славу».

Після Божественної Літургії пластуни урочисто передали Патріархові Вифлеємський вогонь та отримали від нього архиєрейське благословення. «Нехай маленьких свічечок Вифлеємського вогню миру запалають мільйони по всій Україні, а відтак по цілому світу. Щоб у це Різдво, яке святкуємо вперше разом з різними Церквами і християнами України і світу, ми зуміли світлом нашої віри, надії, Вифлеємського вогню миру зігріти серця мільйонів», — побажав Предстоятель.