Блаженніший Святослав: «Катехитичний голод — виклик нам усім, бо це ми маємо нагодувати голодних»

25 лютого 2021

«Катехитична справа в умовах пандемії постраждала чи не найбільше. Однак не припинилася і не завмерла. Вона набрала нових форм і Церква продовжила бути матір`ю і вчителькою для своїх дітей. Тому дуже прошу передати від мене всім катехитам мою особисту вдячність за те, що продовжили катехизувати і навчати віри наших дітей» — на цьому наголосив Отець і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав під час першої онлан-зустрічі голів катехитичних комісій УГКЦ у всьому світі 19 лютого 2021 року.

Катехизація — це одне з суттєвих завдань Церкви

На початку зустрічі Блаженніший Святослав зауважив, що вона увійде в історію, бо це перша онлайн-зустріч Глави УГКЦ з головами усіх катехитичних комісій нашої Церкви в усьому світі. «Ті нові обставини, які ми часами відчуваємо як кайдани на наших руках, змушують нас вчитися по-новому спілкуватися і по-новому катехизувати. Незважаючи на них та відстань між нами, ми є єдиною Церквою. Усі разом ми творимо спільноту катехитичного служіння у нашій Церкві. Разом думаємо, як у нових обставинах найкраще здійснювати одне із суттєвих завдань Церкви — передавати і навчати віри», — сказав Глава УГКЦ.

Катехизація в умовах пандемії

На думку Блаженнішого Святослава, катехитична справа в умовах пандемії через вимушене закриття катехитичних шкіл та осередків постраждала цього року чи не найбільше. Однак катехити продовжили свою працю. »Тому я хочу висловити величезну вдячність усім нашим катехитам за їх геройське служіння, завдяки якому, незважаючи на пандемію, катехитична справа не припинилася і не завмерла. Вона набрала нових форм, але Церква продовжила бути матір`ю і вчителькою для своїх дітей. Я дуже прошу передати від мене усім катехитам мою особисту вдячність за те, що продовжили катехизувати і навчати віри наших дітей», — сказав Глава УГКЦ.

Говорячи про нові форми катехизації під час пандемії — через інтернет — Блаженніший Святослав наголосив на тому, що, «звичайно, не можна когось виховувати онлайн, і сьогодні нам дуже бракує можливості звичайного катехитичного служіння як впровадження у життя парафіяльної спільноти». Однак онлайн-зустрічі є «можливістю бодай у дидактичний спосіб досягти до тої аудиторії, яка нас чекає».

Також Блаженніший Святослав сказав про успіхи катехизації, яких вдалося досягти попри карантинні обмеження. Зокрема, привітав усіх з реалізацією важливого проекту — написання катехизму для молоді. «Синод Єпископів нашої Церкви офіційно потвердив Катехизм для молоді „Ідемо з Христом“. Це унікальна і непересічна подія: на форумі всієї Католицької Церкви ми показали, що, незважаючи на пандемію, ми готові далі катехизувати. І це дуже важливе ствердження», — наголосив Глава УГКЦ.

«Ви дайте їм хліба!»

Говорячи про труднощі через всесвітнє поширення пандемії, Блаженніший Святослав сказав: «Сьогодні важко усім. Локдауни циклічно охоплюють усю земну кулю. У таких обставинах питання „чому?“, „як?“ і „що буде далі?“ викликали у людей духовний голод. Неможливість причащатися збудило євхаристійний голод. І сьогодні ми маємо відчути ще один голод Божого люду — катехитичний, який є великим викликом для нас усіх, бо це ми маємо нагодувати голодних! І не лише у значенні соціального служіння, яке теж дуже потрібне. Однак сьогодні люди часто говорять: на земний хліб ми собі самі заробимо, а ви дайте нам хліба небесного; земної мудрості ми самі навчимося, а ви дайте нам небесної; людське слово наповнює нас з усіх сторін, а ви дайте нам Слова Божого.

На думку Глави УГКЦ, тепер маємо гостру потребу катехизації дорослих, адже сьогодні люди особливо хочуть молитися, думати про Бога і глибше пізнавати свою віру. Дорослі потребують серйозного впровадження в таїнство віри своєї Церкви.

«Відчуваючи цю потребу, я, як і ви, сьогодні теж катехизую — проваджу катехизацію дорослих на нашому „Живому телебаченні“, — зауважив Глава УГКЦ. Бо пам`ятаю, що першим катехитом у Церкві і відповідальним за катехизацію є Глава Церкви, у єпархіях відповідальними є єпископи, у парафіях першими катехитами, які мають обов`язок катехизувати, є священники. Усім нам хочу побажати, щоб ми справді адекватно і вчасно змогли відповідати на цю потребу і голод нашого Божого народу. Бо Христос сьогодні каже до нас, як колись сказав до апостолів: „Ви дайте їм хліба“.

Наприкінці зустрічі Блаженніший Святослав подякував владиці Давидові Мотюку — голові Патріаршої катехитичної комісії УГКЦ, та усім катехитам за їх служіння.

За матеріалами Юлії Козіброди для Патріаршої катехитичної комісії УГКЦ