Блаженна Йосафата Гордашевська не мала страху починати щось нове і продовжувати розпочату справу з вірністю

28 березня 2019

2019 рік — ювілейний для монашого згромадження Сестер Служебниць Непорочної Діви Марії, засновницею якого була Йосафата Гордашевська, проголошена Папою Іваном Павлом ІІ блаженною.

Цьогоріч відзначається 100-ліття упокоєння блаженної Йосафати й 150-річчя з дня її народження. 100 років тому народилася ще одна монахиня згромадження ССНДМ — преподобномучениця УГКЦ блаженна Тарсикія Мацьків, розстріляна радянським автоматником на порозі монастиря. Саме тому, Синод Єпископів Української Греко-Католицької Церкви, що проходив від 2 до 11 вересня 2018 року в м. Львові-Брюховичах, постановив належно вшанувати пам’ять цієї блаженної преподобномучениці та засновниці жіночого Згромадження матері Йосафати Гордашевської. Про згромадження Сестер Служебниць та його засновницю Йосафату Гордашевську у програмі «Добра розмова» 21 березня говорили сестри Емануїла Харишин та Анастасія Забродська, ССНДМ.

Йосафата Гордашевська народилася у 1869 році, у Львові, в сім’ї столяра. Покликання до служіння відчула у 20 років — звернулася до чину Сестер Василіянок, єдиного на той час жіночого монашого чину. Йосафата та її духовний провідник — ієромонах-василіянин Єремія Ломницький, створили нове чернече згромадження, ССНДМ, яке з часом стало одним із найбільших жіночих монаших згромаджень у греко-католицькій традиції. Завданням сестер було релігійне виховання дітей і молоді, допомога найбільш нужденним і потребуючим — зокрема, у сиротинцях, притулках для людей похилого віку, лікарнях. Відкритість згромадження до щоденних потреб і людського болю, незамкнутість у стінах монастиря були, певним чином, новацією серед монаших згромаджень того часу, і не лише в Галичині.

«Йосафата Гордашевська — людина, яка зуміла побачити потреби свого народу, відповісти на них. Вона не мала страху починати щось нове і продовжувати розпочату справу з вірністю», — каже сестра Анастасія.

«Молода людина не боялася йти і здійснювати те, чого, можливо, ще ніхто не робив, — продовжує сестра Емануїла. — Коли духовний Єремія Ломницький запропонував їй стати сестрою згромадження, якого ще не існувало, і очолити його, їй було лише 20 років. Але її віра, її покликання були набагато більшими, ніж будь-які упередження, невідомість чи незнання…»

Сестри кажуть: те, чим є згромадження ССНДМ на сьогодні, завдячуємо Йосафаті Гордашевській, яка заклала ідею служіння людям, де б вони не були, — відкритість на потреби людей і перебування зі своїм народом. Від початку сестри супроводжували й тих, хто їхав на заробітки за океан. На сьогодні ССНДМ налічує близько 600 сестер, 110 із них служать в Україні. Згромадження працює у 16 країнах світу — окрім України, це Канада, США, Бразилія, Аргентина, Австралія, Італія, Німеччина, Бельгія, Словаччина тощо, а також Казахстан. Головний дім ССНДМ — у Римі. Сестри продовжують справу, започатковану Йосафатою Гордашевською, у справі освіти й виховання, догляду й допомоги хворим і потребуючим.

До речі, головою комісії у справах освіти і виховання УГКЦ є сестра Христофора Буштин, також із згромадження ССНДМ. Сестри Емануїла й Анастасія розповідають, що зараз ведеться вивчення спадщини сестер-служебниць у справі виховання для створення альтернативної програми для дитсадків.

Із локальних проектів цікавим є проект «Дім надії», який уже п’ять років працює у Львові. Це гуртожиток соціального типу для 12–15 дівчат-студенток з бідних сімей та переселенок: вони живуть разом із сестрами, набувають як побутових вмінь та навичок, так і духовних. Окрім іншого, йдеться про розпізнавання свого покликання — не обов’язково монашого.

«Ми проводимо зустрічі з дівчатами, говоримо, співаємо, але це не зовсім те, що молодь називає „тусовкою“, хоча це спілкування живе, тепле, про те, як зробити вибір у житті, — каже сестра Анастасія. — Це дорога розпізнання покликання жінки — чи одруженого стану, чи неодруженого, чи монашого. На такі зустрічі приходять ті, хто шукає Божої волі, хоче розпізнати свій шлях… Це певною мірою реколекції — щоб розпізнати, що є у серці, знайти контакт з Богом…»

«Але я помітила — молодь дуже боїться робити вибір: як казав Ісус — поставити руку на рала і не оглядатися, якщо сказав „так“, щось обрав. А молодь оглядається, — каже сестра Анастасія. — Світ багато пропонує і обіцяє: ти можеш змінити місце роботи, заняття, чоловіка, можеш зробити багато метаморфоз із собою і ближніми, можеш робити будь-який вибір і змінити його… Але оцей страх — зробити вибір і бути вірною, є. Дівчата інколи кажуть: як життя дасть по голові — оце і є Божа воля, ттак і має бути. Але це не так. Ця воля проявляється тоді, коли сам робиш свій вибір, сам робиш крок у темінь без страху — і тоді приходить розпізнавання і просвітлення…»

Сестри також повідомили про програму заходів ССНДМ на 2019 рік, присвячених засновниці згромадження. Так, 6 квітня, напередодні річниці упокоєння блажнної Йосафати, у Львові відбудеться низка заходів: вранішня літургія у Гарнізонному храмі Петра і Павла, науково-практичн конференція у приміщенні Ратуші, духовна академія в Органному залі. У липні у селі Жужеляни (біля Червонограда Львівської області), де започаткувалося згромадження, пройде «Тиждень з Йосафатою» з катехизацією та місіями для дівчат і жінок. У листопаді, до дня народження Йосафати Гордашевської, у Римі відбудеться літургія за участі Баженнішого Святослава й освячення ікони.

За матеріалами Живого радіо «Воскресіння»