Благословення, що надихає до праці: десять років служіння Блаженнішого Святослава
Сьогодні підносяться подячні молитви за десять років служіння Блаженнішого Святослава Шевчука як Глави і Отця Української Греко-Католицької Церкви.
«Я найперше хочу подякувати за молитву і всім вам своє благословення уділити, яке, все ж таки, є Божим благословенням, бо я просто відчуваю себе посередником, інструментом Божественної благодаті. Нехай ця Божа благодать всіх просвіщає, надихає і згуртовує до праці», — такими були перші слова, сказані десять років тому новообраним Главою УГКЦ Блаженнішим Святославом Шевчуком для наших слухачів. Їх напередодні інтронізації, що відбулася 27 березня 2011 року, записав для нас наш кореспондент в Україні Костянтин Чавага.
Несподіване зречення…
Кілька тижнів перед тим, 10 лютого, церковну, й не тільки церковну, спільноту в Україні та поза її межами сколихнула несподівана, незважаючи на вік і стан здоров’я тодішнього Глави УГКЦ, звістка: Папа Венедикт XVI, у відповідності до приписів 126 канону § 2 Кодексу Канонів Східних Церков, прийняв зречення з уряду Глави Української Греко-Католицької Церкви Верховного Архиєпископа Києво-Галицького Блаженнішого Любомира кардинала Гузара. Це сталося незадовго після святкувань, приурочених до 10-річчя його предстоятельського служіння. До аналогічного жесту самого ж Папи Венедикта залишалося рівно два роки…
… і несподіване обрання
Через два дні після позитивного результату голосування на виборчому синоді, 25 березня 2011 року в Ватикані було повідомлено про те, що Папа Венедикт XVI затвердив прохання про підтвердження вибору, надіслане владикою Святославом Шевчуком, якого 23 березня 2011 року Синод Єпископів УГКЦ канонічно обрав Верховним Архиєпископом Києво-Галицьким.
Рішення ієрархів, зібраних для обрання нового Глави УГКЦ, було не менш несподіваним, ніж нещодавнє зречення його попередника: на чолі найбільшої Східної Католицької Церкви став наймолодший у її гроні єпископ, який на той час був четвертим наймолодшим за віком серед усіх католицьких єпископів світу. Який однак, два роки прослужив у Буенос-Айресі поряд з кардиналом Хорхе Маріо Берґольйо…
Інтронізація нового Глави УГКЦ відбулася в споруджуваному катедральному соборі в Києві, який був освячений через два роки. Це була Хрестопоклінна неділя, яка знаменуючи середину великопосного шляху, нагадує про те, що хто хоче бути Христовим учнем, повинен зректися себе, взяти свій хрест і йти за Ним…
В єдності з Наступником святого Петра
«З великою радістю вітаю сьогодні Блаженнішого Святослава Шевчука, нового Верховного Архиєпископа Києво-Галицького, разом з єпископами та вірними, які його супроводжують. Запевняю мою постійну молитву, щоб Пресвята Тройця уділяла повноту дарів, зберігаючи в мирі та злагоді любий український народ», — цими словами Святіший Отець Венедикт XVI розпочав своє привітання для вірних УГКЦ, які вже наступної середи, 30 березня, прийшли на загальну аудієнцію на площі Святого Петра у Ватикані разом з новим Главою і Отцем, звертаючись до якого, Венедикт XVI сказав:
«Ваше Блаженство, Господь покликав Вас до служіння та проводу цієї знатної Церкви, частини того народу, який понад тисячу років тому отримав Хрищення у Києві. Я впевнений, що Ви, просвітлені діянням Святого Духа, очолюватимете свою Церкву, провадячи її у вірі в Ісуса Христа згідно з власною традицією та духовністю, в сопричасті з Петровою Столицею, яка є видимим вузлом цієї єдності, задля якої численні сини і доньки не пошкодували навіть віддати своє життя». Наступного дня новобраний Глава УГКЦ разом з митрополитами та членами постійного синоду, що його супроводили, мав особисту зустріч з Папою.
У трудах для Церкви помісної та вселеленської
«Нехай ця Божа благодать всіх просвіщає, надихає і згуртовує до праці», — казав Блаженніший Святослав у своєму першому привітанні до слухачів Радіо Ватикану. Десять років, які проминули відтоді, не були простими. Період розвитку Церкви, що ознаменувався розвитком її структур як на території України, так і за її межами (створення нових митрополій в Україні та Бразилії, нових єпархій в Україні та Польщі, підвищення статусу Апостольських екзархатів у Великобританії та Франції до єпархій і створення нового в Італії), збіглися із викликами, породженими Революцією Гідності, окупацією Криму та війною на сході країни.
Блаженніший Святослав також зробив важливий внесок у лоні єпископської колегії. Він брав участь у трьох Звичайних Асамблеях Синоду Єпископів у Ватикані (2012, 2015, 2018) та в одній Позачерговій Асамблеї (2014). Був членом ХІІІ Звичайної Загальної Ради при Генеральному Секретаріаті Синоду Єпископів (2012–2015), завданням якої є допомагати Святішому Отцеві в опрацюванні пропозицій Синоду, підбитті підсумків синодальних дискусій для того, щоб підготувати постсинодальний Папський документ і в приготування наступної асамблеї. Є членом Конгрегації для Східних Церков і Папської Ради сприяння єдності між християнами.
***
В ці дні у храмах УГКЦ в усьому світі підноситиметься подячна молитва за благодаті, отримані через служіння її Отця та Глави, як також прохання про Боже благословення, щедрі дари Святого Духа та заступництво Пресвятої Богородиці й усіх святих покровителів. Приєднуємося до них також і ми, згадуючи про Святі Літургії, які Блаженній Святослав служив у прямому ефірі з каплиці Благовіщення Радіо Ватикану.
За матеріалами VaticanNewsПресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ