«Бачити чи не бачити». Папа про проблеми переселенців з причини клімату
У Ватикані представлено «Душпастирські напрямні щодо вимушених переселенців з причини клімату», передмову до яких написав Папа Франциск, який очолює Відділ у справах мігрантів і біженців Дикастерії служіння цілісному розвиткові людини.
Гамлетівське «Бути чи не бути», перефразоване у «Бачити чи не бачити», стало відправною точкою для роздумів, якими Папа Франциск поділився у передмові до «Душпастирських напрямних щодо вимушених переселенців з причини клімату», які були приготовані Відділом у справах мігрантів і біженців та Департаментом інтегральної екології Дикастерії служіння цілісному розвиткові людини. Представлення документа, виданого у формі брошури, що ввібрала факти, інтерпретації, політики та пропозиції, що стосуються міграції, спричиненої кліматичними змінами, відбулося у Ватиканському прес-центрі 30 березня 2021 року.
Зуміти побачити страждання
Як наголошує Святіший Отець, все починається «з нашого бачення». Навколо нас не бракує повідомлень, які стосуються людей, викорінених з власної землі внаслідок стихійних лих, спричинених кліматичними змінами, змушених мігрувати. Але від нас залежить, яку відповідь дамо на ці картини, чи вони здаватимуться нам далекими, чи близькими. Від нас залежать зусилля, спрямовані на те, щоби «побачити страждання», які несе кожна така історія, наважитися «перетворити в особисте страждання те що діється», щоби розпізнати, таким чином, «який внесок може зробити кожен».
«Той факт, що люди змушені мігрувати через те, що довкілля, в якому вони живуть, вже більше не є придатним для життя, може здаватися нам природним процесом, чимось неминучим. Однак, погіршення клімату дуже часто є результатом помилкових рішень та нищівної діяльності, що є плодом егоїзму та упущень, які породжують конфлікт між людством і створінням, нашим спільним домом», — пише Глава Католицької Церкви.
Глобальні відповіді на глобальні виклики
Папа звертає увагу на те, що на відміну від пандемії Covid-19, яка несподівано нас захопила, зі схожими наслідками для всіх повсюди, кліматична криза розпочалася з так званою промисловою революцією і тривалий час розвивалася ледь помітно. Також і сьогодні її наслідки проявляються в «неоднорідний спосіб», оскільки кліматичні зміни стосуються всього світу, але «більші труднощі торкаються тих, які зробили менший внесок у настання кліматичних змін». «Водночас, як і у випадку Covid-19, через кліматичні зміни величезна кількість вимушених переселенців постійно зростає та швидко перетворюється у серйозну надзвичайну ситуацію нашого часу, що майже кожного вечора можемо побачити по телебаченню, й це вимагає глобальних відповідей», — пише він.
На іспиті перед Богом
У цьому контексті Святіший Отець згадує про уривок з Книги пророка Ісаї, де звучить Господнє запрошення: «Ходіть же й розсудимось», після чого Всевишній розповідає про можливість оновлення та вказує на загрозу погибелі (Іс 1, 18–20). На думку Папи, сьогодні ці слова могли би прозвучати так: «Ходіть же й розсудимось. Якщо ви готові вислухати, то ще можемо мати велике майбутнє. Та якщо відмовитеся слухати та діяти, то будете розорені потеплінням і забрудненням, посухою тут і піднесенням рівня води там».
Прийняти, захистити, підтримати, інтегрувати
Якщо ж подивимося, то що бачимо? Чимало людей, що потрапили в обставини, що унеможливлюють виживання, змушені залишити свої поля чи береги, вирушають в дорогу з надією, з наміром розпочати нове життя на новому місці. Однак, опиняються у небезпечно переповнених човнах чи в таборах утримання, очікуючи своєї долі…
«Ті, які змушені залишити свої помешкання з причини кліматичної кризи, потребують бути прийнятими, захищеними, підтриманими та інтегрованими. Вони прагнуть розпочати наново, але потрібно дати їм можливість це зробити, допомогти їм, аби змогли будувати нове майбутнє для своїх дітей», — зазначає Святіший Отець, закликаючи усувати крок за кроком каменюки, що утруднюють шлях вимушених переселенців, «все те, що утискає та марґіналізує їх, що заважає їм працювати та ходити до школи, що робить її невидимими та заперечує їхню гідність».
Вихід з кризи не в індивідуалізмі
Підсумовуючи, Папа вказує на те, що запропоновані «Напрямні» заохочують «розширити погляд на цю трагедію нашого часу», усвідомити існуючу байдужість щодо цієї проблеми та не тільки бачити, але діяти, діяти спільно. «Із кризи, якою є кліматична чи та, яку викликав Covid-19, ми не вийдемо, якщо зачинимося в індивідуалізмі, а лише „перебуваючи разом“, завдяки зустрічі, діалогові та співпраці», — підкреслив він, додавши: «Бачити чи не бачити — за запитання, яке спонукає нас відповісти, діючи разом. Ці сторінки показують нам, що є потрібним і що ми повинні з Божою допомогою зробити».
За матеріалами VaticanNewsПресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ