Блаженніший Святослав на Богоявлення: «Відкриймо наше Божественне усиновлення, наше ім’я, записане на Божих долонях»
Почуймо слова Бога Отця: «Я тебе не покину». До цього закликав Отець і Глава Української Греко-Католицької Церкви Блаженніший Святослав у проповіді на свято Богоявлення Господнього в Патріаршому соборі Воскресіння Христового в Києві.
Патріарх зазначив, що сьогоднішнє свято має ще одну назву — «Просвічення» і є святом особливого світла, розуміння, яке сьогодні Бог, об’являючись, відкриває людині. Ми стаємо свідками дивної події — Хрещення Божого Сина — того, хто не має гріха, а тому не потребує Хрещення, яке уділяв Іван, — Хрещення, яке очищає гріхи. Але Христос йому каже: «Лиши це тепер, бо так нам личить сповнити, звершити усяку правду». Ця правда відкривається перед очима Івана, коли Христос, виходячи з води, розкриває небеса і Дух Божий у вигляді голуба сходить на Нього, а голос із неба каже: «Це є Син мій улюблений, у якому моє вподобання». Про це повідомляє Департамент інформації УГКЦ.
У момент Хрещення Ісус Христос об’являє нам Бога Отця як того, хто перед віками породжує Сина. Голос Отця з неба засвідчує, що той, хто хрестився, є Його Сином. А Дух Святий, який від Отця походить і в Сині спочиває, засвідчує правдивість цього слова.
«Хрещення означає занурення, — сказав Блаженніший Святослав. — Христос занурюється у Йорданські води, щоб людину занурити в Його власне синівство. Ми з вами в тому святі стали синами та доньками Божими. І це не лише гарна фраза, метафора, це — та істина, яку звершує сьогодні Христос. „Всі ви, що в Христа хрестилися, у Христа зодягнулися“, — повідомляє нам сьогодні апостол Павло».
Архиєрей зауважив, що символ води розкриває нам зміст занурення не так у стихію сотвореного світу, як у Христа. Хреститися у Христа означає в Нього зануритися, стати синами і доньками Божими за благодаттю, як Він є Сином Божим за Божественною природою. За словами апостола Павла, стаючи синами й доньками Божими, ми стаємо спадкоємцями дару — повноти благодаті Святого Духа.
Нині ми святкуємо Богоявлення в час війни — у момент найгіршого приниження людини, заперечення права на життя. Однак Христос відкриває нам найвищу мету, задля якої варто перемагати у цій війні в ім’я Божого синівства, — ніхто не забере нашого Божественного усиновлення.
«Ми сьогодні пізнаємо нашого Бога як люблячого Батька, який схиляється не тільки над Христом, своїм єдинородним Сином, у Йордані, але над кожним із нас», — наголосив Патріарх.
Опісля Божественної Літургії Глава та Отець Церкви разом зі співслужителями й вірянами здійснив Чин освячення води на березі Дніпра.
Пресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ